Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Spacery z psem w zimie. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Spacer w zimie z psem - jak często?


Z psami jest jak z ludźmi. Jedne uwielbiają mróz i śnieg, inne wolą zaszyć się w domu w ciepłym fotelu przykryte kocem. Intensywność zimowych spacerów powinniśmy więc dobrać do charakteru naszego psa.

Jeśli już zdecydujemy się na spacer, to musimy pamiętać, że psie łapy są najbardziej narażone na mróz. Podczas gdy nasze stopy są chronione przez buty i skarpety, psia skóra ma kontakt ze śniegiem i mrozem. I z solą niestety. Warto zadbać o krem do łap i opuszek i smarować je przed każdym spacerem. Dobry krem zabezpiecza poduszki łap przed szkodliwym działaniem soli oraz chroni przed mrozem. W czasie spaceru należy sprawdzać stan opuszek łap. W śnieżne dni trzeb też usuwać kule śniegu, które tworzą się między palcami i w przestrzeniach między poduszkami. Jeśli pies nie chce dalej spacerować, odciąża łapy lub w inny sposób stara się unikać kontaktu łap z powierzchnią, jest to sygnał, że należy wrócić do domu. Po powrocie zalecane jest umycie łap w ciepłej wodzie z mydłem lub szamponem przeznaczonym dla psów, wytarcie ich do sucha oraz nałożenie kremu, który zabezpieczy skórę łap przed wysychaniem i pękaniem.

 

Golden retriever biegnie pośród śniegu. Dla Goldena krótkotrwałe wystawienie na mróz nie jest straszne.

 

Ubranko dla psa - fanaberia czy konieczność?


Psy krótkowłose (chichuahua, charty etc.) oraz psy w starszym wieku narażone są również na wyziębienie. Jeżeli pies na spacerze jest aktywny, zapewne nie będzie wymagał specjalnego ubrania. Jeśli natomiast spacer jest bardziej statyczny, bądź po zimowym szaleństwie pies pozostaje jeszcze przez dłuższy czas na zewnątrz, ale nie ma już siły na aktywny ruch, trzeba zadbać o ubranie. Wybór ubranek dla psa jest bardzo duży - od zwykłych swetrów dla psa na jesienne dni, po puchowe kurtki dla psa przeznaczone na mrozy. Każde ubranko posiada oznaczenia dotyczące wodoodporności i poziomu temperatury na jaką jest przeznaczone. Dobrej jakości ubranka dla psa posiadają dodatkowe elementy odblaskowe, zwiększające bezpieczeństwo na spacerze.

Żeby właściwie dobrać psu ubranko należy zmierzyć jego długość od karku do ogona i szerokość w brzuchu. Większość ubranek posiada regulację w pasie ( gumka ) więc łatwiej je dopasować. Dla ras o nietypowej budowie przeznaczone są dedykowane ubranka, jak np. specjalne płaszczyki dla mopsów.

 

Przykładowe ubranko dla psa. Płaszczyk z kapturem, posiada elementy odblaskowe.


W przypadku, kiedy pies się wyziębił, należy ogrzać go jak najszybciej - ale bez nagłego zwiększania temperatury. Psa ogrzewamy stopniowo. Można też podać do picia wodę nieco cieplejszą niż zazwyczaj. Jeżeli objawy są niepokojące należy udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Uwaga - niebezpieczeństwo!

Jednym z większych niebezpieczeństw zimowych jest glikol etylenowy – substancja używana przeciwko zamarzaniu. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia nerek. Często pierwszym sygnałem zatrucia jest to, że pies wydaje się być pijany. W przypadku podejrzenia zatrucia glikolem należy udać się do weterynarza jak najszybciej, gdyż jest to stan zagrożenia życia a o skuteczności pomocy decyduje czas jej udzielenia.

Jeśli jednak pies nie jest fanem zimowych spacerów i ograniczają się one jedynie to najpotrzebniejszych czynności, pamiętajmy o ...ograniczeniu jedzenia. Ilość i rodzaj karmy powinny być zawsze dostosowane do aktywności psa. Jeśli do tej pory pies spędzał na spacerach długie godziny, a zimą zaszywa się w swoim legowisku, karmę należy zmodyfikować.

 

Bernardyn cały umazany w śniegu. Gruba i gęsta sierść chroni psa przed zimnem, ale i nadmiernym ciepłem.

 

Pamiętajmy o innych!

Zimą pamiętajmy też o zwierzętach bezpańskich  i zaniedbanych. Jeżeli widzicie  psa lub kota, który nie ma schronienia lub jest ono nieodpowiednie - reagujcie! Przypadki takie należy zgłaszać policji, straży miejskiej, lokalnym schroniskom dla zwierząt, organizacjom pro zwierzęcym. Temperatury sięgające – 10 stopni dla niedożywionego i schorowanego zwierzaka często są wyrokiem.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nowa wiadomość
mój pies teraz chodzi tylko w kurtce, bardzo marznie