Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie mogą być przyczyny tego, że kot kuleje?

Koty mogą cierpieć na rozmaite schorzenia, ale początkowo zwykle trudno to zaobserwować. W naturze tych czworonogów leży bowiem maskowanie bólu. Fakt, że kot kuleje, bywa pierwszym widocznym objawem problemów, czasem banalnych, niekiedy bardzo poważnych. Dlatego nie wolno tego bagatelizować.

Gdy kot kuleje, przeważnie oznacza to, że chroni kończynę, ponieważ odczuwa ból przy jej obciążaniu. Niekiedy kulawizna jest ledwie zauważalna. Przy silnych dolegliwościach zwierzę może nieustannie chodzić z uniesioną kończyną. W każdym przypadku fakt, że kot kuleje na przednią czy tylną łapę, świadczy o stanie zapalnym, będącym naturalną reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek. Im dłużej się on utrzymuje, tym większe może spowodować szkody. Z drugiej strony, im szybciej podejmie się leczenie, tym większa szansa na pełen powrót do zdrowia. Dlatego zauważywszy, że pupil kuleje, warto niezwłocznie udać się z nim do weterynarza.

 

Wypuszczanie kota samopas jest narażaniem go na niebezpieczeństwo. Koty wychodzące żyją średnio kilka lat krócej i cierpią na poważniejsze choroby - w tym na złamania objawiające się, że kot kuleje.


Kot kuleje – przyczyny dolegliwości

Lista dolegliwości, które mogą sprawiać, że kot kuleje, jest bardzo długa. Niekiedy przyczyny są dla opiekuna oczywiste. Kot może zacząć utykać po urazie, np. skaleczeniu łapki o cierń czy nadwyrężeniu jej na skutek niefortunnego upadku. Jednak nawet w takiej sytuacji warto precyzyjnie ustalić źródło problemu. Opuszka może być obolała w związku z powstałą ranką, którą dobrze jest zdezynfekować albo dlatego, że nadal tkwi w niej ciało obce i bezwzględnie trzeba je usunąć. Oto czynniki, które mogą spowodować, że kot kuleje:


● uszkodzony pazur,
● zraniona opuszka,
● ciało obce tkwiące w opuszce,
● kontuzja łapy (stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie, naciągniecie lub naderwanie mięśni, ścięgien, złamanie) po mechanicznym urazie,
● zmiany zwyrodnieniowe (u starszych kotów),
● problemy z kręgosłupem (po urazie lub związane z wiekiem),
● choroby neurologiczne powodujące niedowład kończyn,
● nowotwory (uciskające na nerwy czy powodujące uszkodzenia kości),
● choroby ogólnoustrojowe (np. zaburzenia krążenia powodujące niedokrwienie kończyny).



Teoretycznie na różnego typu urazy bardziej narażone są zwierzęta wychodzące z domu. W ich przypadku ustalenie przyczyny utykania może też być większym problemem. W praktyce jednak kontuzje przydarzają się także domowym kotom, zwłaszcza pod nieobecność opiekunów lub przy ich niedostatecznej uwadze. Zwierzę może np. przytrzasnąć sobie łapkę, zrzucając na nią podczas zabawy ciężki przedmiot.

 

Kot kuleje z różnych przyczyn, najczęściej spotyka to koty wychodzące bez nadzoru. Skaleczenia mogą jednak zdarzyć się nawet w domu, np. podczas skoku z dużej wysokości, nadepnięcia na odłamek szkła czy przydepnięcie.


Co zrobić, kiedy kot kuleje?

Gdy przyczyna dolegliwości pupila jest znana, znacząco ułatwia to zastosowanie odpowiednich środków i podanie zaleceń przez weterynarza. Należy pamiętać, że każdy objaw kulawizny u kota jest poważny, ponieważ koty ukazują ból w momencie, gdy jest bardzo silny. Każda taka sytuacja wymaga wizyty u lekarza werterynarii.

Przy poważniejszych wypadkach natychmiast należy udać się do lekarza, w międzyczasie zawiadamiając go telefonicznie o konieczności szybkiej wizyty. Łapka może być złamana, dlatego najlepiej przewieźć pupila w pozycji, która uniemożliwi mu poruszanie się. Oczywiście jeśli doszło do krwawienia, trzeba je przed transportem zatamować.

Jeśli kot kuleje, jest osowiały, traci apetyt czy chęć do zabawy, a przyczyny jego złego samopoczucia nie są znane, należy udać się do weterynarza niezwłocznie. Powody cierpienia pupila mogą być bardzo poważne.

 


Jak wygląda leczenie kulejącego kota?

Leczenie kota, który kuleje, uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Dlatego weterynarz musi przede wszystkim postawić odpowiednią diagnozę. Służy mu do tego badanie fizykalne oraz – w razie potrzeby – badania obrazowe (RTG, USG). W przypadku podejrzenia schorzeń ogólnoustrojowych lekarz może zlecić dalszą diagnostykę, np. morfologię krwi.
W zależności od powodu schorzenia, podejmuje się adekwatne leczenie przyczynowe. Jednocześnie weterynarz stosuje terapię objawową, służącą zniesieniu bólu i stanu zapalnego. W tym celu kotu podaje się leki, zwykle w postaci iniekcji lub doustne.

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Małgorzato,
oczywiście może się zdarzyć. Po szczepieniach należy trzymać kota w domu do obserwacji i w żadnym wypadku nie wypuszczać samopas na dwór, szczególnie po tak poważnych szczepieniach jak na wściekliznę.
Mój kot zaczął kuleć po szczepieniu na wściekliznę i koci katar... czy to możliwe że to jest przyczyną że taki objaw jest. Co mam robić kot jest caly czas na dworze jeszcze nazajutrz był na działce coś tam zjadł ale ogólnie w ciągu dnia go nie było a na wieczór wracał na swoje przyszykowane miejsce. Teraz go nie ma. Nie możemy go znaleźć szukaliśmy gdzie tylko się dało. Zaszczepiliśmy go bo chcemy go wykastrować i troszkę udomowic przede wszystkim na nadchodzaca zimę. Wiem że muszę jechać do weta. Ale moje pytanie brzmi czy szczepienie mogło spowodować 9brzek lapki? Bo wet powedzial że jeżeli zdarzy Sue że kocia mordka napychnie to mam przyjechać bo może kot być uczulonu na jakiś składnik. Pyszczek jest ok ale ta łapka...
Moj kot kulał i badałam go u wszystkich, nawet u ortopedy specjalisty. Po 5 latach kulawizny zaczął drapać sie po pyszczku i wtedy do dentysty. Zeby usunięte, kot przestał kuleć. Nawet parametry nerkowe wróciły do normy.