Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie właściwości ma biotyna dla psów?

Co to jest biotyna i w jakim celu się ją stosuje? Jaka biotyna dla psa w proszku jest najlepsza? Czy każdy pies powinien dostawać biotynę? Dowiedź się, czym się charakteryzuje ten wyjątkowy suplement dla psów.

Biotyna to wyjątkowa substancja, która pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Znana jako jedna z witamin piękna – nie tylko wpływa na wygląd i kondycję sierści, ale też dba o prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów wewnętrznych. Przeczytaj, kiedy warto ją suplementować i z jakich źródeł biotyny najlepiej skorzystać.

 

Pies wącha pipetki z biotyną.

 

Czym jest biotyna?

Biotyna – inaczej nazywana jest witaminą H lub witaminą B7 jest złożonym kwasem organicznym, chociaż zalicza się ją do witamin z grupy B. Ma ona postać białego krystalicznego proszku lub bezbarwnych kryształów. Jak wiele witamin z grupy B, ma za zadanie wspierać budowę skóry, sierści czy pazurów. Ale biotyna wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, bierze udział także w wielu procesach jak tworzenie kwasów tłuszczowych, krzepnięcie krwi czy produkcja glukozy. Dodatkowo wspiera pracę tarczycy. Dodatkowo biotyna wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych.

 

 

Kiedy warto suplementować psu biotynę?

Wskazaniem do suplementacji biotyny się przede wszystkim objawy widoczne gołym okiem: przesuszony, rogowaciejący naskórek, matowa, łamliwa i wypadająca sierść oraz wyjątkowo długie okresy linienia.

Na chwilowy niedobór biotyny są narażone psy, które przeszły antybiotykoterapię – ponieważ biotyna jest syntezowana przez jelitową florę bakteryjną. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności zastosować odpowiedni probiotyk dla psów.

Z uwagi na fakt, że biotyna pełni bardzo ważną funkcję także w wielu wewnętrznych procesach organizmu, zaleca się jej suplementację niezależnie od stanu okrywy włosowej psa – w świetle obecnej nauki nie odkryto żadnych skutków ubocznych nadmiaru witaminy B7 w organizmie, więc suplementacja jeżeli nie pomoże – to na pewno nie zaszkodzi psu.

 

 

Jaka jest najlepsza biotyna dla psa?

Biotyna sama w sobie jest jednym, konkretnym związkiem – więc w każdym z dostępnych na rynku preparatów jest ona dokładnie taka sama. Wybierając jednak preparat, warto zwrócić uwagę na to, co oprócz samej biotyny znajduje się w składzie. Na przykład w preparacie BIOWET Bioskinex Canis jest to siarczan cynku i pantotenian wapnia – wpływające na gęstość włosów, cynk – regulujący pracę gruczołów łojowych, drożdże - źródło witamin z grupy B biorących udział w metabolizmie nienasyconych kwasów tłuszczowych, oraz krzem - wspierający naturalną produkcję kolagenu, i ziele czystka - posiadające działanie antyoksydacyjne. Preparaty takie są więc idealne wtedy, kiedy potrzebne jest silne, kompleksowe wsparcie sierści psa. Jeśli zależny nam tylko na poprawie kondycji sierści, warto też wziąć pod uwagę suplementację olejem z łososia lub drożdżami piwnymi – które także są źródłem biotyny.

 

Weterynarz podaje psu tabletkę.

 

Jakie są naturalne źródła biotyny?

Chociaż najwygodniejszą formą suplementacji biotyny są gotowe preparaty w postaci proszku lub tabletek, warto również wprowadzić do diety psa naturalne produkty, będące źródłem witaminy B7. Należą do nich m.in. wątroba (szczególnie wołowa), żółtka jaj (koniecznie gotowane!) marchew, ryby (sardynki, tuńczyk, łosoś), drożdże piwne (można je również podawać w postaci suplementu).
Warto również zwrócić uwagę na to, że biotyna jest często składnikiem gotowych karm dla psów – szczególnie tych, które mają za zadanie wspierać skórę i sierść ras długowłosych np. BRIT Care Mini Grain Free hair & skin – jeżeli dodatek biotyny znajdziemy w karmie dla psa, zazwyczaj dodatkowa suplementacja nie jest już konieczna.

 

Sprawdź ofertę preparatów na piękną sierść dla psa

 

Nie bagatelizuj problemów z sierścią psa!

Pozbawiona blasku, łamliwa i nadmiernie wypadająca sierść u psa to nie tylko problem natury estetycznej - może być to także objaw poważnej choroby. Dlatego, zanim sięgniemy po suplementację, warto skonsultować problem z lekarzem weterynarii. Wypadanie sierści może pojawić się przy niedoborach niektórych witamin, minerałów, kwasów omega 3 i 6. Może także oznaczać chorobą endokrynologiczną, zapalenie skóry, grzybicę, alergię czy obecność pasożytów.


Dowiedź się więcej o przyczynach nadmiernego gubienia przez psa sierści: Dlaczego psu nadmiernie wypada sierść? 

 

 Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość