Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Kot norweski leśny – najważniejsze informacje o rasie

Kot norweski leśny to rasa przystosowana do życia w chłodnym klimacie. Uważa się ją za rasę naturalną. Oznacza to, że człowiek nie uczestniczył w jej powstawaniu. Potwierdza to brak pokrewieństwa z jakimikolwiek innymi rasami.

 

Kot norweski leśny jest w Norwegii oficjalną, narodową rasą kota. Jego tamtejsza nazwa Norsk Skogkatt oznacza dosłownie „kota z lasów Północy”. Jest dość podobny do kota syberyjskiego i maine coona. Nie można go krzyżować z kotami żadnej innej rasy. Lubi zabawę i jest bardzo towarzyski.

 

Kot norweski leśny jest narodową rasą Norwegii. Słynie z pięknej, gęstej i długiej sierści.

 

Kot norweski leśny – historia rasy

Kot norweski leśny jest rasą naturalną. Istnieje kilka teorii na temat jego pojawienia się w Skandynawii. Jedna z nich głosi, że przywieziony tam został przez krzyżowców, inna, że przez wikingów podczas licznych podróży na Bliski Wschód lub do Wielkiej Brytanii. Koty norweskie leśne uzyskały wzorzec i uznane zostały przez FIFE w latach 70. ubiegłego wieku.

 

Sylwetka kota norweskiego leśnego

Kociak norweski leśny rośnie niezwykle wolno. Proces ten trwać może w niektórych przypadkach nawet do 5. roku życia. Kotki są nieco mniejsze od kocurów. Osiągają 30–35 cm wielkości i 4–6 kg masy ciała, przedstawiciele płci męskiej zaś 35–40 cm i 4–8 kg. Kot norweski leśny ma mocną budowę ciała, dobrze rozwinięty kościec i muskulaturę. Tylne łapy ma dłuższe od przednich, dzięki czemu wykazuje dużą zwinność i skoczność. Bardzo ciekawe jest jego futro. Ma dwa rodzaje sierści – krótki puszysty podszerstek i długi wierzchni włos ościsty. Dopuszcza się wszystkie typy umaszczenia oprócz kolorów liliowego, czekoladowego, płowego, cynamonowego, colorpoint. Typowe w jego wyglądzie są „portki” na tylnych nogach i kryza wokół szyi. Nie można zapomnieć o „tufkach” na uszach. Kolor oczu zgodny jest z barwą futra.

 

Kot norweski leśny – zachowanie i charakter

Kot norweski leśny ma zrównoważony charakter. Lubi towarzystwo bliskich mu ludzi, ale ceni sobie też czas, kiedy może pobyć w samotności. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi. Z zabaw najbardziej przepada za gonieniem zdobyczy i wspinaniem się. Dlatego warto wyposażyć go w umożliwiające to zabawki. Dla norweskiego leśnego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego drapaka, który zadowoli jego instynkty.

 

Norweskie leśne koty są bardzo inteligentne, szybko się uczą i bacznie obserwują otoczenie. Są dosyć niezależne i lubią chodzić swoimi ścieżkami. Koty norweskie leśne są idealne do nauki chodzenia na smyczy na spacery. Na wszelki wypadek dobrze jest wyposażyć je w adresówkę. Niezwykle ważna jest również ochrona przed pasożytami, na które koty są narażone, gdy spędzają dużo czasu na dworze. Miłość do otwartej przestrzeni i silny instynkt łowczy mają zakodowane w genach. Wiele z nich ma postać sprayu i obroży. Ze smyczy dla kota norweskiego polecane są zwłaszcza modele rozwijane, zapewniające więcej swobody, jak np. FLEXI Smycz New Comfort

 

Koty norweskie leśne mają psi charakter. Idealnie sprawdzą się na spacerach, wyprowadzane na smyczy, lubią także aportowanie i naukę sztuczek.

 

Kot norweski leśny – potrzeby żywieniowe

Kot norweski leśny potrzebuje diety bogatej w białko. Nieodzowną rolę odgrywają witaminy i składniki mineralne. Duża zawartość białka zwierzęcego wpływa korzystnie nie tylko na układ pokarmowy, ale i na sierść czy stawy. Nie wolno też zapomnieć o zapobieganiu powstawania kul włosowych, w czym pomogą preparaty odkłaczające dla kota.

 

Sprawdź ofertę preparatów przeciw kleszczom

 

Kot norweski leśny – zdrowie i pielęgnacja

Rasa kota norweskiego leśnego narażona jest na typowe dla wszystkich mruczków dolegliwości. Dodatkowo wykazuje predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej, która w wyniku zgrubienia ściany lewej komory serca skutkuje niewydolnością narządu, a także do dysplazji stawu biodrowego czy choroby spichrzeniowej glikogenu typu IV (GSD IV). Norweskie leśne koty narażone są na wystąpienie choroby Andersena, która wiąże się z postępującym upośledzeniem mięśni, wątroby, komórek nerwowych.

 

Pielęgnacja przedstawicieli omawianej rasy skupia się zwłaszcza na dbaniu o sierść, w tym szczególnie podczas linienia, tj. na wiosnę i jesień. Wówczas konieczne jest codzienne szczotkowanie. Poza tymi okresami wystarczy wykonywać tę czynność raz na tydzień. Na szczęście sierść nie wykazuje tendencji do kołtunienia się. O piękne futro pomogą zadbać specjalne szczotki i grzebienie, np. podwójny grzebień ZOLUX. Podczas okresu linienia kotów warto zdecydować się na więcej akcesoriów przydatnych do usuwania martwej sierści i wspomagających porost nowej.

 

Koty leśne norweskie są bardzo wytrzymałe na niesprzyjające warunki pogodowe. Dostosowują grubość sierści do ich zmiany. Latem futro staje się krótsze i mniej gęste.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

30707
98.99   

Linia produktowa: 

BAYER FORESTO małe, 

Substancja czynna: 

imidaklopryd, flumetryna, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Wielkość pupila: 

Rasy małe, 

Producent: 

BAYER

Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów < 8 kg   Produkt z długą datą ważności - do 04.2025   Obroża Foresto to produkt służący do zwalczania i ochrony przed inwazją kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus oraz pcheł Ctenocephalides canis,...
Kupując ten produkt otrzymasz: 25 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+