Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kiełb - spokojna ryba polskich rzek, a czy może być też w akwarium?

Ryby kiełb stanowią interesującą grupę ryb słodkowodnych z rodziny kiełbowatych. Znajdują one swoich miłośników wśród akwarystów ze względu na ich unikalny wygląd oraz ciekawe zachowania. W rodzaju kiełbów wyróżnia się kilka gatunków, takich jak kiełb pospolity, kiełb białopłetwy oraz kiełb Kesslera, każdy z nich posiadający swoje indywidualne cechy i preferencje środowiskowe.

 

Ryba kiełb na dłoni.

 

Ryba kiełb - hodowla

Hodowla kiełbi, niezależnie od gatunku, wymaga akwarium z czystą, dobrze natlenioną wodą oraz odpowiednią filtracją. Dieta kiełbi powinna być zróżnicowana, składając się z wysokiej jakości suchych pokarmów, uzupełnianych regularnie żywymi lub mrożonymi przysmakami, takimi jak larwy komarów.

Kiełbie są stosunkowo niewielkimi rybami, których długość ciała zwykle nie przekracza 10-15 cm. Charakteryzują się wydłużonym, lekko bocznie spłaszczonym ciałem, z krótką głową i zaokrąglonym pyskiem. Kiełbie mają wydłużone, bocznie spłaszczone ciała z krótką głową i zaokrąglonym pyskiem, co nadaje im charakterystyczny wygląd. Ich łuski często błyszczą w świetle, dodając im uroku. Te niewielkie ryby wyróżniają się przede wszystkim swoim spokojnym temperamentem.

Rodzina kiełbowatych jest duża, jednak można wyróżnić kilka ciekawych przedstawicieli:

Kiełb pospolity

Kiełb pospolity (Gobio gobio) jest najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tej rodziny. Jego srebrzystoszara barwa z ciemniejszymi plamami i pasami wzdłuż boków ciała sprawia, że jest łatwo identyfikowalny. Kiełb pospolity jest rybą stosunkowo łatwą w hodowli, preferującą chłodniejsze temperatury wody i dobrze natlenione środowisko.

Kiełb białopłetwy

Kiełb białopłetwy charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, jasnymi, niemal białymi płetwami, które kontrastują z ciemniejszym ciałem. Ta odmiana kiełbia, mimo że mniej popularna niż kiełb pospolity, jest ceniona za swój unikalny wygląd i może stanowić ciekawy akcent w akwarium.

Kiełb Kesslera

Kiełb Kesslera to kolejny gatunek, który zyskuje na popularności wśród akwarystów. Ten rodzaj kiełbia wyróżnia się większymi rozmiarami ciała oraz bardziej wyrazistym ubarwieniem. Jego łuski są zazwyczaj większe i bardziej widoczne, co dodaje mu wyjątkowości. Kiełb Kesslera, podobnie jak jego kuzyni, wymaga dobrze natlenionego i czystego środowiska wodnego, by prawidłowo się rozwijać

 

Ryba kiełb.

 

Ryba kiełb - akwarium

Hodowla kiełbi wymaga akwarium o pojemności przynajmniej 80 litrów z uwagi na ich potrzebę swobodnego pływania. Ważne jest, aby zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych, co oznacza obecność czystej, dobrze natlenionej wody z umiarkowanym przepływem naśladującym strumienie i rzeki, które są naturalnym środowiskiem tych ryb. Temperatura wody powinna utrzymywać się w granicach 18-24°C, z pH w przedziale 6,5-7,5. Akwarium powinno być również bogato obsadzone roślinami oraz wyposażone w ukrycia w postaci korzeni lub kamieni, które imitują naturalne schronienia ryb w środowisku naturalnym. Kiełb jest rybą denną, a zatem dobrze sprawdzi się też w oczku wodnym. Te akweny mają skłonności do szybkiego zamulenia i porastania glonami, a więc dobrze sprawdzi się filtr,  który pozwoli na zachowanie czystości oczka wodnego.

Przeczytaj również: Jak ryby do oczka wodnego wybrać?

 

Ryby kiełby.

 

Ryba kiełb – rozmnażanie

Rozmnażanie kiełbi nie jest łatwym zadaniem w warunkach akwariowych, głównie z powodu ich specyficznych wymagań dotyczących środowiska tarliskowego. W naturze tarło odbywa się wiosną, przy wzroście temperatury wody. Samica składa ikry na kamieniach lub roślinach, gdzie samiec ją zapładnia. Dla zachęcenia kiełbi do rozmnażania w akwarium, można spróbować symulować warunki wiosenne, zwiększając stopniowo temperaturę wody i zapewniając odpowiednie miejsca do składania ikry. Dobrze jest przygotować rośliny, jaskinia i inne schronienia, gdzie samica będzie mogła złożyć ikrę.



Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość