Rasy psów japońskich czyli azjatyckich cieszą się od lat dużą popularnością. Coraz więcej osobników jest sprowadzanych do Europy, gdzie skradają serca psiarzy. Rasy typu Akita Inu czy Hokkaido mają długą historię, ich przodkowie wywodzą się sprzed tysiąca lat.
Jeśli interesują cię japońskie psy lub planujesz zakup psa rasy azjatyckiej w poniższym artykule poznasz odpowiedzi na wszelkie nurtujące zagwozdki czy pytania. Zapraszamy w świat azjatyckich psów!
Jakie są azjatyckie psy?
Japońskie rasy psów, chociaż każda jest inna, łączy kilka podobnych cech. Są to:
- niezależność,
- przywiązanie do właściciela
- upór.
Jeśli decydujemy się na wybór konkretnej rasy psa, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich zdrowia, stylu życia czy potrzeb i predyspozycji.
Japońskie rasy psów - lista:
- akita inu
- tosa inu
- hokkaido
- pies kai
- shikoku inu
Japońskie psy - duże rasy
Pierwsza grupa psów azjatyckich na, której się skupimy to rasy duże, czyli takie, które osiągają więcej niż 60 cm wysokości w kłębie.
Popularne duże rasy japońskie to:
-
Akita Inu
to pies wywodzący się ze szpiców, który może mierzyć nawet 70 cm wysokości. Ma muskularną budowę ciała oraz charakterystyczne szerokie czoło z bruzdą pośrodku. Kolejnym specyficznym aspektem wyglądu tej japońskiej rasy są trójkątne, spiczaste uszy. Akita inu jest dość dużym indywidualistą, bywa uparty, dlatego też nie poleca się go początkującym opiekunom. Szczególnie w przypadku szczeniaków musimy szybko rozpocząć odpowiednią tresurę. Azjatycki pies tej rasy pierwotnie był wykorzystywany w walkach z wilkami czy podczas polowań, aktualnie głównie pełni rolę psa towarzysza.
Przeczytaj więcej o artykule o akita inu.
-
Tosa inu (mastif japoński)
kolejny duży pies rasy japońskiej, zaliczany do molosów w typie mastifa. Wywodzi się z Japonii. Wykorzystywany był w walkach psów w Azji, w Europie hodowcy głównie wybierają go jako psa towarzysza. Zaliczany do dużych psów, osiąga 60 cm wysokości w kłębie oraz ma dość masywną budowę ciała. Małe oczy, szeroka klatka piersiowa i specyficzna krótka i przylegająca sierść, która nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji to znaki charakterystyczne tosy. Psy japońskiej rasy tosa mają niezwykle silny charakter, jako że na początku były wykorzystywane w walkach psów, posiadają instynkt wojownika. Ważne by opiekun był tego świadomy i odpowiednio odszedł do wychowania psa. Od szczenięcych lat musimy nauczyć czworonoga socjalizacji z innymi, by potem jako dorosły nie przejawiał agresywnych zachowań. Szybko się przywiązuje do właściciela i jest niezwykle opiekuńczy dla swojej rodziny, problemem może być atak na obcych ludzi, dlatego wychowanie tej rasy jest podstawą. Warto zaznaczyć, że niektóre państwa zabroniły hodowli rasy, gdyż uważają ją za zbyt agresywną.
Przeczytaj więcej o tosa inu (mastifie japońskim)
Średnie rasy psów japońskich
Rasy japońskie o średniej wielkości są największa grupą wśród tych ras i są równie popularne co te duże. Ich charakter jest zbliżony psów azjatyckich innej wielkości, jednak cechuje je mniejsza i delikatniejsza budowa ciała.
Popularne rasy azjatyckie o średniej wielkości to:
-
Hokkaido
to psy azjatyckie wywodzące się z grupy psów pierwotnych, zaliczanych do rodzaju szpiców. Dorosłe osobniki osiągają wysokość około 50 cm w kłębie. Hokkaido mają charakterystyczne, małe trójkątne oczy, oraz wysoko osadzony zawinięty na grzbiet ogon. Hokkaido ma stosunkowo długą i stercząca sierść, ale twardą i gęstą, która wymaga specjalnej pielęgnacji, częstego czesania, szczególnie w okresie linienia.
Ciekawostką jest fakt, iż ta azjatycka rasa psa była podczas II Wojny Światowej wykorzystywana do przekazywania informacji i tropienia. Aktualnie to głównie psy pełniące funkcję towarzyszy. Jeśli chodzi o charakter i usposobienie czworonoga podobnie jak wyżej wymienione azjatyckie rasy psów, ma silną osobowość i zaciekłość. Wymagają odpowiedniego podejścia właściciela i tresury, bez niej mogą przejawiać agresywne zachowania, szczególnie w stosunku do obcych ludzi. Pies hokkaido chroni swoją rodzinę i opiekunów, jest niezwykle lojalny i oddanych, do tego lubi ruch i często bywa nadmiernie pobudzony. Jeśli dostosujemy pod niego wszelkie aktywności i tresurę może stać się wspaniałym towarzyszem.
-
Pies kai
kolejny przedstawiciel rasy japońskiej, który wywodzi się z grupy psów pierwotnych. Psy te żyły w Japonii, gdzie pełniły funkcję psów myśliwskich, które poza granicami Azji nie są aż tak popularne. Dorosłe osobniki tej japońskiej rasy psów osiągają w kłębie ok. 53 cm wysokości, mają masywne nogi i mocną budowę ciała. Cechują się dość popularnymi u azjatyckich psów trójkątnymi uszami oraz zakręconym nad grzbietem ogonem. Jeśli chodzi o charakter, jako psy pierwotne są niezależne i uparte. Wymagają odpowiedniego podejścia i tresury. Są również niezwykle inteligentne i bystre, dzięki czemu często wykorzystuje się je nadal podczas polowań.
-
Shikoku inu
rasa psów azjatyckich pierwotnych z grupy szpiców, które w Azji były przeznaczone do polowań na zwierzynę, a aktualnie to pies do towarzystwa. Shikoku posiada trójkątne oczy oraz charakterystyczny ogon, podwinięty do góry. Charakteryzuje się dość dużą zwinnością oraz inteligencją, szybko się uczy nowych sztuczek i jest lojalny wobec właściciela. Ma silny charakter, nad którym można pracować już w wieku szczenięcym. Jeśli interesuje was dana rasa psa, w artykule o shikoku inu znajdziecie więcej szczegółowych informacji.
Małe rasy psów japońskich
Ostatnią grupą psów japońskich ras, są małe czworonogi, których wzrost nie przekracza 40 cm wysokości w kłębie.
Popularne rasy psów małych japońskich to:
1. Shiba inu
azjatycka rasa psa należąca do grupy psów pierwotnych, szpiców. Dawniej shiba był wykorzystywany podczas polowań na ptactwo czy inne zwierzęta, aktualnie to pies do towarzystwa, który zyskuje coraz to większą popularność. Rasa ma trzy popularne umaszczenia: rudy, czarny lub sezamowy. Włos jest twardy i stosunkowo gęsty, wymaga regularnego czesania. Shiba tak jak większość psów japońskich to niezależna rasa, która jest lojalna w stosunku do swoich właścicieli. Wymaga dużo ruchu, warto zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności, co można łączyć z tresurą. Musimy uzbroić się w cierpliwość i nauczyć psa posłuszeństwa, jeśli nie chcemy mieć z tą rasą większych problemów. Ulubione przekąski i przysmaki dla psów, zdecydowanie przydadzą się podczas tresury szczeniaków. Jeśli chcecie dowiedzieć się ciekawostek na temat tej azjatyckiej rasy, w artykule o shiba inu przeczytacie więcej.
Japońskie rasy psów są popularne nie tylko w Azji, coraz to więcej miłośników zwierząt z Europy decyduje się na psa z tej grupy. Psy japońskie charakteryzują się niezwykłą lojalnością, ale również upartością i wytrwałością, odpowiednio wychowane potrafią być oddanymi towarzyszami na lata.
Lida Pieczulis
Zdjęcia: Canva.com