Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dokarmianie kotów – jak pomóc bezdomnym kotom i nie dostać mandatu?

W miastach nie brakuje bezdomnych kotów, które potrzebują pomocy. Często śpią na ulicach i jedzą to, co znajdą w śmietnikach. Wśród dzikich stad nie brakuje chorób i nieszczęścia. Jest to bardzo duży problem i każda pomoc jest niezwykle ważna. Co zrobić, aby pomóc bezdomnym kotom i zapobiec dalszym nieszczęściom?

 

Bezdomny kot.

 

Dokarmianie kotów wolnożyjących – przepisy 

Kara za dokarmianie kotów?

Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. stanowi podstawę prawną do ustalania praw zwierząt w Polsce. Już artykuł pierwszy ustawy mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Artkuł 21 ustawy stanowi „Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Zatem czy dokarmianie dzikich kotów jest zabronione? Nie! Kara za dokarmianie kotów jest nieuzasadniona.

Nie ma żadnych prawnych podstaw do tego, aby uniemożliwić pomoc bezdomnym zwierzętom.

 

 

Dokarmianie kotów wolno żyjących i bezdomnych

Warto znać te przepisy w przypadku bezprawnych działań spółdzielni czy innych organów. Nie można zabronić karmienia zwierząt, jednak administracja może karać za śmiecenie – miejsca do karmienia kociaków powinny być regularnie czyszczone i utrzymane w porządku.

Pamiętaj, aby nigdy nie karmić kota warzywami czy resztkami po obiedzie. Dokarmianie kotów powinno być świadome i świadomie powinna być dobrana karma dla bezdomniaków - może być mokra lub wysokiej jakości sucha karma. Wiedza, co może jeść kot jest tutaj kluczowa. Kości po obiedzie, kości poddane obróbce termicznej mogą uszkodzić układ pokarmowy kociaka, a nawet go zabić!

Pamiętajmy, że koty bezdomne potrzebują karmy wysokiej jakości, zbilansowanej - potrzebują one miec duzo siły i mocną odporność, aby móc przetrawać na dworze.

Zobacz ofertę karm bezzbożowych dla kota.

 

 

Dokarmianie kotów zimą

Zimą koty najbardziej potrzebują pomocy człowieka. Ujemne temperatury są bardzo niebezpieczne dla zwierząt, bo mogą zamarznąć czy umrzeć z wygłodzenia. Oprócz jedzenia bardzo ważne jest zapewnienie dzikim zwierzakom schronienia. Możemy udostępnić miejsce w piwnicy lub zbudować budkę dla kotów. Nie jest to duży koszt, a może uratować życie niejednego futrzaka.

Jeśli chodzi o jedzenie – warto ustalić jedno miejsce, w którym będzie dostęp do jedzenia. Koty nauczą się, gdzie mogą przychodzić w kryzysie i będą odwiedzały miejsce wyznaczone przez Ciebie.

Zimą koty można karmić tak jak w ciągu roku. Karma może zamarznąć, więc dobrze jest umieścić ją w cieplejszym miejscu, takim jak płyta kanalizacyjna, przy budce lub w miejscu osłoniętym od wiatru i opadów atmosferycznych. Należy pamiętać, że tam gdzie wytyczy się miejsce karmienia kotów, to dobrze jest poinformować sąsiadów, aby nie zabierali misek czy jedzenia i żeby zawsze przed ruszeniem pojazdem opukiwali w opony. Bezdomne koty często chowają się czy śpią na kołach czy pod autem, szukając tym samym odrobiny ciepła od silnika i schronienia.

 

Dokarmienia kota wolno zyjącego.

 

Kiedy dokarmiać koty i jak pomagać?

Jeżeli widzisz w swoim otoczeniu dużo bezdomnych kotów, możesz je dokarmiać cały rok. Jeżeli chciałbyś zapobiec rozwijaniu się bezdomności, należy wykastrować koty. Co roku większość urzędów miasta organizuje darmowe kastracje, na które można zapisać bezdomniaki. Warto też spytać lokalnych weterynarzy o zniżki na kastrację obcych kotów. Dzięki temu zabiegowi zwierzaki nie będą się rozmnażać i generować kolejnych pyszczków do wykarmienia.

Przeczytaj również: Kastracja a sterylizacja kotów

 

 

Gdzie dokarmiać dzikie koty?

Bezdomniaki możemy dokarmiać w naszej piwnicy, pod blokiem, pod domem lub w miejscu bytowania kotów. Warto pamiętać o tym, aby nie śmiecić i nie stawiać miseczek w miejscach zakazanych przez spółdzielnie. Na kocie kąski mogą się też pokusić drapieżniki takie jak lisy czy bezdomne psy, które mogą atakować koty.
Jedzenie nie powinno być też uciążliwe dla mieszkańców czy innych osób. Zapach kociego jedzenia może przeszkadzać wielu osobom, więc dokarmianie powinno być w miejscu jak najbardziej ukrytym, a miski regularnie czyszczone i dezynfekowane.

 

 

Dokarmianie kotów a schronisko

Schroniska czasami organizują odławianie kotów w celu kastracji, ale nie zawsze mogą przyjąć koty wolnożyjące. Nie każdy kot przywieziony do schroniska będzie mógł zostać przyjęty pod skrzydła azylu.

 


Dzikie koty są dużym problemem i należy dbać o te koty, które się już urodziły. Dbajmy o nierozmnażanie się kociaków, aby opanować problem bezdomności.

 

 Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość