Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak odstraszyć koty z miejsc, w których nie powinny przebywać?

Koty to niezwykle zwinne zwierzęta, zdolne dostać się w każde interesujące je miejsce. Ich obecność nie zawsze jest pożądania, a pewne zachowania mogą przysporzyć szkód. Jak odstraszyć koty, by nie niszczyły drogich mebli czy kwiatowych rabat?

 

Koty to jedne z najbardziej uwielbianych przez ludzi zwierząt. Niemniej zarówno dziko żyjące osobniki, jak i te nauczone współżycia z człowiekiem potrafią niekiedy dać się we znaki. Wiele osób zmaga się z częstymi wizytami intruzów (wolno żyjących lub należących do sąsiadów) w swoim ogrodzie. Zdarza się, że czworonogi zanieczyszczają go odchodami albo podgryzają rośliny, które mogą być dla nich niebezpieczne. Problemów przysparzać może nawet własny podopieczny, jeśli z upodobaniem zakrada się do garderoby. Czy można skutecznie poradzić sobie z niepożądaną aktywnością czworonogów we własnym domu? Jak przegonić obce koty z ogrodu?

 

Zniesmaczony kot z intensywnie zielonymi oczami.

 

Jak odstraszyć koty, żeby im nie zaszkodzić?

Wszystkie koty – w tym bezpańskie, dziko żyjące czworonogi – to żywe, zdolne do odczuwania cierpienia stworzenia. Nawet gdy ich obecność jest uciążliwa, pod żadnym pozorem nie można ich krzywdzić. Jest to nie tylko nieetyczne, ale też zabronione (i karalne) na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Działania służące odstraszeniu kotów nie powinny powodować u nich bólu czy uszczerbku na zdrowiu. Nie wolno stosować środków o właściwościach toksycznych, wykonywać pułapek itd. Niedopuszczalnym (a przy tym zwykle całkowicie nieskutecznym) działaniem jest także karanie domowego kota (np. krzyczenie na niego) za niewłaściwe zachowanie.

 

Jedynym właściwym sposobem odstraszania kotów jest zniechęcanie ich do eksploracji określonych miejsc. A przede wszystkim – niezachęcanie. Ludzie bardzo często bezmyślnie prowokują zwierzęta do wizyt w swoim ogrodzie, np. zostawiając otwarte kosze na śmieci z resztkami jedzenia. Żaden głodny, dziko żyjący kot nie oprze się zapachowi resztek mięsa z obiadu i trudno mieć o to do niego pretensję.

 

Jeżeli nie chcesz, aby kot wchodził na niektóre powierzchnie to zapewnić mu inną dobrą dla niego alternatywę. Szczególnie jest to istotne przy kociakach, które mają bardzo dużo energii i potrzebę eksploatacji różnych miejsc.

 

Zapachy, które zniechęcają koty

Koty mają niezwykle czuły węch. Dlatego efektywnym, a przy tym całkowicie bezpiecznym sposobem na zniechęcenie ich do zaglądania w niepożądane miejsca jest roztoczenie odpowiednich aromatów. Zapachy, których nie tolerują koty, często są bardzo przyjemne dla ludzi. Ich źródłem są np. ruta zwyczajna – posadzenie tych roślin w ogrodzie zapewni bezpieczeństwo całym rabatom. Czworonogi omijają także przedmioty o wyczuwalnej woni cytrusów, octu czy cebuli. Oczywiście nikt nie zdecyduje się na skropienie sofy octem, dlatego w sklepach zoologicznych dostępne są preparaty z gotowymi mieszankami olejków eterycznych (np. cytrusowy Akyszek marki BENEK), które rozpylone w określonych punktach są miłe lub niewyczuwalne dla domowników, ale skutecznie odstraszają koty.

  

Niepożądane zachowania kotów a problemy behawioralne

Wielu kocich opiekunów zmaga się z takimi zachowaniami swoich pupili, jak oddawanie moczu poza kuwetą czy drapanie cennych mebli. Nim podejmie się próbę odstraszenia kota od wchodzenia do szafki, którą upatrzył sobie na toaletę, warto ustalić, jakie są przyczyny problemu. Kot może unikać kuwety dlatego, że nie jest ona utrzymywana w należytej czystości. Należy też jak najlepszą kuwetę wybrać dla kota, dopasowaną do jego potrzeb. Jednak najczęstszą przyczyną załatwiania się kota poza kuwetą jest podłoże chorobowe, związane z układem moczowym – np. zapalenie pęcherza, kamica moczowa, a także problemy z kręgosłupem i aparatem ruchu – zwyrodnienia stawów, ból przy poruszaniu. Można też być pewnym, że zwierzę będzie drapać domowe sprzęty, jeśli nie zapewni się mu dostępu do drapaka. Gdy trudno ustalić przyczynę niepożądanej aktywności pupila, warto skontaktować się z weterynarzem i behawiorystą. Zachowanie kota może być konsekwencją choroby lub silnego stresu. W takiej sytuacji szukanie sposobu na odstraszenie kota jest bezcelowe, a zwierzę nie uzyskuje adekwatnej pomocy.

 

Decydując się na kota należy pamiętać, że jest to jednak zwierzę, nie zabawka. Ma swoje potrzeby i naturalne zachowania instynktowne, które musi spełniać. Koty załatwiają się, drapią, miauczą i skaczą. Opiekunowie muszą im zapewnić na tyle atrakcyjne zamienniki, aby koty nie musiały niszczyć i psuć ludzkich rzeczy. Istnieją również inne typowo kocie zachowania, często nierozumiane przez właścicieli.

 

Biało-rudy kot siedzi na szafie. Koty często lubią obserwować otoczenie z wysokich miejsc, jest to związane z poczuciem tam bezpieczeństwa.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:             Czy wiesz, co Twój kot chce Ci przekazać? Poznaj mowę ciała kota

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość