Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy czarne koty naprawdę przynoszą pecha? Znane rasy czarnych kotów i powody ich wybierania

Czarne koty, jak mało które zwierzęta, budzą tyle emocji, jeśli chodzi o kolor sierści. Jednym kojarzą się z pechem, innym ze szczęściem. Nie brakuje nawiązań do świata nadprzyrodzonego. Czarne mruczki pojawić się mogą w kilku rasach, a jedną z bardziej znanych jest kot bombajski.

Kot to zwierzę, które samo w sobie jest tajemnicze i na temat którego funkcjonuje wiele mitów. A co dopiero czarny kot. Poglądy na jego temat są różne w zależności od kultury. Najwięcej rozbieżności dotyczy czarnych kotów w Europie Środkowej i Azji. Mimo krążących na jego temat mitów mruczek o czarnym umaszczeniu jest często spotykanym pupilem.

 

Czarny kot bombajski.


Dlaczego koty są czarne?

Specjaliści wyróżniają 12 bazowych kolorów kociego futra i do tego biały kolor, który tak naprawdę nie jest prawdziwym kolorem. Do jego powstania dochodzi w sytuacji, gdy określone geny hamują wytwarzanie barwnika. Koty występować mogą w kilkunastu typach umaszczenia. Połączenie rozmaitych kolorów i umaszczeń sprawia, że mogą przybrać różnorodny wygląd sierści. Należy wspomnieć, że mimo tak bogatej palety barw za ich powstanie odpowiadają dwa barwniki. Wszystkie koty są czarne (gen koloru czarnego oznaczany jest jako B od black), o ile nie odziedziczą sprzężonego z płcią genu warunkującego rudy kolor maskujący czerń (gen koloru rudego oznaczony jest jako O od orange). Pozostałe kolory są pochodnymi owych kolorów bazowych. W wyniku ewolucji allel B uległ mutacji do dwóch nowych form, a mianowicie allelu b i allelu bl. Pierwszy warunkuje czekoladową barwę futra, a drugi cynamonową.



Czarne koty – czy przynoszą pecha?

Z reguły w kulturze europejskiej o kotach czarnych mówi się, że są zwiastunami nieszczęścia, zwłaszcza jeśli przebiegły komuś drogę. W dużej mierze dlatego, że kolor ten kojarzony jest z negatywnymi wartościami – mrocznymi mocami, siłami nadprzyrodzonymi, światem podziemi, śmiercią, żałobą, demonami, konserwatyzmem. Czarnym kotom w naszej kulturze przypisywano niegdyś zdolność nawiązywania kontaktów ze zmarłymi czy duchami. Już w XII wieku krążyły o nich negatywne opinie. Papież Grzegorz IX w 1233 roku wydał nawet bullę zezwalającą na ich zabijanie, bo były uważane za pomocników diabła. Kolejna fala prześladowań czarnych kotów to XVI wiek, kiedy miało miejsce tępienie czarnej magii i prześladowanie osób posądzonych o bycie czarownikami.

Czy czarne koty zawsze postrzegane są przez pryzmat pecha? Ależ nie. Przykładem tego są przesądy z Azji. Przykładowo Japończycy uważają, że koty o czarnym umaszczeniu przynoszą szczęście, a im więcej mają w tym kolorze futra, tym większe prawdopodobieństwo dobrej passy. Są szczególnie lubiane przez singielki, gdyż ułatwiają samotnym kobietom znalezienie miłości. W kraju kwitnącej wiśni, gdzie czarny postrzegany jest jako kolor pomyślny, kotom o tej barwie przypisuje się zdolność do ochrony gospodarstwa przed złymi siłami.

 

Czarny kot uważany był niegdyś za pomocnika diabła.


Inne przesądy związane z czarnymi kotami

Popularny w kulturze Dalekiego Wschodu jest wizerunek Maneki-neko. To talizman w postaci kota z uniesioną prawą łapką, który ma sprowadzać pieniądze. Mimo że występuje w wielu wersjach kolorystycznych, dużą popularnością cieszą się czarne. Czarny Maneki-neko nie dość, że przyciągnie bogactwo, to dodatkowo zapobieganie negatywnej energii. W Anglii wśród marynarzy panuje pogląd, że obecność kota o czarnej maści na pokładzie zwiększa prawdopodobieństwo dobrej pogody i bezpiecznej podróży. Kolejny angielski przesąd głosi, że podarowanie pannie młodej w dniu ślubu kota w czarnym kolorze zapewnia szczęście w małżeństwie. Na południu Francji czarnym kotom okazuje się specjalne względy, gdyż uważa się, że w zamian nagrodzą bogactwem i szczęściem.



Powody, dla których wybieramy czarne koty

Spotkać można pogląd, że czarne koty przejawiają zachowania nieco mniej neurotyczne w porównaniu z mruczkami o innym kolorze sierści. Dodatkowo okazać się mogą bardziej przewidywalne i zrównoważone w zachowaniu. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających te tezy. W przypadku osób niewtajemniczonych w opiekę nad kotami mruczkom o czarnym umaszczeniu łatwiej przycinać pazurki, co okazać się może potrzebne w przypadku osobników niewychodzących z domu, którym brakuje okazji do ich naturalnego starcia. U czarnych kotów lepiej zauważalny jest przebieg naczyń krwionośnych w nasadach pazurów. Nie sposób nie poruszyć kwestii praktycznych. Miłośnicy mruczków, a zarazem czarnego koloru w garderobie czy w wyposażeniu wnętrza, decydując się na kota o tej barwie, będą mieć zdecydowanie mniejszy problem z ukryciem niechcianych kłaczków. Warto zaznaczyć, że koty biało-czarne oraz całe czarne mają najbardziej miękkie futerko. Cieszą się sporą popularnością wśród osób o artystycznej duszy, bowiem czerń to kolor siły, tajemnicy, magii.

 

Czarne koty w słońcu mienią się, co wzmacnia ich piękny i tajemniczy wygląd.


Znane rasy kotów czarnych

Występuje kilka ras czarnych kotów, a te najbardziej znane to m.in.:




Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość