Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy królik śpi? Rozwiewamy wątpliwości!

Sen królika to dla wielu właścicieli wielka zagadka. Niektórzy właściciele są wręcz przekonani, że ich królik nie sypia w ogóle – czy to możliwe? Przeczytaj, jak wygląda i ile trwa sen królika miniaturki.

Pytanie o sen królika, mimo że z pozoru banalne, wynika z tego, że niektóre króliki trudno zastać z zamkniętymi oczami. Czy więc sypiają tylko z otwartymi, czy może sypiają bardzo rzadko? Dowiedz się wszystkiego o króliczym śnie.

 

 Królik miniaturka śpi w legowisku.

 

Czy króliki śpią?

Tak. Prawdopodobnie nie ma na świecie żadnego zwierzęcia, które by w ogóle nie potrzebowało snu. Jest to niezbędny element życia. Króliki miniaturki także sypiają i to całkiem długo! Ile śpi królik? Można powiedzieć, że zdrowy, dorosły królik śpi tle co człowiek, czyli około 8 godzin na dobę. Oczywiście tak jak u ludzi, wśród królików występują też osobniki, które uwielbiają spać – wtedy ich dobowa ilość snu może wzrosnąć do nawet 12 godzin.

 

 

Jak śpią króliki? Czy królik śpi z otwartymi oczami?

Tryb życia królika jest zupełnie inny niż u ludzi. Podczas gdy u ludzi doba dzieli się na czas aktywności i czas snu – u królików cała doba jest przerywana krótkimi epizodami snu. Drzemka może trwać nawet tylko 3-5 minut. Sen królika jest płytki i bardzo czujny – dlatego też tak trudno je zastać w fazie snu. Każdy szelest może je obudzić. Do tego, rzeczywiście wiele królików potrafi spać z otwartymi oczami. Niektóre je tylko delikatnie mrużą. Często z otwartymi oczami śpią te króliki, które czują niepokój np. po jakiejś zmianie w stadzie. Z czasem, kiedy poczują się znów bezpieczne, zaczynają zamykać oczy podczas snu. Jeżeli jednak nasz królik nigdy ich nie zamyka, nie trzeba się martwić – może być to jego cecha osobnicza.

 

Czy spanie z otwartymi oczami jest dla królika groźne?

Zdecydowanie nie. Królicze oko jest tak zbudowane, że nawet wtedy, kiedy nie mruga, jest ono nawilżane – za sprawą błony na oku, która je chroni i nawilża. Jeśli jednak królik nagle zaczął spać z otwartymi oczami, warto przyjrzeć się bliżej jego komfortowi psychofizycznemu. Każda nagła zmiana w zachowaniu zwierzęcia, powinna uruchamiać we właścicielach lampkę alarmową. Może ostatnio zaszła jakaś zmiana w życiu rodziny? Może królik jest narażony na więcej stresu? Mniej się nim zajmujemy? A może przemeblowaliśmy pokój lub samą klatkę dla królika? Z pozoru niewielkie zmiany, mogą w tych wrażliwych zwierzętach wywołać ogromny stres.

 

Króliki śpią na sobie.

 

Jak rozpoznać czy królik śpi?

Skoro króliki potrafią spać z otwartymi oczami, jak rozpoznać, że akurat śpią? Dla osoby postronnej rzeczywiście może być to problem, ale właściciel zwykle dość szybko uczy się rozpoznawać, kiedy to królik ucina sobie drzemkę. Zwykle wtedy przyjmuje jedną pozycję – kładzie się bokiem lub przodem, oraz nie przejawia przed dłużą chwilę żadnej aktywności. Nie poruszają się oczy, ani nos. Oddech staje się spokojniejszy.

 

 

Czy królik śpi w nocy?

Mimo że króliki należą do zwierząt nocnych, zwykle doskonale synchronizują czas największej aktywności z ludźmi, z którymi mieszkają – i mimo że nie przesypiają całej nocy, to z reguły nie są uciążliwe czy głośnie w porze nocnej.

 

Sprawdź karmy dla królików.

 

Królik nagle przestał sypiać – co robić?

Jeżeli zauważymy, że nasz królik nagle przestał spać tyle czasu co dotychczas, może to być symptomem choroby – dlatego warto go uważnie obserwować, czy nie pojawiły się inne objawy i w razie konieczności skonsultować się z weterynarzem.
Mniejsza ilość snu może być też wynikiem stresu lub samotności. Króliki to zwierzęta stadne i znów – podobnie jak ludzie – z reguły wolą spać w towarzystwie. Czują się wtedy bezpieczniejsze i spokojniejsze, a to sprzyja długiemu snu.

 

Królik śpi na tapczanie.

 

Jak zadbać o sen królika?

Przede wszystkim dbając o królika – o jego wszystkie potrzeby zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Króliki to bardzo wrażliwe zwierzęta, które do szczęścia oprócz takich podstawowych potrzeb jak odpowiednio wyposażona klatka lub woliera dla królików – potrzebują kontaktu z człowiekiem, zabawy i pieszczot. Znudzony, zestresowany królik będzie znacznie gorzej spał – krócej i płycej. Warto również pomyśleć o drugim króliku – razem będzie im raźniej i bezpieczniej. A może więc spać razem z królikiem w łóżku? Zdecydowanie odradzamy! Po pierwsze, królik to jednak bardzo małe zwierzę, które z łatwością możemy zgnieść w nocy własnym ciałem, a po drugie – w przeciwieństwie do kotów czy psów, króliki nie potrafią kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych związanych z wypróżnianiem.

Przeczytaj też: Czy wiesz kiedy i jak królik okazuje miłość? Zobacz jak można skraść jego serce!


Dlaczego ważne jest, aby zadbać o sen królika? Ponieważ może się to bezpośrednio przełożyć na jego zdrowie. Zdrowy sen to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Przy braku snu królik źle się czuje i zwiększa się jego podatność na choroby.





Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Fragment o niekontrolowanym wypróżnianiu to bzdury, mój królik nauczył się kuwetowac i wychodzi mu to znakomicie, mimo że całe dnie biega poza klatką