Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Jak zrobić skalniak przed domem i jakie wybrać kwiaty do skalniaka?

Skalniak, czyli ogródek skalny to ozdoba niejednej przydomowej przestrzeni, którą można w łatwy sposób wykonać samemu i nie potrzeba do tego dużych zdolności manualnych oraz zaawansowanej wiedzy na temat ogrodnictwa. Bardzo modne staje się połączenie takiego ukształtowania ziemi i roślin w towarzystwie wody, dzięki czemu cała kompozycja zyskuje jeszcze bardziej naturalnego charakteru. Przykładem urozmaicenia pięknie wysadzonej skarpy jest skalniak z wodospadem, ale w zależności od dysponowanego miejsca można wykonać również mały skalniak w ogrodzie, który doda uroku i wzbogaci zieloną aranżację podwórka!

 

Skalniak ogrodowy.

 

Czym jest skalniak ogrodowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jaki rodzaj kompozycji uznaje się za skalniaki w ogrodzie. Najczęściej nazwa ta dotyczy niedużego obszaru ogródka, który zdecydujemy się zagospodarować roślinami wysokogórskimi w towarzystwie rozmaitych kamieni. Cały sekret tkwi w tym, by ta ogrodowa ozdoba wykonana było w jak najbliższym podobieństwie do naturalnego krajobrazu, który można spotkać na wyżynnych terenach gór. Najbardziej popularną formą jest skalniak z kamienia polnego, ponieważ surowiec ten jest najłatwiej dostępny i wygląda bardzo obiecująco oraz naturalnie! Pozostałe elementy to zdobiące go rośliny. Tu obowiązuje pełna dowolność! Dobrze, jeśli wybierzemy wiele gatunków kolorowych i ozdobnych kwiatów, a resztę uzupełnimy trawą, porostami i krzewami. Głównie wykorzystuje się w tym celu wrzosy, szarotkę alpejską, barwinek pospolity czy miłek letni. Warto zadbać również o odpowiednie ukształtowanie terenu, ponieważ dobrze, jeśli skalniak w ogrodzie będzie wyróżniał się na tle innych ogrodowych rabat. Najlepiej usytuować taką formę roślinności na skarpie bądź nasypie, co z pewnością przyczyni się do poprawy estetyki i odwzorowania naturalnego wyglądu tej przestrzeni.

 

 

Jak zrobić skalniak?

Jeśli podoba Ci się taka naturalna ozdoba i chcesz posiadać ją u siebie w ogródku to dobrze trafiłeś! Omówimy, jak zrobić skalniak krok po kroku, zwracając uwagę na wszystkie ważne rzeczy. W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce dla swojego mini wysokogórskiego skweru. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie skalniaka przy tarasie, dzięki czemu wszyscy odwiedzający Twój dom goście, będą mogli podziwiać jego piękne walory! W przypadku posiadania niewielkiej przydomowej przestrzeni, postaraj się wygospodarować mały jej fragment i tam zaplanuj budowę, aranżując skalniak w towarzystwie posiadanej dotychczas roślinności. Warto podsypać to miejsce ziemią bądź korą, by utworzyć nieduży nasyp, który kolejno będziesz obsadzał. W tym celu mogą przydać się akcesoria ogrodnicze. Zwróć uwagę, czy wyznaczony skwer jest odpowiednio naświetlony i nic nie zaburzy dopływu promieni słonecznych do Twojego nowego ogródka. Podłoże wyściel ziemią torfową i piaskiem, ponieważ właśnie taki typ najlepiej sprawdzi się przy roślinach dla skalniaka. Następny krok to rozmieszczenie kamieni i ułożenie w myśl zaplanowanego projektu. Jak zrobić skalniak z kamieni? W tym celu musisz pozyskać surowiec, a zrobić to możesz na dwa sposoby. Jednym z nich jest udanie się do sklepu budowlanego, ponieważ można w nim znaleźć potrzebny i upodobany rodzaj kamieni. Kolejno ułóż to, co podoba Ci się najbardziej – schodki, wypiętrzenia, lub kamienną mozaikę, a następnie obszar ten obsadź ulubionymi roślinami! Pamiętaj o rękawicach pielęgnacyjnych, co pomoże uniknąć Ci zbędnego brudzenia rąk przy pracy w ziemi.

 

Rośliny i kwiaty na skalniak.

 

Rośliny na skalniaki

Zamysł i potrzebne materiały nie wystarczą, byś mógł cieszyć się nową formą zagospodarowania przestrzeni! Czas przejść do procesu zasadniczego, czyli obsadzenia wyłożonej kamieniami ziemi. Rośliny dobieraj na zasadzie podobieństwa kolorów – całość wygląda naprawdę dobrze, jeśli jest spójna. Warto urozmaicić skwer wysokimi, jak i niskimi kwiatami oraz trawami. Pamiętaj także o zachowaniu odstępów. Możesz przyjąć zasadę, że rośliny niskie powinny rosnąć w grupie, natomiast wysokie w odseparowaniu. Ostatni etap to wykończenie. Co można jeszcze dodać na sam koniec tworzenia skalnego ogródka? Wypełnij puste miejsca drobnym żwirkiem, a z pewnością osiągniesz wymarzony efekt! Pozostaje tylko czekać na pełen rozkwit i można cieszyć się z rezultatów własnej pracy.

Przeczytaj także: Co siejemy w marcu i jakie prace należy wykonać w ogrodzie na wiosnę?

 

Zobacz narzędzia ogrodnicze

 

Pomysły na skalniak w ogrodzie

Skalniaki – jak zrobić już wyjaśniliśmy, ale przed zabraniem się za wykonanie nowych prac pielęgnacyjnych w swoim ogródku, warto zainspirować się projektami i ciekawymi pomysłami na urozmaicenie podwórkowej przestrzeni. Gdzie można znaleźć inspiracje, na których można wzorować się podczas tworzenia własnej skarpy? Najlepszym źródłem jest Internet, ponieważ w dzisiejszych czasach można znaleźć tam wszystko. Sprawdzą się serwisy poświęconej ogrodniczej tematyce. Ponadto porad i podpowiedzi szukaj w gazetach i magazynach! W niektórych z nich znajdziesz gotowe projekty, które będzie można wykorzystać. Innowacyjnym pomysłem jest skalniak w donicy lub skalniak na balkonie, czyli mini wersja znanej już nam wersji skweru w ogrodzie. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla mieszkańców większych miast, którzy na co dzień nie korzystają z ogródków i dysponują wyłącznie taką przestrzenią. Jak zrobić skalniak z donicy i inne inspiracje zamieszczane są często na blogach miłośników ogrodnictwa i wielbicieli wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla swojego domu! Dowiesz się z nich, jakie narzędzia ogrodnicze sprawdzą się przy balkonowym gardeningu oraz poznasz inne ciekawostki ze świata flory.

 

Może Cię zainteresować: Jakie prace należy wykonywać, aby cieszyć się pięknym oczkiem wodnym?Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Rasa: 

Wszystkie, 

Specjalne wymagania: 

Wybredne, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Pełnoporcjowa karma dla dorosłych, wybrednych psów. Unikalna forma i konsystencja chrupiących granulek, które są otoczone smakowitym sosem, tworzy wyjątkowo pyszny posiłek. Drób, łosoś i ryż są głównymi składnikami mieszanki. Zbilansowana receptura dostarcza odpowiedniej wartości energetycznej...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
42.49   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 11 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+