Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Goldendoodle – najważniejsze informacje o rasie

Goldendoodle to kudłaty, sporych rozmiarów, a przy tym niezwykle łagodny pies. To typowe czworonogi do towarzystwa, choć pełnić mogą także rolę psa ratowniczego, terapeutycznego, myśliwskiego lub asystującego. Nazywane są również Goldie Poos, Golden Poos, Groodles.

 

Psy powstałe z połączenia dwóch ras, czyli tzw. hybrydy cieszą się sporą popularnością. Jednym z bardziej znanych jest goldendoodle. Do jego powstania przyczynił się sukces, jaki odnotowały wcześniej utworzone labradoodle, czyli krzyżówka labradora i pudla. Goldendoodle jako hybryda krzyżowa jest uznana przez amerykański Canine Hybrid Club.

 

Goldendoodle jest psem powstałym z połączenia Golden retrievera z pudlem. Taka hybryda nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

 

Goldendoodle – historia rasy

Goldendoodle (niekiedy też spotyka się pisownię golden doodle) to wynik skrzyżowania pudla i golden retrievera. Pierwszy przedstawiciel tej rasy wyhodowany został w 1969 roku. W Polsce rasa ta jest w dalszym ciągu mało znana, lecz na Zachodzie mocno rozpowszechniona. Już w latach dziewięćdziesiątych hodowla goldendoodle upowszechniła się w Australii i USA.

 

 

Goldendoodle – sylwetka

Nie istnieje jeden słuszny wzorzec goldendoodle. Nie pozostaje nic innego, jak zaprezentować uśrednione informacje o tej rasie. Dorosłe osobniki osiągają 14–21 kg masy ciała i 61–66 cm wzrostu w przypadku psów, a 56–58 cm w przypadku suk. Można spotkać psy o sierści prostej, kręconej i falowanej. Bez względu na rodzaj sierści jest ona zawsze dość długa. Umaszczenie także bywa różnorodne. Goldendoodle mogą mieć sierść koloru złotego, białego, kremowego, czekoladowego i czarnego. Umaszczenie jest zazwyczaj jednolite. 

 

Goldendoodle swoje początki ma w roku 1969, w Polsce jest dosyć mało znana, swój prym ma w Australii oraz USA.

 

Goldendoodle – zachowanie i charakter

Rasa goldendoodle charakteryzuje się przyjacielskim nastawieniem i dużą łagodnością. Czworonogi te mocno przywiązują się do ludzkiej rodziny i są jej bardzo oddane. Obdarzone doskonałym węchem goldendoodle będą chętnie tropiły. Cechują się też dużą inteligencją. Chętnie uczestniczą w szkoleniach. Nie wykazują agresji. Dobrze znoszą towarzystwo dzieci i innych zwierząt. Lubią spacery, dlatego warto od razu zaopatrzyć się w dobrej jakości obrożę lub szelki oraz smycz.

 

Przedstawiciele tej rasy bardzo dobrze pływają. Doskonale radzą sobie w aportowaniu z lądu i wody. Dlatego też warto wyposażyć się w kilka zabawek, jakimi chętnie bawić się będzie twój pupil, a dla goldendoodle świetnie sprawdzą się mocne i wytrzymałe Puller oraz KONG.

 

 

 

Goldendoodle – potrzeby, pielęgnacja, zdrowie

Średnia długość życia goldendoodle wynosi 10–15 lat. Czworonogi te cieszą się dobrym zdrowiem. To rasa pierwszej generacji transgranicznej. Oznacza to, że osobniki pochodzące ze skrzyżowania między niepowiązanymi czystej linii rasami lepiej rosną i są zdrowsze niż rodzice z linii. Ze względu na ryzyko alergii zaleca się wykluczenie z ich diety kukurydzy, pszenicy oraz soi i wprowadzenie karmy bezzbozowej.

 

Goldendoodles nie zrzucają dużo sierści, lecz trzeba je regularnie, średnio raz w tygodniu szczotkować. Konieczne są też inne grzebienie i szczotki, dzięki którym możesz zadbać o wygląd pupila. Goldendoodles potrzebują co kilka miesięcy kąpieli. Mogą im wyrastać długie włosy między palcami.

 

Pyszczek goldendoodle przypomina misia, czarny nos i oczy na tle kręconej sierści. Słodki wygląd Goldendoodle jest jego zaletą i jednocześnie sprawia dużo kłopotów - należy pamiętać, że to nadal jest pies i ma potrzeby typowe do gatunku - nie jest maskotką.

 

Goldendoodle – cena

Cena psa goldendoodle jest trudna do określenia. Wiąże się to w dużej mierze z dość małym na chwilę obecną zainteresowaniem tą hybrydą. Trudno też spotkać sprawdzone hodowle goldendoodle. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie nabycie psa z dobrej zagranicznej hodowli. Cena za goldendoodle może być bardzo wysoka (nawet kilkanaście tysięcy złotych).

Warto mieć na uwadze, że jest to hybryda, czyli kundelek - nie jest uznany przez FCI, także rodowodu nie będzie posiadał.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość