Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak obliczyć wiek psa? Ile to ludzkich lat

Wiek psa to kwestia istotna ze względu na sprawowaną nad pupilem opiekę. Z dwulatkiem należy postępować inaczej niż z seniorem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać między nimi różnic. By lepiej oszacować wiek psa i związane z nim potrzeby, przelicza się go orientacyjnie na wiek człowieka.

Psy dojrzewają znacznie szybciej niż ludzie, a ich życie trwa o wiele krócej. Mimo iż przechodzą te same co ludzie etapy przemian związanych z wiekiem, zależność między wiekiem psa a wiekiem człowieka jest nieliniowa. Trudno więc stworzyć niezawodny algorytm, według którego można by przeliczyć wiek psa na ludzkie lata.

 

Jak obliczyć wiek psa? Ile to ludzkich lat

 

Wiek psów a poszczególne etapy ich życia

Z określeniem zależności pomiędzy wiekiem psa, a etapem życia, na jakim się znajduje, wiąże się wiele trudności. Przede wszystkim istnieje rozbieżność w długości życia u różnych ras. Przeciętnie psy dożywają 10–12 lat. Osobniki małych ras mogą jednak przeżyć nawet 20 lat, podczas gdy niektóre należące do ras olbrzymich nie dożywają 8 lat. Oczywiście długość życia uzależniona jest też od cech osobniczych, trybu życia, sposobu opieki ze strony właściciela.

 

Z największą precyzją odnieść można etapy życia psa do jego wieku w okresie szczenięcym (np. obserwując choćby zmiany w uzębieniu zwierzęcia). Do 4 miesiąca życia osobniki różnych ras dorastają w podobnym tempie, jednak z każdym kolejnym miesiącem różnice stają się coraz większe. Małe psy na przykład mogą osiągnąć dojrzałość płciową już około 6–8 miesiąca życia, podczas gdy duże dopiero tuż przed drugimi urodzinami. Z czasem rozbieżności pomiędzy etapami życia czworonogów różnych ras a ich wiekiem stają się coraz większe.

 

 

Jak obliczyć wiek psa?

Jeśli losy psa znane są od szczenięcia, zwykle wiadomo dokładnie, ile ma lat. A jak określić wiek psa adoptowanego ze schroniska? Świadczy o nim przede wszystkim stan uzębienia, a konkretnie ścieranie się poszczególnych grup zębów. Wiek czworonoga oszacować można także, obserwując jego oczy – z biegiem czasu stają się one bardziej mętne. W przypadku ciemno umaszczonych psów widoczną oznaką starzenia się jest także kolor sierści, na której przybywa siwizny.

Przeczytaj także: Śmierć psa - jak sobie z nią poradzić?

Jak obliczyć wiek psa?

 

Psie lata na ludzkie

Aby lepiej rozumieć potrzeby swojego pupila, opiekunowie często starają się przeliczyć jego rzeczywisty wiek na wiek człowieka. Przez wiele lat sądzono, że jeden rok czworonoga równy jest w przybliżeniu 7 latom ludzkiego życia (poczynając od pierwszych urodzin, kiedy pies jest mniej więcej na takim etapie rozwojowym, jak ludzie w wieku 13–18 lat). Założenie to opierało się na fakcie, że statystycznie człowiek żyje 7 razy dłużej niż pies. Naukowcy są zdania, że to zbyt duże uproszczenie.

 

Od dawna poszukuje się algorytmu, na podstawie którego można by przeliczyć wiek psa na ludzkie lata z większą dokładnością. Niedawno genetycy z University of California w San Diego zaproponowali zastosowanie wskaźnika – by poznać „ludzki” wiek psa, należy pomnożyć logarytm naturalny jego wieku rzeczywistego przez 16, a następnie dodać 31. Powyższa metoda nie jest doskonała, ponieważ opracowana została na podstawie badań labradorów retrieverów. Tymczasem psy różnych ras starzeją się inaczej. Co więcej, u psów tempo starzenia w ciągu całego życia zmienia się w inny sposób niż u ludzi.

 

Prawdopodobnie nie można znaleźć uniwersalnego przelicznika wieku psa na ludzki. W tabelach obrazujących tę zależność najczęściej dodaje się czworonogom – poczynając od drugiego roku życia (wówczas psy mają około 25 ludzkich lat) – 4–5 lat. Nie bierze się przy tym pod uwagę rasy czy wagi zwierzęcia, dlatego zapis taki należy traktować jedynie jako orientacyjny.

Może Cię zaintersować: Cmentarze dla zwierząt w Polsce 

Czy można przeliczyć wiek psa na ludzkie lata?

 

Dlaczego warto znać wiek psa?

Wiek psa trudno precyzyjnie przeliczyć na ludzkie lata, ale warto znać specyfikę etapów życia swojego pupila, by roztoczyć nad nim najwłaściwszą opiekę. Wiedza ta pozwala na:

  • odpowiedni dobór karmy,
  • zastosowanie właściwej profilaktyki weterynaryjnej,
  • dostosowanie poziomu aktywności fizycznej do możliwości podopiecznego.

 

Prawidłowe postępowanie w wyżej wymienionych kwestiach ma znaczący wpływ na zdrowie i długość życia psa.

Przeczytaj również: Nowotwór skóry psa - rokowania

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość