Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koń andaluzyjski (Andalusian horse) – najważniejsze informacje o rasie

Jeżeli jeździsz konno, a już sama myśl o wizycie w stajni sprawia, że na twojej twarzy pojawia się szeroki uśmiech, przeczytaj artykuł o jednej z piękniejszych i najpopularniejszych ras koni. Bohaterem dzisiejszej opowieści jest koń andaluzyjski: gorącokrwisty, czterokopytny przyjaciel, który przybył do Polski z Hiszpanii. Jak wygląda andaluz, jaki ma charakter, dlaczego jest tak ceniony i popularny? Już za chwilę poznasz odpowiedzi na te ważne pytania.

 

 

Koń andaluzyjski opis

Wiesz jak wygląda koń andaluzyjski? Być może kręcisz teraz przecząco głową, ale jeżeli uprawiasz jeździectwo rekreacyjne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już nie raz spotkałaś w swojej stajni andaluza. Dlaczego? Ponieważ koń andaluzyjski jest jedną z najbardziej popularnych ras koni w Europie i na świecie. Jego charakter, mądrość i przyjazne usposobienie sprawiają, że andaluzy są wspaniałymi towarzyszami jeźdźców rekreacyjnych, niejednokrotnie uczestniczą w zawodach ujeżdżeniowych czy też wspierają ludzi w rehabilitacji.

Andaluz porusza się płynnie, rytmicznie i z gracją. W galopie nie jest sprinterem, ale za to uwagę przyciąga jego wytrzymałość. Charakterystyczny, wdzięczny i dostojny chód z wysoko unoszonymi przednimi nogami sprawia, że konie andaluzyjskie często są ozdobą parad i uroczystości.

 

Profil konia andaluzyjskiego siwego.

 

Andaluzowi trudno się oprzeć

Ciało andaluza jest harmonijnie i proporcjonalnie zbudowane. Zgrabną głowę nie raz ozdabia imponująca i lekko falowana grzywa oraz łagodne oczy, które okalają dłuższe rzęsy. Nogi tego hiszpańskiego konia są zgrabne i mocne, ogon na zadzie nisko osadzony, szyja jest silna, ładnie umięśniona. Andaluz w kłębie osiąga zazwyczaj od 152. do 167. cm wysokości. Waży ok. 400 kg. Konie andaluzyjskie najczęściej są siwe, ale możemy też spotkać andaluzy gniade, kare czy kasztanowate.

Nie wiem, czy wiesz, ale andaluz skradł serca producentom i reżyserom , którzy zapraszali go na plan filmowy – konia andaluzyjskiego możesz podziwiać, między innymi, w kultowej trylogii: Władcy Pierścieni. Andaluzy zachwycały (i nadal zachwycają) swoją urodą artystów – malarzy, rzeźbiarzy, którzy na swoich obrazach, rzeźbach uwieczniali piękno i godność tych zwierząt.

 

 

Skąd pochodzi andaluz?

Domem andaluzów jest gorąca Hiszpania. Hiszpanie nazywają te konie PRE, co w rozwinięciu oznacza Pura Raza Española, czyli czystą rasą hiszpańską.
Pochodzenie tych koni nie jest do końca jasne. Należą do grupy koni iberyjskich. Starożytni łączyli andaluzy z bogiem wiatru – Zefirem i oddawali im cześć. Wielbicielami koni andaluzyjskich byli mnisi kartuzjańscy, którzy dbali o czystość rasy.

 

 

Koń andaluzyjski - charakter

Andaluzy mają niezwykły charakter: są odważne, temperamentne, ale równocześnie zrównoważone, cierpliwe i bardzo przyjazne. To bystrzaki. Doskonale dogadują się z dziećmi, lubią się uczyć i współpracować z ludźmi. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, czekają na spotkania i wspólny czas ze swoi właścicielem. Są wierne i oddane. Kiedyś, dawno, dawno temu były cenione jako konie bojowe, bo wykazywały się ogromną odwagą i charakterem podczas starć.

 

Koń andaluzyjski stoi bokiem na padoku.

 

Koń andaluzyjski - cena

Andaluzy są jednymi z najbardziej pożądanych koni na świecie. Nie zdziwiłoby nas, drogi czytelniku, gdybyś też chciał mieć w swojej stajni takiego czworonożnego przyjaciela. Jak się pewnie domyślasz, ceny koni andaluzyjskich są bardzo zróżnicowane. To ile zapłacimy za andaluza, zależy, między innymi, od pochodzenia, budowy, stanu zdrowia, wieku i predyspozycji konia. Konie andaluzyjskie pełnej krwi nie są tanie. Ceny za andaluza zaczynają się, mniej więcej, od 8 tys. Euro.

 

 

Co warto zrobić przed zakupem andaluza?

Jeżeli wybierzesz już stajnię i pojedziesz spotkać się ze swoim przyszłym przyjacielem, zwróć uwagę na relacje, które panują między obecnym opiekunem i koniem. Zobacz czy koń:

• z łatwością pozwala się siodłać
• czyścić sobie kopyta
• czy podąża za swoim opiekunem

Odmowa współpracy nie musi, ale może oznaczać, dolegliwości bólowe. Bardzo dobrym pomysłem jest też poproszenie o pomoc weterynarza, który oceni stan zdrowia konia. Sprawdź też poprawność dokumentacji. Jednak najważniejsze pytanie, na które potrzebujesz sobie odpowiedzieć przed zakupem andaluza, brzmi: czy znajdziesz dla niego czas? Ten koń potrzebuje twojej obecności i przyjaźni, bo jest bardzo relacyjny. Zostawiony sam w stajni, nawet przy najlepszej opiece, nie będzie szczęśliwy.

Sprawdź jakie są najlepsze imiona dla koni andaluzyjskich.

 

 

Konie andaluzyjskie - choroby

Konie andaluzyjskie cieszą się dobrym zdrowiem, równocześnie tak jak i inne zwierzaki, mogą zapadać na różne choroby. Najczęstszą przyczyną chorób jest niewiedza. Czasami, szczególnie andaluzom o jasnej maści, zdarzają im się choroby skóry. Warto pamiętać, że te konie lubią ciepło i ruch (ba! Jaki koń go nie lubi, dzikie i wolne konie są w ciągłym ruchu).
Jeżeli jesteś opiekunem andaluza, zadbaj o jego komfort podczas zimowych przejażdżek i spacerów. W stajni należy też zwrócić uwagę na wentylację, pamiętaj, że duża wilgotność nie służy andaluzom. Konie lubią czystość, nie zapominaj o częstej wymianie suchej słomy na podłodze.

Andaluzy cieszą się dobrym zdrowiem, kiedy mają zapewnioną:

• odpowiednią dietę (odradzamy ci karmienie andaluza pokarmem o dużej zawartości cukru)
• ruch
• miłość właściciela
Dbanie o pielęgnację, czyszczenie i regularne badania oraz przegląd kopyt po wysiłku, są wspaniałą profilaktyką, która chroni konie przed problemami ze zdrowiem. Pamiętaj też o przeglądzie pastwisk przed wypasem, ponieważ na łąkach, jaki i w naszych ogrodach, z dużym prawdopodobieństwem rosną rośliny, które są dla koni bardzo niebezpieczne i trujące.
Zawsze powtarzamy, że konie mają dobrą pamięć i instynkt, ale lepiej nie ryzykować i tym pomocnym sekatorem, który rześko tnie nawet twardsze gałęzie lub nożycami do żywopłotu o dużym zasięgu (genialnie sprawdzi się w ogrodzie) usuń z terenu wypasu szkodliwe rośliny. Nie zapomnij też skosić soczystą trawę z ogrodu i podrzucić ją swoim końskim towarzyszom, no, chyba że lubisz wpuszczać swoje konie na posesję i podczas gotowania obiadu z przyjemnością obserwujesz swoich przyjaciół przez kuchenne okno. Jeżeli zapraszasz konie do ogrodu, zapomnij o sztucznych nawozach.

 

Zobacz akcesoria ogrodnicze

 

 

Koń andaluzyjski podsumowanie

Koń andaluzyjski to wspaniałe, dumne i mądre zwierzę. Potrzebuje uważnego opiekuna, który znajdzie dla niego czas i odda mu serce. Andaluz jest wierny, odważny i temperamentny. Nic dziwnego, że jest to jeden z najbardziej pożądanych koni na świecie.

 

Sprawdź czy jazda konna jest dla Ciebie



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość