Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czkawka u psa. Czy czkawka u psa jest powodem do obaw?

Czkawka u ludzi to nic niezwykłego i spotyka większość z nas. Czy również u psa jest zjawiskiem, które można bagatelizować czy jednak w przypadku zwierząt należy ją potraktować dużo poważniej? Przeczytaj, skąd się bierze i co może oznaczać częsta czkawka u psa.

Czkawka to rytmiczne, powtarzające się skurcze przepony i mięśni międzyżebrowych. Pojawia się mimowolnie jako prymitywny odruch już w życiu płodowym i teoretycznie ma zabezpieczać organizm przed zachłyśnięciem się. Trudno znaleźć przyczynę powstania czkawki u ludzi, ale jedna z teorii mówi, że to jeszcze pozostałość po naszych gadzich przodkach.

Częsta czkawka u psa może wskazywać również na zarobaczenie psa.

Skąd się bierze czkawka u psa?

Pies – podobnie jak ludzie – może czkać. Przebieg czkawki jest podobny i rządzi nim ten sam mechanizm, dlatego czkający pies może nawet sprawiać wrażenie, że nieznacznie podskakuje i można zaobserwować skurcze przepony – szczególnie u psów z krótką sierścią.
Od czego pies ma czkawkę? Nie jest dokładnie znany powód występowania czkawki u psa, jednak wskazywanych jest parę możliwości.



Dlaczego pies ma czkawkę?

• zbyt łapczywe jedzenie - w wyniku czego dochodzi do gwałtownego pobudzenie błędnika
• stan silnego pobudzenia emocjonalnego na przykład po powrocie opiekuna do domu czy po intensywnej zabawie
• nagła zmiana temperatury otoczenia, bądź też zbyt zimna lub ciepła woda do picia
• pojawianie się czkawki u psa może także wskazywać na obecność pasożytów wewnętrznych

Czkawka może pojawić się również jako jeden z objawów niewydolności oddechowej przy takich chorobach jak astma, zapalenie płuc lub oskrzeli – ale w takim przypadku towarzyszą jej dodatkowe objawy takie jak np. w przypadku astmy kaszel czy kichanie, a w przypadku zapalenia płuc czy oskrzeli dodatkowo gorączka i osłabienie.

Przyczyną czkawki może być również zakrztuszenie się jedzeniem lub ciałem obcym, ale w takim przypadku czkaniu towarzyszą również inne objawy m.in. trudność w oddychaniu, nerwowość oraz odruch wymiotny.

Czkawka u szczeniaka jest dosyć naturalnym zjawiskiem, związanym z rozwijaniem i kształtowaniem się przepony.

Czkawka u szczeniaka

Czkawka u szczeniaka nawet kilka czy kilkanaście razy na dobę jest zjawiskiem całkowicie normalnym i wynika najczęściej z niedojrzałości nerwu przeponowego i przepony, które dojrzewają nawet do roku psa. Jeżeli tylko atak czkawki nie przekracza kilku minut i nie towarzyszą mu żadne inne objawy, nie trzeba się tym przejmować.



Częsta czkawka u psa

Dorosły pies nie powinien mieć czkawki częściej niż raz na dwa, trzy tygodnie. Przy tak częstym jej występowaniu warto to skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jeżeli czkaniu towarzyszą jakiekolwiek inne objawy – kaszel, odruch wymiotny czy sinienie dziąseł należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii – najpewniej doszło do zakrztuszenia!



Czkawka u psa a robaki

Wśród potencjalnych przyczyn częstej czkawki u psa można znaleźć również obecność pasożytów. Nie wiadomo czy i w jaki sposób mogą one wpływać na czkawkę, ale regularne badanie kału psa u weterynarza powinno być obowiązkowym zadaniem opiekuna. Przy wykryciu pasożytów w kale, odrobaczanie psa jest konieczne – bo obecność pasożytów może znacznie wpływać na zdrowie i komfort życia psa, powodując znacznie poważniejsze choroby niż niegroźna czkawka. Kał psa należy badać co kilka miesięcy. Metoda odrobaczania zależy od wykrytych pasożytów, dostępne są na przykład tabletki na odrobaczanie.



Jak pozbyć się czkawki u psa?

Jeżeli atakowi czkawki nie towarzyszą żadne inne objawy to należy spokojnie czekać, aż minie. Można postarać się zminimalizować ryzyko ataków np. poprzez zastosowanie miski lub maty spowalniającej łapczywe jedzenie np. TRIXIE Junior taca na smakołyki miska spowalniająca śr.15 cm lub TRIXIE Miska plastikowa spowalniająca jedzenie

Czkawka może pojawić się także u śpiącego psa – może być dla niego kłopotliwa, jeżeli go wybudza, ale nie jest groźna.

Czkawka u psa powoduje objawy podobne do tych u ludzi - skurcze przepony, podskakiwanie, ruchy skóry.

Czego nie należy robić, gdy pies ma czkawkę?

W przypadku psów zdecydowanie nie należy stosować typowo ludzkich sposobów jak np. przestraszanie czy podawanie cukru. Dodatkowe bodźce emocjonalne mogą tylko pogorszyć sprawę, a cukier może tylko psu zaszkodzić. Absolutnie zakazane są wszelkie sposoby powodujące ból czy ciągnięcie za język. Można zachęcić psa do napicia się wody, ale jeżeli nie będzie miał na to ochoty, nie należy go zmuszać lub też – co gorsza – wlewać mu wody do pyska. Jeżeli wykluczymy zakrztuszenie, to można psu podać smakołyk do gryzienia np. SIMPLY FROM NATURE Naturalne cygara z mięsem jelenia 7 szt. - pobudzenie ślinianek może pomóc szybciej uporać się z męczącą czkawką. 


Jeżeli częsta czkawka dotyka szczeniaka, to najlepszym lekarstwem jest czas – w przeciągu kilku miesięcy ataki ustąpią. Jeżeli dorosły pies ma często czkawkę, to konieczne będą dodatkowe badania u weterynarza np. USG jamy brzusznej czy badanie krwi, aby wykluczyć poważniejsze choroby jak refluks czy mocznica.

 

Natalia Bąk

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość