Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy pies może jeść makaron?

Pieski to prawdziwe głodomory, lecz nie każdy ludzki pokarm jest dla nich bezpieczny. Jak sprawa ma się z makaronem, który często pojawia się na naszych stołach?

Zapewne wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, w której po obiedzie, zostaliśmy z nadmiarem makaronu, na widok którego nasz pies oblizywał się ze smakiem. Czy powinniśmy podawać makaron naszym czworonogom?

 

Dziewczynka i pies jedzą makaron.

 

Czy psy mogą jeść makaron?

Odpowiedź brzmi: tak. nasze czworonogi mogą jeść zwykły makaron, który został wyprodukowany z podstawowych składników, jakimi są: jajka, woda i mąka. Tylko w takiej podstawowej postaci makaron dla psa może być akceptowalny. Jednak w minimalnej postaci i nigdy jako podstawa diety psa! Makaron może być krótkim urozmaiceniem diety lub opcją ratunkową, gdy zabrakło karmy. Pamiętajmy, że psy nie trawią zbóż, są one mocnym obciążeniem dla ich układu pokarmowego i mogą powodować alergie. W tym wypadku najczęstszymi objawami reakcji alergicznej są:

• Wymioty,
• Biegunka,
• Wzdęcia
• Podrażnienie skóry,
• Infekcja ucha.

Jeżeli nasz piesek zmaga się z powyższymi dolegliwościami po spożyciu makaronu, należy jak najszybciej zaprzestać mu podawania pokarmów zawierających pszenicę i obserwować, czy objawy ustąpią. W przypadku braku polepszenia się stanu zdrowia naszego czworonoga, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii. Psy nie mogą jeść wszystkiego, gdyż wiele produktów może im zaszkodzić.

 

 

Dodatki do makaronu dla psa

Często wraz z makaronem na naszych stołach pojawiają się przeróżne sosy jako dodatek. W wypadku naszych pupili, podanie ich wraz z makaronem może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Zawarty w sosach czosnek i cebula zawierają związki, które po spożyciu przez psa mogą uszkodzić krwinki czerwone we krwi, w rezultacie prowadząc do poważnego zatrucia. Warto również zwrócić uwagę na zawartość ziół i przypraw znajdujących się w sosach i daniach makaronowych, które są drażliwe dla układu pokarmowego czworonogów. Duże ilości soli mogą prowadzić do poważnych problemów neurologicznych, powodujących zawroty i drgawki. Dodawany jako dodatek ser w dużych ilościach może powodować szybkie przybieranie na wadze, problemy z sercem i układem trawiennym. Jeżeli któreś z wymienionych produktów znajdzie się w diecie pupila, warto monitorować uważnie jego stan zdrowia i w razie potrzeby skorzystać z pomocy weterynaryjnej.
Makaron możemy wymieszać z mięsem i warzywami, aby skomponować pełnowartościowy posiłek. Gluten nie jest najzdrowszą opcją dla psiego organizmu, więc nie powinno się przesadzać z ilością podawanego makaronu.

 

Makaron dla psa.

 

Ile makaronu możemy podawać psu?

Warto zaznaczyć, że dodawanie makaronu do diety naszego pupila powinno być kontrolowane, tak jak wspomnieliśmy – zboża nie są trawione, a węglowodany z nich odkładają się i mogą prowadzić do otyłości i cukrzycy. [https://fera.pl/jak-odchudzic-psa-dieta-i-aktywnosc-fizyczna-w-walce-z-nadmierna-masa-ciala-pupila.html]. Istnieje kilka problemów zdrowotnych związanych z przyrostem masy ciała, w tym chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi i problemami z oddychaniem. Nadwaga może również zaostrzyć istniejące problemy zdrowotne lub prowadzić do bólu stawów lub mięśni. Pod żadnym pozorem nie podawaj psu nadmiaru jednej szklanki makaronu na raz. Lekarze weterynarii zalecają, aby karmić psa ugotowanym makaronem maksymalnie dwa razy w ciągu jednego tygodnia. Więcej niż zalecana dawka może być szkodliwa dla naszego czworonoga.

 

 

Jakie odmiany makaronu można podawać psu?

Ponieważ produkty o niskiej zawartości węglowodanów z biegiem lat zyskują na popularności, pojawia się coraz więcej alternatyw dla makaronów. Na sklepowych półkach można znaleźć makarony wyprodukowane np. z ciecierzyca, soczewica i ryż i są powszechnymi składnikami makaronów o niskiej zawartości węglowodanów, które są szczególnie atrakcyjne dla osób stosujących dietę bezglutenową. Wiemy, że te odmiany makaronu są z pewnością zdrowe dla ludzi, czy zatem sprawa ta ma się podobnie z naszymi futrzastymi przyjaciółmi?
Podstawą żywienia psa powinno być mięso, suplementy i warzywa. Zbyt duża ilość węglowodanów może zaszkodzić pupilowi.

 

 

Makaron błyskawiczny dla psa

Makaron instant dla psa jest równie bezpieczny co makaron gotowany. Najlepiej wybrać makaron błyskawiczny dedykowany dla zwierzaków. Nie powinno się stosować makaronów z tzw. „zupek chińskich”, gdyż mogą wpłynąć negatywnie na trawienie pupila.

 

 

Kasza, ryż czy makaron dla psa?

W przypadku ryżu sprawa ma się zupełnie inaczej. Ryż jest czasami sugerowany w celu złagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. Biały ryż jest lekkostrawny i ma niską zawartość błonnika. Tak więc i sam makaron ryżowy również jest dobrą alternatywą dla ewentualnego włączenia makaronu w dietę pieska.
Najzdrowszą opcją będzie kasza, a zwłaszcza kasza gryczana. Gryka nie zawiera glutenu, od którego psiak może przytyć, a także jest bogata w wiele witamin i minerałów. Odpowiednie będą także inne rodzaje kasz.

Zobacz także: Kasza czy ryż dla psa?


Jeżeli masz wątpliwości, w jaki sposób skomponować posiłek dla psiego przyjaciela, przeczytaj o prawidłowym żywieniu psa. Warto także skontaktować się z zoodietetykiem, który pomoże Ci w opracowaniu indywidualnej diety dla pupila.

 

 



Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość