Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Shikoku (Shikoku inu) – Encyklopedia psów

Jaka rasa psów kojarzy się z Japonią? Niezaprzeczalnie są to szpice, a wśród nich warto wyróżnić Shikoku. W Europie psy te nie posiadają dużej popularności, jednak warto bliżej poznać przedstawicieli tej rasy, ponieważ to okazałe japońskie psy pierwotne, które posiadają niemałe grono swoich wielbicieli na azjatyckim kontynencie. Shikoku to pies średniej wielkości o bardzo przyjemnym wyglądzie i wielu pokładach energii, co przekłada się na brak nudy w towarzystwie takiego zwierzęcego przyjaciela! To rasa, która sprawdzi się dla ludzi potrafiących zapanować nad psem i go odpowiednio wychować, ponieważ Shikoku wymaga poświęcenia mu dużej uwagi i wielu szkoleń, jednak znakomicie sprawdzi się w większej rodzinie i umili życie jej członków swoim przyjacielskim nastawieniem.

 

Shikoku inu w szelkach zaprzęgowych.

 

Shikoku – historia rasy

Psy Shikoku znane były mieszkańcom Japonii już w starożytności, a ich historia związana jest ściśle z urządzaniem polowań, w których uczestniczyły. Dzika zwierzyna nie miała szans, jeśli któryś z łowców zabierał ze sobą sprytną psinę. Pełna nazwa tej rasy to Skikoku inu, co można przetłumaczyć dosłownie, jako Shikoku pies i wiąże się z miejscem, z którego wywodzi się rasa. W czasach, których przyznano psom status rasy, wyróżniono trzy główne odmiany cechujące się odmiennym pochodzeniem z różnych regionów Japonii. Pierwsze linii stanowiły psy: Awa, Hata, Hongawa i Uwajima, ale wiele różnic było niemal niezauważalnych, dlatego podział ten został w miarę upływu czasu znacznie uproszczony. Osobniki niektórych linii wyginęły całkowicie, a inne połączyły swoje wzorce. Dzisiejszy Shikoku to mieszanka cech linii Hata i Hongawa, choć wzorzec FCI wyróżnia dwie te odmiany. Jak wyglądają i czym się różnią? Przedstawmy kompletny opis wyglądu psów rasy Shikoku!

 

 

Jak wygląda Shikoku?

Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda pies rasy Shikoku, to mamy dla Was kilka podpowiedzi, które pozwolą poznać nieco więcej szczegółów. Nie jest to bardzo duży pies, a jego wielkość można określić jako średnią. Wysokość w kłębie dochodzi do 55 centymetrów, jeśli rozmawiamy o samcach i do około 50 centymetrów w przypadku samic. Cechuje go mocna i zwarta budowa ciała, które wyposażone jest w smukłe mięśnie. Co przykuwa uwagę w wyglądzie japońskiego psa? Z pewnością są to postawione do góry, szpiczaste uszy, a także głęboko osadzony nos i oczy. Psy posiadają szatę składającą się z dwóch warstw: miękkiego podszerstka i prostej, twardej sierści właściwej, czyli włosa okrywowego, który występuje w wielu kolorach umaszczenia. Najbardziej popularne odcienie to: czarny z odcieniami sezamu, rudy sezamowy lub sam sezam. Oczy z reguły są ciemne – najczęściej ciemnobrązowe. Odmiana Hongawa posiada bardziej smukła budowę od Hata, cieńszy włos i bardziej skośne oczy oraz inne połączenia kolorów na ciele, jednak różnice rzadko kiedy można wychwycić na pierwszy rzut oka.

 

Shikoku w górach w zimie.

 

Shikoku pies - charakter

Wiadomo już, jak wygląda Shikoku dog, ale co wyróżnia jego zachowanie? Pies posiada duży temperament i jeszcze większe serce! Drzemie w nim pierwotny instynkt łowiecki, dzięki któremu często wykazuje się sprytem i inteligencją, jednak przed zakupem warto również poznać tę drugą stronę rasy. Psy Shikoku są niezależne i posiadają silny charakter, a do ich wychowania potrzebna jest mocna ręka i wdrażanie szkoleń już od szczeniaka. Mimo początkowego uporu, japoński pies chętnie uczy się nowych rzeczy i nauka nie powinna stanowić problemu, szczególnie dla wprawionych w boju wychowawców. Dla członków swojej rodziny jest nastawiony niezwykle przyjaźnie i w pełni oddaje się spędzaniu wspólnego czasu wraz z najbliższymi mu osobami. Sytuacja może zmienić się w towarzystwie innych psów, których obecność Shikoku nie zawsze akceptuje. To pies, który nie będzie problematyczny przy posiadaniu dzieci, ponieważ dobrze odnajdzie się wśród nich.

 

 

Shikoku – zdrowie i pielęgnacja

Rasa ta odznacza się dużą wytrzymałością fizyczną, a co za tym idzie skora jest do korzystania z wszelkich aktywności na całego. Decydując się na zakup takiego psa, należy mieć świadomość czasu, który trzeba będzie poświęcić mu na codzienny ruch. Psy są bardzo żywiołowe i potrzebują spożytkować energię podczas długich spacerów i zabaw. To dobry kompan do wspólnego biegania i jazdy na rowerze, ale przed rozpoczęciem takich aktywności, warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria, jak uprzęże i smycze. Nie ma trudności w utrzymaniu psa, jeśli chodzi o zdrowie. U odmiany tej rzadko występują choroby genetyczne. Żywienie również nie stanowi problemu – dla pełnej witalności warto dobierać karmę najwyższej jakości. Właściciele muszą być przygotowani na ewentualność wyczesywania wychodzącej sierści. Posłużą w tym celu specjalne szczotki. Zabieg ten warto wykonywać regularnie, aby uniknąć nadmiernego okresu pozostawiania włosa, szczególnie podczas czasu linienia.

 

Zobacz bezzbożowe karmy dla psów

 

Shikoku pies – cena

Shikoku nie należą do tanich ras i należy liczyć się ze sporą sumą wydanej gotówki podczas nabywania szczeniaka. Średnia cena za shikoku to 2,5 tysięcy euro. Dodatkowym utrudnieniem jest dostępność przedstawicieli tej rasy i hodowli na terenie Polski. W większości przypadków po Shikoku należy wybrać się za granicę kraju, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami przejazdu.Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Rozumiem, ze te zdjecia to przypadkowe łajki albo cos podobnego z internetu? Wstyd pisac o rasie i nie potrafic wyszukac i uzyc jednego poprawnego zdjecia dla rasy