Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy świnkę morską można kąpać? Jak zapewnić kawii odpowiednią higienę z lub bez mycia?

Szukając informacji, czy świnkę morską trzeba kąpać, można natknąć się na wiele informacji. Należy przede wszystkim pamiętać, że świnka morska - zwłaszcza gładkowłosa - nie wymaga kąpieli jako takiej. Zwierzęta te potrafią same zadbać o swoje futerko, zwłaszcza jeśli zadbamy o czystość klatki i regularną wymianę ściółki. W praktyce jednak kąpiel może być konieczna, stąd pytanie - czy można kąpać świnkę morską i jak się do tego odpowiednio zabrać?

 

Świnka morska w kąpieli.

 

Czy świnkę morską się kąpie?

Czy można kąpać świnki morskie? Pamiętajmy, że świnka morska sama znakomicie jest w stanie zadbać o swoją higienę, a z naszej strony powinniśmy pamiętać jedynie o jej regularnym wyczesywaniu za pomocą szczotki dla gryzoni i małych ssaków. Co więcej, zbyt częste mycie potrafi doprowadzić do wysuszenia skóry i wystąpienia podrażnień.
Zdarza się jednak, że zwierzątko potrafi ubrudzić się w miejscu, którego samo nie potrafi doczyścić, a jej futerko posklejane jest resztkami jedzenia dla świnek morskich lub brzydko pachnie. Bywają również sytuacje, w których kąpiel świnki morskiej to konieczność - zwłaszcza, gdy do czynienia mamy z chorobami skóry. Jak często kąpać świnkę morską? Kąpiel świnek morskich należy przede wszystkim traktować jako swego rodzaju ostateczność.

Przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa kąpiel świnki morskiej jest jednak doświadczeniem zupełnie bezpiecznym, którym nie należy się stresować.

 

 

Jak umyć świnkę morską – przygotowanie do kąpieli

Jak kąpać świnkę morską, by przyniosło to zwierzątku jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim warto pamiętać, że świnki morskie to zwierzęta delikatne, dlatego podczas kąpieli należy zachować szczególną ostrożność. Dzięki temu nie narazimy świnki na niepotrzebny stres, a w skrajnych przypadkach również dolegliwości bólowe czy problemy zdrowotne. Niezwykle ważne jest zatem odpowiednie przygotowanie miejsca do kąpieli.

Świnka morska to zwierzę małe, o czym powinniśmy szczególnie pamiętać podczas kąpieli. Przez nieuwagę stosunkowo łatwo o urazy kręgosłupa – zwłaszcza, gdy zwierzątko jest bardzo ruchliwe.

W przypadku, gdy świnka sprawia wrażenie niespokojnej i zestresowanej, warto zadbać o wcześniejsze stopniowe oswajanie zwierzęcia z kąpielą. W tym celu można pobawić się z nim ulubionymi zabawkami lub pogłaskać – a z pewnością pomoże mu to odzyskać spokój.

 

Kąpanie świnki morskiej.

 

Gdzie najlepiej wykąpać świnkę morską?

Zastanawiając się, jak wykąpać świnkę morską, powinniśmy mieć na uwadze jej małe rozmiary. Właśnie ze względu na rozmiar zwierzęcia, warto zorganizować kąpiel w płaskim zlewie lub umywalce. Pamiętajmy jednak, że takie powierzchnie należy uprzednio odpowiednio zabezpieczyć. Są one śliskie, przez co świnka, nie mogąc znaleźć stabilnego gruntu, może wpaść w panikę. W tym miejscu najlepszym rozwiązaniem będzie wyłożenie umywalki małym ręcznikiem. Dzięki niemu śwince łatwiej będzie utrzymać się na nogach.
Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy świnki samej w umywalce.

Dobrym rozwiązaniem będzie również miska – ułożona na ziemi, na ręczniku. Wtedy nawet jak kawia postawi na próbę ucieczki to nic jej się nie stanie spadając z wysokości.

 

 

Jak przygotować wodę do kąpieli kawii domowej?

Odpowiednie przygotowanie wody do kąpieli świnki morskiej również jest niezwykle istotne. Temperatura ciała zwierzęcia jest wyższa od temperatury ciała człowieka. W praktyce oznacza to, że temperatura wody do kąpieli również powinna być wyższa. Dzięki temu świnka morska poczuje się bardziej komfortowo, a my będziemy mieli pewność, że zwierzę się nie przeziębi.

Pod żadnym pozorem nie należy również używać suszarek – bo choć wilgotne futerko zwiększa szansę na przeziębienie, gorąca temperatura wydmuchiwanego powietrza może podrażnić skórę zwierzęcia. W tym wypadku należy jedynie osuszyć je ręcznikiem, poprzez przytrzymanie, nie tarcie.
Przygotowując kąpiel dla świnki morskiej pamiętajmy jednak, żeby woda nie była zbyt gorąca. Wysokie temperatury mogą być dla zwierzątka bolesne, co przyczyni się do stresu i późniejszej niechęci do kąpieli.

 

Świnka morska Skinny podczas kąpieli.

 

Świnka morska kąpiel – dobór odpowiedniego szamponu

Dobór odpowiedniego szamponu do kąpieli świnki morskiej również jest bardzo istotny. Jak w przypadku wszystkich produktów do pielęgnacji, jego niewłaściwy dobór może przyczynić się do powstania chorób skóry i wywołania alergii.
Wbrew powszechnej opinii, do kąpieli świnki morskiej nie należy używać szamponu dla niemowląt. Choć rzeczywiście jest on bardzo delikatny, ze względu na różnice w pH skóry, może podrażnić skórę zwierzęcia.

Przygotowując kąpiel dla świnki morskiej, warto więc zaopatrzyć się w specjalistyczny szampon dla gryzoni lub zwierząt futerkowych. Da nam to gwarancję dobrego składu, który w żadnym wypadku nie zaszkodzi śwince. Pamiętajmy jednak, że – jak w przypadku każdego kosmetyku – należy sprawdzić, czy zakupiony szampon nie uczula zwierzęcia.

 

 

Jak często kąpać świnkę morską - podsumowanie

Na pytanie, czy świnkę morska trzeba kąpać, odpowiedź jest jednoznaczna – jedynie w skrajnych przypadkach. Świnki morskie w większości przypadków same dbają o swoją higienę.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, świnka może się ubrudzić i ze względu na swoją budowę, nie być w stanie samodzielnie się doczyścić. W tym celu nierzadko – zamiast gruntownej kąpieli – wystarczy jedynie przetarcie futerka nawilżonym ręcznikiem. Świnki morskie posiadają naturalny tłuszcz skórny, stanowiący ochronę skóry. Decydując się na częste kąpiele, doprowadzamy do jego niepotrzebnego zmywania.

Należy pamiętać, że są również kąpiele lecznicze. Takie mycie zaleca lekarz weterynarii w przypadku chorób skórnych i pasożytnicznych, weterynarz wtedy dobiera odpowiednie kosmetyki i częstotliwość zabiegów. Jednak one są czasami niezbędne, aby poprawnić dobrostan i zdrowie zwierzaka.

 

 

Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość