Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy elektryczny pastuch dla psa jest bezpieczny?

Elektryczny pastuch dla psa to zabezpieczenie ogrodu, które budzi wiele kontrowersji i nie cieszy się najlepszą sławą wśród prawdziwych miłośników psów. Czy słusznie? Przeczytaj, jak działa elektryczny pastuch i w jakich sytuacjach może się sprawdzić.


Właściciele psów skorych do ucieczek z ogrodu oraz „dewastujących” ogródek warzywny na terenie ogrodu w pewnym momencie stają przed decyzją o skuteczniejszym niż zwykła siatka ogrodzeniu ogrodu. Takim, przez które pies nie przeskoczy i którego nie zniszczy. Takie, które skutecznie zniechęci czworonoga nawet do próbowania i wtedy najczęściej pojawia się temat elektrycznego pastucha. Ale zaraz później pojawiają się zwykle pytania o to, jak to działa? Czy psu nie stanie się krzywda? Czy to rozwiązanie bezpieczne? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

 

Dziewczyna z psem na tle gór i pastucha elektrycznego.

 

Elektroniczny pastuch dawniej

Myśląc o elektronicznym pastuchu, wiele osób ma przed oczami po prostu ogrodzenie pod niewielkim napięciem, jakie jeszcze dziś można spotkać czasem na wsi – mające na celu głównie ogrodzenie bydła. Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że takim pastuchem ogradzano też posesje, aby zniechęcić psa do ucieczki. Napięcie w takim pastuchu jest wprawdzie bardzo niskie, ale jest dla zwierzęcia nieprzyjemne. Niestety przy tym rozwiązaniu pies nie dostaje ostrzeżenia, że zbliża się do ogrodzenia i dopiero dotknięcie płotu w bolesny sposób go o tym informuje. Dlatego zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania – tym bardziej że ucierpieć mogą także np. dzieci, które nieświadomie dotkną płotu. Na szczęście tego typu elektroniczne płoty zostały wyparte przez nowocześniejszą i bezpieczniejszą wersję elektronicznego pastucha.

 

 

Jak działa współcześnie elektroniczny pastuch?

Nowoczesny pastuch dla psa to system, który obejmuje właściwie trzy elementy – drut ogrodzeniowy, specjalną obrożę dla psa i centralny system, który steruje urządzeniem.
Montaż systemu polega na wyznaczeniu strefy, w której może poruszać się pies. Drut można rozwiesić na płocie lub wkopać w ziemię. Obroża na psiej szyi jest wyposażona w głośniczek emitujący początkowo sygnał ostrzegawczy, kiedy pies zbliża się do druta ogrodzeniowego, oraz elektryzator, który emituje impulsy elektryczne jeśli pies będzie podchodził jeszcze bliżej druta, lekceważąc sygnał dźwiękowy.

 

 

Pastuch dla psa – jaki kupić?

Elektrycznego pastucha należy kupić w oparciu przede wszystkim o dwa parametry – wielkość psa oraz wielkość terenu, jaki chcemy ogrodzić - najsłabszy pastuch dla małego psa jest przeznaczony dla psów o wadze co najmniej 3.5 kg. Oprócz tych dwóch parametrów warto zwrócić uwagę na dodatkowe atuty obroży – te z wyższej półki mają więcej przydatnych opcji np. regulację głośności sygnału dźwiękowego oraz regulację napięcia impulsów elektrycznych.
Warto również wziąć pod uwagę możliwość ręcznego załączania dźwięku i impulsów elektronicznych z poziomu pilota – aby bezpośrednio korygować niepożądane zachowanie psa np. kopanie dołów czy oddalanie się na spacerze.
Cena pastucha elektronicznego nie jest duża i wynosi od 90 zł do 400 zł w zależności od opcji dodatkowych oraz wielkości terenu. jaki chcemy ogrodzić.

Czym jest elektryczny kojec dla psa? To kojec działający na tej samej zasadzie co elektryczny pastuch – zasadniczo różni go tylko rozmiar oraz fakt, że można go przenieść z łatwością w różne miejsca.

 

Border collie opiera się na płocie i ogląda bańki mydlane.

 

Czy to bezpieczne?

Zdecydowanie korzystanie z pastucha elektronicznego nie jest rozwiązaniem idealnym, ale jak zawsze w życiu – czasami jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Niemniej jednak jeśli już się na nie zdecydujemy, to warto z niego korzystać tak, aby psu nie stała się krzywda. Co to oznacza? Przede wszystkim, zanim w ogóle podłączymy elektronicznego pastucha należy psu poświęcić czas na szkolenie i to najlepiej pod okiem behawiorysty, który „wytłumaczy” psu, że sygnał dźwiękowy oznacza STOP. Nam wydaje się to oczywiste, a pies musi się tego najpierw nauczyć. Postawienie go przed samodzielnymi próbami może wygenerować ogromne pokłady stresu oraz utratę psiego zaufania. Oczywiście fizycznie psu nic się nie stanie, ale jego komfort psychiczny bardzo ucierpi.
Elektryczny pastuch może być dobrym wsparciem, kiedy chcemy oduczyć psa podchodzenia do płotu, ale nigdy nie powinien być stosowany zamiast szkolenia opartego na nagrodach. Pies, powinien wiedzieć, czego opiekun od niego oczekuje, a nie sprawdzać samodzielnie gdzie jest granica pożądanych zachowań. Więcej o szkoleniu psa tutaj: Komendy dla psa. Dlaczego motywacja podczas pracy jest tak ważna?
Ostateczna decyzja o stosowaniu elektrycznego pastucha leży zawsze po stronie właściciela, który będzie w stanie ocenić, w jakim stopniu to rozwiązanie sprawdzi się w jego, konkretnym przypadku.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość