Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zrobić wybieg dla królika miniaturki? Pomysły i porady

Czy wybieg dla królika jest konieczny? Czy można zrobić go samodzielnie, a może lepiej zainwestować w dużą klatkę z wybiegiem? Przeczytaj, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej.

Królik jest zwierzątkiem, które oprócz zdrowej diety, pielęgnacji i warunków do życia – potrzebuje sporej dawki ruchu, na którą nie ma szans nawet w sporej wielkości klatce. Właściciel ma więc dwa wyjścia – albo swobodnie puszczać królika, aby biegał po mieszkaniu, albo sprawić mu bezpieczny wybieg dla królika. Przeczytaj, dlaczego jesteśmy zwolennikami drugiej opcji.

Królik na zabezpieczonym wybiegu.

Jak zrobić wybieg dla królika w domu?

Kojec dla królika – lub inaczej wybieg – to nic innego jak spora, zabezpieczona przestrzeń, w której bezpiecznie może poruszać się królik. Wielkość wybiegu należy dostosować do wielkości królika -im większe zwierze, tym więcej miejsca potrzebuje. Idealnie jest, kiedy na jednego królika przypadają 2 m – wydaje się to być dużo, ale króliki naprawdę chętnie daleko i wysoko skaczą. Kojec dla królika może być stałym miejscem życia królika – w takim przypadku powinien mieć strefy do zabawy i wypoczynku – każdy królik powinien mieć swoje miejsce do spania, powinny się w nim znaleźć niewysokie podesty, miejsce na toaletę, jedzenie, picie i zabawki. Tych ostatnich nie powinno być zbyt wiele, aby nie „zagracać” kojca, ale wystarczająco, aby króliki miały zajęcie. Najlepiej od czasu do czasu wymieniać zabawki, aby na nowo zaciekawiać zwierzęta. Wysokość ogrodzenia powinna mieć minimum 100 cm. W takich warunkach królik na pewno będzie szczęśliwy i dzięki temu, zwiększy się długość życia królika.
Jeżeli nie mamy przestrzeni, aby wybieg dla królika był stałym elementem mieszkania czy domu – starajmy się go jak najczęściej „rozkładać”, aby króliki jak najmniej czasu musiały spędzać zamknięte w klatce.

Króliki miniaturki na wybiegu.

Wybieg dla królika na zewnątrz?

Króliki to zwierzęta, które z powodzeniem mogą przebywać sezonowo lub nawet przez cały rok w ogrodzie. W zależności od tego, czy zamierzamy zbudować wybieg, w którym królik ma spędzać tylko kilka godzin w ciepłe dni, czy ma zimować – konieczne będzie dopasowanie jego funkcji czy wyposażenia. Najmniej wymagający jest kojec dla królika, który będzie tam spędzał tylko kilka godzin. W takim przypadku ważne jest, aby przestrzeń była dobrze ogrodzona i niedostępna dla potencjalnych drapieżników. Musi się w niej znaleźć zacienione miejsce do wypoczynku, a kojec musi być osłonięty od wiatru. Idealnym rozwiązaniem jest kupno gotowego kojca dla królików. Taki kojec można w kilka minut rozłożyć, a po skończonej zabawie, równie szybko złożyć i nie będzie zajmował dużo miejsca.


Jeżeli planujemy trzymać królika na zewnątrz przez cały sezon letni – to dodatkowo trzeba zadbać o to, aby domek był odpowiednio ocieplony, aby w chłodniejsze dni czy noce mógł się tam schować nasz królik. W kojcu nie może też zabraknąć podstawowego wyposażenia każdej klatki – toalety, pożywienia czy zabawek.
Króliki mogą też zimować w ogrodzie czy na balkonie, pod warunkiem, że będą posiadały zimowe futerko – te ma szansę się wykształcić pod warunkiem, że będą na dworze już od jesieni i stopniowo ich organizm będzie się przyzwyczajał do chłodu. W takim przypadku wybieg dla królika jest dla właścicieli największym wyzwaniem, bo musi się w nim znaleźć schronienie, o bardzo dobrych, termicznych właściwościach. Ściany i podłoga w takim domku, muszą być osłonięte na przykład styropianem, aby w czasie mrozu, królikowi było tam wystarczająco ciepło. Znakomitym rozwiązaniem jest klatka z wybiegiem - stanowi ona nie tylko bezpieczne miejsce do życia dla królików, ale również może być wspaniałą ozdobą ogrodu.

Królik miniaturka w klatce

Czy królik może sam biegać po ogrodzie i mieszkaniu?

Może, ale jest to obarczone sporym ryzykiem, na które kochający właściciel nie powinien sobie pozwalać. Co może grozić królikowi? Począwszy od tego, że schowa się w miejscu trudno dostępnym dla właściciela, a skończywszy na porażeniu prądem, gdy zdarzy mu się przegryźć kabel. Zagrożeniem mogą być też wszelkie małe przedmioty, którymi może zadławić się królik, oraz pożywienie, którym może się zatruć. Zarówno to w śmietniku, jak i całkiem świeże, ale nie przeznaczone dla królików np. słodycze. Do zatrucia może dojść również wtedy, kiedy w zasięgu królika znajdą się toksyczne rośliny lub domowa chemia – dlatego jeżeli zdecydujemy się na puszczenie królika swobodnie w mieszkaniu – koniecznie musimy mieć go stale na oku!

Jeszcze inaczej ma się sprawa puszczania królika w ogrodzie – tego nie powinniśmy robić właściwie nigdy, albo pod bardzo czujnym nadzorem. Tutaj zagrożeń jest równie dużo – królik może się chować, uciec przez dziurę w ogrodzeniu, zjeść trującą roślinę, albo stać się ofiarą innych zwierząt – drapieżnych ptaków, psów czy kotów. Zrobienie czy zakup kojca dla królików nie jest dużym wydatkiem, a może ocalić naszemu królikowi życie.


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość