Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak oduczyć psa gryzienia – wybrane sposoby

Jak oduczyć psa gryzienia? To bardzo trudne, ponieważ jest ono częścią psiej natury. Najlepszym rozwiązaniem będzie tresura rozpoczęta, kiedy czworonóg będzie jeszcze szczeniakiem. Niestety to proces wymagający wytrwałości zarówno od psa, jak i właściciela.

 

Gryzienie jest potrzebą gatunkową psów, która ma działanie uspokajające i wyciszające. W przypadku szczeniaków wiąże się dodatkowo z ząbkowaniem. Na tym etapie należy szczególnie zadbać o zapewnienie pupilowi rozmaitych gryzaków i zabawek. U psów dorosłych nadmiernie nasilone bywa oznaką nudy i frustracji.

 

Szczeniak gryzie buta. Podczas wyżynania się zębów u szczeniąt, często występuje swędzenie dziąseł i ból. Szczeniak próbuje sobie ulżyć gryząc wszystkie przedmioty.

  

Jak oduczyć szczeniaka gryźć ludzi?

Dla młodych czworonogów gryzienie to niewinna zabawa i sposób poznania. Jednak im szybciej właściciele pozbędą się tego nawyku u swojego pupila, tym lepiej. Szczenię jest bardzo pojętne. W procesie wychowania psa zawodzi najczęściej zbyt pobłażliwy i niekonsekwentny człowiek. Jak zatem oduczyć szczeniaka gryzienia ludzi? Należy zapewnić mu odpowiednią ilość pieszczot i głaskania, tak by ludzkie dłonie kojarzyły mu się przede wszystkim z miłymi doznaniami. Kiedy jego zachowanie jest uporczywe i bolesne, trzeba go wyraźnie i jasno upominać. Najlepiej użyć komendy „nie wolno”, „puść” czy „zostaw”, pamiętając jednocześnie, że oprócz słów duże znaczenie ma ton głosu. Dodatkowo przerywa się zabawę i daje pupilowi czas na wyciszenie się. To sygnał, że jego zachowanie jest nieodpowiednie.

 

 

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy? Zanim podejmie się jakiekolwiek działania, należy zastanowić się, dlaczego pies to robi. Nierzadko zachowanie takie jest przejawem frustracji lub zbyt wysokiego pobudzenia. Najprościej mówiąc, pies nie potrafi poradzić sobie z emocjami. Istnieje kilka skutecznych sposobów na pokonanie tego problemu. Dobrym pomysłem jest przyczepienie metalowego wisiorka do zaczepu, który łączy obrożę ze smyczą – taki twardy element nie nadaje się do żucia. W przypadku psów, które lubią ciągle coś nosić w pysku, pomocą będzie zabawka np. kość lub piłka na sznurku. Dzięki nim pupil nie będzie interesował się niepożądanymi obiektami. Dodatkowo za każdym razem, kiedy pies zaczyna gryźć smycz, należy zatrzymać się i ją skrócić, tak aby była napięta. Dopiero gdy się uspokoi, ruszyć do przodu. Nie można zapomnieć o uznaniu dla zwierzęcia, kiedy idzie spokojnie – podaniu ulubionego smakołyku i wypowiedzeniu miłym tonem pochwały.

 

Chihuahua gryzie zabawkę. Dla szczeniaka powinno się dawać małe zabawki, przeznaczone dla małych psów.

 

Jak oduczyć psa gryzienia mebli – zabawa

Rozwiązaniem, jakie warto zastosować, żeby oduczyć psa gryzienia mebli, jest skierowanie jego zainteresowania na inne przedmioty. W skuteczny sposób jego uwagę przyciągną zabawki, zwłaszcza te, w których można schować smakołyki czy stymulujące umysłowo zabawki edukacyjne. Warto wykorzystać też specjalne szarpaki, które zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia i mocowania się.

 

Nierzadko czworonogi gryzą różne elementy wyposażenia wnętrz z nudy. Dotyka ona szczególnie te o ograniczonych możliwościach wybiegania się. Należy zapewnić pupilowi wystarczającą ilość aktywności fizycznej – zabierać regularnie na długi i wyczerpujący spacer. Warto też ustalić jednolity harmonogram zabaw, dzięki czemu pies nauczy się, kiedy jest na to pora. Będzie wiedział, że codziennie znajduje się dla niego czas, przez co ryzyko niepożądanych zachowań ograniczy się do minimum. Właściciele psów muszą pamiętać, że źle wybrane zabawy mogą zadziałać wprost przeciwnie – jeszcze bardziej pobudzić czworonoga.

 

Dorosłe psy niszczą wiele przedmiotów z samotności i frustracji. W ograniczeniu tych uczuć pod nieobecność właściciela pomoże pozostawienie pupilowi kocyka lub przedmiotu przesiąkniętego zapachem pana. Warto też zaopatrzyć go w smaczne „czekadełko”. Najlepsze będą skórzane gryzaki i suszone uszy. Należy upewnić się, czy pies nie cierpi na lęk separacyjny. Wówczas nierzadko konieczne jest podjęcie specjalistycznej terapii.

 

 

Jak oduczyć psa gryzienia mebli – specjalne preparaty

Jak oduczyć psa gryzienia? W przypadku, gdy czworonogi zapewnione mają warunki do realizacji potrzeby gryzienia i żucia, a mimo to niszczą meble, konieczne mogą się okazać specjalne odstraszające preparaty. Zakupić je można zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych sklepach zoologicznych. Kupować powinno się wyłącznie te mające w składzie naturalne substancje, przez co będą nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Do wyboru są środki bezzapachowe lub wzbogacone o przyjemny aromat.

 

W jaki sposób używać odstraszających preparatów? Pierwszym krokiem jest dokładne umycie chronionego miejsca, które następnie spryskuje się niewielką ilością płynu. Żeby uzyskać pożądane nawyki, zabieg powtarzać należy średnio co 6–8 godzin przez kilka dni z rzędu. Odstraszający preparat to dobry sposób na to, by oduczyć psa gryzienia mebli.

Żeby oduczyć psa gryzienia mebli, jest skierowanie jego zainteresowania na inne przedmioty.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam, co zrobić gdy 1,5 roczny piesek na widok obcych osób biegnie do nich i łapie za nogawkę, kostkę. Jak go oduczyć gryzienia obcych osób?
Jakubie,
to tutaj trzeba "wymęczyć" psa intelektualnie ;) Warto zainwestować w mocne i lubiane gryzaki - KONG czy Recosnack (który dodatkowo jest naturalny). Nauka delikatnych komend, gdzie pies nie musi przy nich biegać czy skakać. I zabawy węchowe w domu lub spokojniejsze - maty węchowe.
Witam,
a co zrobic jezeli piesek jest po wypadku i nie moze sie jeszcze tyle ruszac by sie "wymeczyc"?
dziekuje
image
Bardzo fajna strona