Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Fontanna dla kota - co zrobić gdy kot zbyt mało pije?

Ile powinien pić kot


Każdy właściciel kota powinien bacznie obserwować jak często i ile pije jego kot. Najczęściej zauważana zmianą  jest wzrost przyjmowanej wody, czyli polidypsja. Koty, podobnie jak i ludzie, zazwyczaj piją z jednego powodu – są spragnione. Kot średnio wypijają około 30 ml wody na kilogram masy ciała na dzień. Średnia ilość jest modyfikowana przez aktywność zwierzęcia oraz przyjmowanie mokrej karmy. Karma puszkowana zawiera nawet do 80% wody.

Wszystkie zwierzęta są nieco inne, dlatego kluczowym jest znajomość przyzwyczajeń i „typowych” zachowani własnego kota. Zasadniczo uznaje się, że picie więcej niż 40 ml na kilogram masy ciała w ciągu dnia, świadczy o polidypsji.

 

Przyczyny środowiskowe, patologiczne i behawioralne


Przyczyny środowiskowe mogą zawierać takie składowe jak wzrost temperatury otoczenia, upały co powoduje naturalną utratę wody. Wymioty i biegunki również skutkują szybką utratą wody i wywołują pragnienie. Zmiana karmy z puszkowanej na suchą lub pojawienie się w diecie większej ilości soli powodują wzrost pragnienia i jest to zupełnie naturalne.

Przyczyn patologiczne to stany powodujące ciągła utratę wody. Ciało reaguje na utratę wody i  w odpowiedzi pojawia się pragnienie, co ma na celu wyrównanie ubytków. W przeciwieństwie do przyczyn środowiskowych, przyczyny patologiczne zazwyczaj są długotrwale. Najczęstsze stany chorobowe przebiegające z utratą wody i zwiększonym pragnieniem to choroby nerek, cukrzyca i choroby endokrynologiczne.  W chorobach nerek, nerki stają się niezdolne do  regulacji bilansu wodno–elektolitowego co skutkuje wydalaniem wody, która powinna powrócić do komórek.
Cukrzyca kotów charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi. Wydalenie cukru z moczem wymaga dużych ilości wody, która również zostaje wydalona. Zaburzenia endokrynologiczne dotyczą głównie pierwotnej moczówki prostej lub nefropochodnej moczówki prostej. Obie choroby wpływają na zdolność nerek do zagęszczania moczu i reabsorbcji wody. Zwiększone przyjmowanie wody pojawia się również w przypadku nadczynności tarczycy, która jest częsta przypadłością u starszych kotów.

Behawioralne przyczyny zwiększonego pragnienia są zazwyczaj podejrzewane w przypadku wykluczenia tła chorobowego.

 

Kot próbuje się napić z dużej miski z wodą. Koty z natury rzadko odczuwają pragnienie, dlatego warto nawadniać je poprzez mokre jedzenie.

 

Co zrobić gdy kot pije za dużo?


Po wykluczeniu przyczyn środowiskowych należy pilnie udać się do weterynarza. Szybsze rozpoznanie i leczenie procesów chorobowych daje szansę na wyleczenie lub ustabilizowanie choroby.  Lekarz zaleci testy krwi oraz moczu, które pozwolą ocenić stan nerek oraz wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę, nadczynność tarczycy lub choroby wątroby. Zleci tez wykonanie morfologii w celu oceny ewentualnych stanów zapalnych lub anemii. Może również zlecić dalsze testy jak badanie ultrasonograficzne, badanie rentgenowskie lub specjalne testy w kierunku zaburzeń endokrynologicznych.

 

Czy kot może pić zbyt mało?


Zasadniczo zdrowe zwierzę nie odmawia przyjmowania jedzenia lub wody. Jeżeli więc kot pije zbyt mało, pomimo dostępu do wody, może to wynikać z podłoża chorobowego. Najczęściej jest to związane z niechęcią do pobierania pokarmu. W pierwszej kolejności należy brać pod uwagę zapalenie gardła lub uraz w okolicy jamy ustnej i gardła. Ciało obce tkwiące w obrębie jamy ustnej powoduje bolesność i niechęć do spożywania wody. Znaczące jest też, że bardzo często koty atakują jedzenie lub syczą na miskę z wodą. Takie zachowanie powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii. Inna przyczyną zmniejszonego pobierania wody jest zmiana karmy z suchej na puszkowaną lub na jedzenie gotowane w domu. W tym wypadku w jedzeniu zawarta jest duża ilość wody, co skutkuje zmniejszeniem potrzeby uzupełniania wody.

Fontanna dla kota

Należy pamiętać, że kot pije jedynie czystą i świeżą wodę. Często w trakcie ciepłych dni woda szybciej się psuje i będzie odstraszała kota. To dlatego kot tak często chce pić bezpośrednio z kranu, czy nawet z toalety. Tam bowiem znajduje świeżą, bieżącą wodę. Najlepiej zainwestować w profesjonalny wodopój dla kota. Fontanna dla kota zapewnia ciągły przepływ wody, jest ona więc zimna i dobrze napowietrzona. Dodatkowo fontanna wyposażona w filtr węglowy oczyszcza wodę.

 

 
Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość