Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy pies płacze, kiedy jest nieszczęśliwy, samotny lub tęskni? Czy mogą mu lecieć z oczu łzy?

Psy, jako udomowione zwierzęta zdolne są do odczuwania całego wachlarza emocji – strachu, radości, tęsknoty. Czy potrafią także płakać? Przeczytaj, co na ten temat mówi nauka i co zrobić, gdy w oczach naszego spa ujrzymy łzy.

Pewnie niejeden miłośnik psów widział krążące w sieci filmiki z płaczącymi z tęsknoty psami. Załzawione, smutne oczy i często towarzyszące temu skomlenie i wycie upewnia w przekonaniu, że oto widzimy psa, który płacze w sposób bliski ludziom. Czy jest to rzeczywiście możliwe?

Oczy psa są wyposażone w kanaliki łzowe, dzięki którym wydzielają łzy.


Pies, a emocje

Nie ulega wątpliwości, że pies odczuwa wiele emocji podobnych ludziom i potrafi je dość sprawnie komunikować. Właściciel psa z łatwością może ocenić, w jakim pies jest nastroju – czy się boi, czy chce się bawić, czy go coś boli. Traktowanie psa jak najlepszego przyjaciela i członka rodziny sprawia, że czasem zapominamy, że mimo wszystko nasz czworonożny przyjaciel jest „tylko” psem z pakietem ograniczeń jako gatunek. Płacz rozumiany jako wyrażanie smutku, z ociekającymi po policzku łzami możliwy jest tylko człowiekowi.

Jak więc pies komunikuje emocje? Najczęściej postawą ciała – w sytuacji zagrożenia czy smutku podkula ogon i uszy, wycofuje się. Świetnie także komunikuje się głosem – może szczekać lub wyć.
Sposób wyrażania smutku jest zależny także od psiego temperamentu. Psy spokojne w momentach obniżonego nastroju najczęściej więcej śpią, nie są chętne do zabawy, czasem nadmiernie wylizują sierść lub posłanie. Psy o żywiołowym temperamencie, swoje niezadowolenie, ból lub smutek mogą wyrażać głośnym szczekaniem, wyciem, demolowaniem mieszkania czy gryzieniem.
W psich oczach również może się kryć wiele emocji, chociaż tutaj najczęściej wiele zależy od interpretacji obserwatora. Ludzie, posiadając dar empatii, niejednokrotnie potrafią ujrzeć w psich oczach tęsknotę czy smutek. Bo w istocie trudno nie odnieść takiego wrażenia patrząc na przykład w oczy psów w schroniskach. Prawie każdy, porzucony pies, bezsprzecznie potrafi wyrazić wzrokiem cały psi ból, jaki ma w sercu.




Czy wycie jest psim płaczem?

Wycie – podobnie jak szczekanie, jest psim sposobem na komunikację z otoczeniem. Jest to spadek, jaki nasz domowy pies otrzymał po dalekim przodku – wilku. Jego intensywność i dźwięk jest zależny m.in. od rasy i temperamentu psa. Są rasy, których wycie bardzo przypomina płacz i skomlenie. I chociaż często pojawia się w momentach negatywnych emocji, nie należy go jednoznacznie łączyć z płaczem. Wycie, oprócz smutku, tęsknoty czy bólu może wyrażać także nudę, zachowania terytorialne lub chęć zwrócenia na siebie uwagi.

 

Łzawienie oczu psa może być spowodowane urazem mechanicznym lub chorobami oczu.

Pies płacze przez sen?

Psy, podobnie jak ludzie mają sny. Są one głównie odzwierciedleniem emocji i przeżyć na jawie. Pies, który przeżywa w czasie czuwania trudne emocje, także w czasie snu może je wyrażać. Psy będące w tej fazie REM popiskują, warczą, skomlą, podszczekują, merdają ogonem czy też wykonują ruchy łapami imitujące bieg. Nie jest to groźne i należy pozwolić psu spokojnie śnić.

 


Czy pies ma łzy?

Jak najbardziej. Psy posiadają kanaliki łzowe, ale łzy nie służą do wyrażania emocji. Psie łzy pełnią głównie funkcję nawilżającą i ochronną. Podobnie jak u ludzi oko psa potrzebuje nieustannego nawilżenia, aby sprawnie działał aparat wzrokowy. Łzy chronią oczy przed zanieczyszczeniem, alergenami i pyłem i umożliwiają bezbolesny, stały ruch powiek.

 

 


Dlaczego pies płacze?

Psie kanaliki łzowe nie produkują łez pod wpływem psich emocji. Dlatego jeżeli psu lecą z oczu łzy jest to objaw choroby, a nie smutku. Kiedy oczy naszego psa są zamglone i załzawione, może to oznaczać częste wśród psów zapalenie spojówek lub zakażenie oka. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do psiego okulisty. Do innych popularnych chorób psich oczu należą m.in. jaskra, grudkowe zapalenie trzeciej powieki, ropne zapalenie spojówki czy entropia.
Załzawione psie oko może także oznaczać, że pod powiekę psa wpadło jakieś zanieczyszczenie lub w oko wbiło się jakieś ciało obce np. źdźbło trawy. Zwykle nie są to poważne zagrożenia, ale ważna jest jak najszybsza konsultacja u weterynarza i jak najszybsze usunięcie ciała obcego, aby uszkodzenie się nie powiększało i nie pojawiły się dodatkowe komplikacje. Na takie schorzenia narażona są szczególnie psy ras brachycefalicznych, gdzie spłaszczona budowa czaszczki uniemożliwia prawidłowe działanie kanalików łzowych.

Pies płacze łzami jednak nie jest to spowodowane emocjami, a jedynie urazami mechanicznymi lub schorzeniami.


Jak dbać o psie oczy?

Podstawą pielęgnacji psich oczu jest ich regularne przemywanie. Można do tego użyć zwykłej, przegotowanej wody, soli fizjologicznej lub specjalistycznych preparatów np. FRANCODEX Płyn do przemywania oczu psów i kotów 125 ml https://fera.pl/francodex-plyn-do-przemywania-oczu-psow-i-kotow-125-ml-pl.html Wygodnym rozwiązaniem jest również korzystanie z nawilżonych płatków np. 8IN1 Płatki czyszczące do oczu Tear cleansing pads 90 szt. (https://fera.pl/8in1-tear-cleansing-pads-platki-czyszczace-do-oczu-90-szt.html).

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość