Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Jakie siano dla królika?

Dlaczego siano jest tak istotne w diecie królików ?


Króliki muszą mieć nieograniczony dostęp do świeżego siana. Przede wszystkim utrzymuje równowagę we florze jelitowej, zwłaszcza w jelicie ślepym. Przeżuwanie siana i przerzucanie go z jednej strony na drugą w jamie ustnej pozwala na utrzymanie odpowiedniej długości zębów trzonowych  i ich równomierne ścieranie. Długie włókna pomagają też w przesuwaniu treści pokarmowej.


Siano z traw jest najlepsze, głównie z powodu obniżonej ilości białek i wapnia. Najpopularniejsza jest tymotka łąkowa. Oprócz tego polecane są: wiechlina, stokłosa, kostrzewa, życica.

Kolejny rodzaj to lucerna siewna oraz koniczyna. Mają wysoką zawartość białka i wapnia. Są wskazane dla zwierząt w okresie wzrostu a ich ilość w diecie zwierząt po okresie wzrostu nie powinna być znaczna.

 

Królik trzyma w pyszczku całą wiązkę siana. Dużo wziął na raz, aby je pogryźć będzie musiał podzielić sobie porcje na mniejsze kawałki.

 

Zasady w doborze siana dla królika


Jeżeli królik nie jest żywiony karmą komercyjną warto podawać mu siano składające się z rożnych rodzajów roślin. Siano pochodzące z tzw. pierwszego cięcia (najczęściej w czerwcu) są najczęściej uboższe we włókno pokarmowe a bogatsze w pozostałe składniki odżywcze. Najważniejszą zasadą jest to, że lepsze jest jakiekolwiek siano, niż jego brak. Pomimo bardzo ważnej roli w diecie, siano nie może być jej jedynym elementem. Warto też postarać się o siano z dobrych źródeł. Rodzaj ziemi na jakiej rosną rośliny, odbija się później w ich składzie. Żaden rodzaj siana nie zaspokoi w pełni potrzeb żywieniowych królików. Siano zaspokaja ok 35% dziennego zapotrzebowania na kalorię (dzięki fermentacji jelitowej).

 

Dorosły, duży królik leży na sianku. Siano może stanowić również ściółkę dla królików, ale wtedy szczególnie trzeba dbać o jej czystość i higienę.

 Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nowa wiadomość
mój uwielbia siano z versele laga, juz jak słyszy że wyciągam ten worek to wyciąga pyszczek do góry,. najlepiej sie u mnie sprawdza pasikula, siano wisi bez kontaktu z podłożem i królik się musi trochę nagimnastykować :)
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.49   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.49   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+