Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Lamblia u psa. Jak uchronić psa przed tym pasożytem?

Pasożyt Giardia lamblia to pierwotniak wywołujący lambliozę u psa – dość często spotykaną chorobę jelitową u psa. Przeczytaj, jak się objawia, jak ją leczyć oraz czy jest zagrożeniem także dla człowieka?

Nie wnikając szczególnie w biologiczne właściwości tego pierwotniaka, trzeba wspomnieć, że gardia lamblia jest jednym z wielu pierwotniaków z gatunków giardia. Ogoniastek jelitowy – jak również o niej się mówi – bytuje w jelitach psów i czasem się uaktywnia pod postacią lambliozy lub inaczej nazwanej giardiozy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba nie jest niebezpieczna, ale z uwagi na wytrzymałość cyst pierwotniaka jej leczenie może być uciążliwe i długotrwałe.

Lamblia u psa może powodować bezobjawowy przebieg choroby. Dlatego tak ważne jest regularne badanie kału psa.

Czym jest lamblioza?

Jest to choroba pasożytnicza, która atakuje zwierzęta i ludzi. Wywoływana jest przez gardię lamblię, która atakuje jelita. U psa najczęściej choroba przebiega bezobjawowo – jeżeli już pojawiają się symptomy lambliozy, najczęściej są to: biegunka, kał o nieprzyjemnej woni i żółtym zabarwieniu, domieszki krwi w kale, wzdęcia, bóle brzucha, odwodnienie, wymioty, gorączka. W przypadku długo niezdiagnozowanej choroby spadek wagi. Choroba odpowiednio wcześnie zdiagnozowana nie jest bardzo groźna, ale zignorowanie jej może prowadzić do wycieńczenia organizmu. Aby zdiagnozować chorobę, należy przebadać próbki kału psa. W przypadku podejrzenia choroby lekarz weterynarii najczęściej zaleca sprawdzenie kilku odrębnych próbek, gdyż nie w każdej muszą pojawić się świadczące o chorobie pasożyty lub ich cysty.


W jaki sposób pies zaraża się lambliozą?

Do zakażenia dochodzi wskutek przedostania się do przewodu pokarmowego cyst gardii lamblii. Najczęściej wtedy, kiedy pies pije wodę z zanieczyszczonej kałuży czy zje zakażony kał innego psa. Prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą występuje również w miejscach bytowania dużej ilości psów – w schroniskach, psich hotelach czy hodowlach. Największe ryzyko zarażenia się lambliozą mają psy z obniżoną odpornością m.in. szczenięta czy psi seniorzy.


Jak leczyć lambliozę?

Leczenie lambliozy polega głównie na przyjmowaniu odpowiednich tabletek przeciwpasożytniczych. Niestety te, którymi regularnie odrobaczamy nasze psy i koty bardzo często nie działają na gardię lamblię dlatego trudno jest przeciwdziałać profilaktycznie. Leczenie niestety bywa dość długotrwałe z uwagi na cykl życia pierwotniaka, który oprócz tego, że bytuje w jelitach, jest wydalany w cystach, które poza nosicielem mogą żyć wiele tygodni. Dlatego kuracja leczenia zakażonego psa często wiąże się również z odkażaniem miejsc, w których przebywa pies – szczególnie legowiska. A po zakończeniu konieczne jest również dokładne wykąpanie psa w szamponie przeciwpasożytniczym.
Na rynku dostępne są również ziołowe preparaty lecznicze, pozwalające na pozbycie się pasożyta w warunkach domowych. My zalecamy jednak każdorazowe leczenie psa przeprowadzać pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii – z pewnością skróci to czas leczenia i wyeliminuje zagrożenie związane z nieodpowiednim doborem leków – zgodnie z zasadą „po pierwsze, nie szkodzić”.

 

Jednym z objawów lamblii u psa jest apatia, ospałość, zmęczenie, spowodowane jest to wycieńczeniem organizmu.


Lamblia u psa a człowiek - czy zakażony pies jest zagrożeniem dla człowieka?

Niestety tak. Człowiek może zarazić się od swojego psa czy kota – ale również to zwierzę może zarazić się od człowieka. Lamblioza potocznie nazywana jest choroba brudnych rąk, dlatego tak ważne jest, aby po każdej zabawie z psem czy kotem dokładnie umyć ręce. Aby nie dopuścić do zarażenia się chorobą, wystarczy podstawowa higiena, bo tak jak w przypadku zwierząt do zarażenia dochodzi wyłącznie drogą pokarmową. Z tego też powodu zaleca się mycie warzyw i owoców, które potencjalnie mogły mieć styczność ze skażoną glebą czy wodą. Aby się pozbyć cyst w zupełności wystarczy ciepła woda z mydłem.
Zaleca się również, aby domownicy przebywający z zakażonym psem profilaktycznie poddali się badaniu na obecność pasożytów – może się bowiem okazać, że sami są bezobjawowymi nosicielami i to oni zarażają zwierzę.


Czym się objawia lamblia u człowieka i czy jest groźna?

Pierwszymi objawami zakażenia są wymioty i biegunka. Wraz z rozwojem choroby może pojawić się spadek masy ciała, zanik mięśni czy nadmierna senność. Wśród mniej charakterystycznych objawów można wymienić również bóle brzucha, zaparcia, cuchnące stolce. Szczególnie groźna jest lamblioza u dzieci – może spowodować u nich zahamowanie rozwoju psychofizycznego. Związane jest to z mniejszym wchłanianiem przez jelita niezbędnych do rozwoju substancji, witamin i minerałów. Podobnie jak u zwierząt u wielu ludzi choroba może przebiegać bezobjawowo – według badań dotyczyć to może nawet 10% populacji.


Dbajmy o siebie i innych!

W dobie koronowirusa dbanie o czyste ręce stało się normą. Ich częstsze mycie na pewno ustrzeże ludzi przed wieloma chorobami w tym m.in. lamblią. Z troski o innych powinniśmy również obowiązkowo sprzątać odchody naszego psa, używając woreczków na nieczystości. Nie tylko z uwagi na dbanie o czystość, ale także dlatego, że potencjalnie może on być bezobjawowym nosicielem groźnych pasożytów. Pamiętajmy również o regularnym odrobaczaniu psa za pomocą wysokiej jakości preparatów.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość