Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Coton de tulear, czyli biały piesek z Madagaskaru

Pies coton de tulear zaliczany jest do grupy psów do towarzystwa. Rasa ta charakteryzuje się niesamowicie miękką sierścią, która przypomina kłębek wełny. Coton de tulear nie znosi samotności, jest to typowy piesek domowy, idealny dla osób, które mają dużo wolnego czasu i chęci spędzania większości dnia z puchatym towarzyszem.

 

Coton de tulear.

 

Historia rasy psa coton te tulear

Rasa psa coton de tulear pochodzi z Madagaskaru. Wedle legend psy przebywały na statku płynącym z Francji i dotarły do miasta Tulear na Madagaskarze – stąd też drugi człon nazwy rasy. Pierwsze słowo coton jest powiązane z sierścią psa, która przypomina łudząco bawełnę.

Gatunek coton de tulear wywodzi się od biszonów oraz ma powiązania genetyczne z maltańczykiem czy papillonem. Największą sławę rasa osiągnęła w czasie gdy francuska arystokracja zainteresowała się nietypową sierścią i eleganckim wyglądem oraz usposobieniem coton de tulear.

Coton de tulear został wpisany do oficjalnego rejestru psów przez FCI dopiero w 1971 roku. Znajduje się w grupie IX psów ozdobnych i do towarzystwa, w sekcji biszonów i ras pokrewnych, gdzie sama stanowi osobną podsekcję - Coton de Tuléar

Aktualnie największą popularność coton de tulear zyskują wśród mieszkańców Francji i Holandii. Do Polski rasa dotarła dopiero pod koniec lat 90 i nie zyskała jeszcze aż takiego dużego grona zainteresowanych.

 

Coton de tulear – waga, wzrost i wzorzec rasy

Rasa coton de tulear należy do psów o niewielkich rozmiarach ciała. Dorosłe osobniki osiągają do 28 cm w kłębie oraz masę ciała od 5 do 6 kg.
Cotton de tulear ma charakterystyczną budowę ciała. Głowę ma krótką, a czaszkę szeroką. Posiada trójkątne, wysoko osadzone uszy, które są długie i opadające. Tułów psa jest długi, a szyja umięśniona i bywa delikatnie łukowata.

Pies coton ma niezwykle miękką sierść, która jest gęsta i w dotyku oraz przypomina bawełnę. Pielęgnacja tego typu szaty musi być odpowiednio wykonana. W czasie linienia czesanie powinno być zdecydowanie częściej wykonywane, nawet codziennie. Zaleca się do tego wykorzystać grzebienie bądź drewniane szczotki. Sierść szczeniaka po 10 miesiącach życia zostaje wymieniona, szczególnie w tym czasie musimy pamiętać o czesaniu i kąpielach, warto używać odżywek, dzięki którym zapobiegniemy powstawaniu kołtunów. Myjemy najlepiej szamponem przeznaczonym do białej lub jasnej sierści psa, by zniwelować możliwość żółknięcia koloru.

 

Przeczytaj również: Białe psy - które z nich najbardziej cię urzekną?

 

Biały coton de tulear.

 

Coton de tulear a maltańczyk

Coton de tulear jest większy i cięższy aniżeli maltańczyk. Ma też dłuższe uszy, a jego oczy są szerzej rozstawione niż u maltańczyka.
Obie rasy wymagają specyficznej pielęgnacji i dbania o regularne strzyżenie sierści. Standardowy kolor umaszczenia również w przypadku tych dwóch ras jest taki sam – biały – jednak u coton de tulear dozwolone są odcienie i pasemka jasnoszarego lub jasnobrązowego.

Przeczytaj więcej: Charakterystyka rasy psa maltańczyk

 

Coton de tulear – temperament

Rasa coton de tulear cechuje się wesołym i żywym temperamentem, a tym samym wysoką łagodnością. Takie połączenie sprawia, że idealnie sprawdzi się w roli psa do towarzystwa i rodzinnego, odnajdzie się w domu z dziećmi, jak i z osobami starszymi.

Coton de tulear jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, nie ma problemu z innymi psami czy zwierzętami. Należy do psów, które nie znoszą samotności, dlatego warto mieć to na uwadze przed zdecydowaniem się na tą konkretną rasę. Zostawianie psa samego na większość dnia nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takich wyjątkowych sytuacjach, kiedy pies musi zostać chwilowo sam, poleca się pozostawić psu maty węchowe, które zajmują jego uwagę nawet na kilka godzin. Do mat węchowych chowa się ulubione smakołyki psa, a on stara się je znaleźć. Tego typu aktywność również pomaga w rozwijaniu inteligencji psa. Pies coton de tulear szybko się uczy nowych sztuczek, bez problemu również przyswaja wszelkiego rodzaju komendy, ale musimy pamiętać, że coton de tulear już jako szczeniak musi być odpowiednio socjalizowany. W niektórych krajach rasa coton de tuear jest wykorzystywana w dogoterapii, wszystko za sprawą łagodnego usposobienia i temperamentu.

 

Coton de tulear podczas zabawy.

 

Opieka i zdrowie psów coton de tulear

Coton de tulear ma opinie psa łatwego w utrzymaniu. Jako że czworonóg nie osiąga dużych rozmiarów ciała, może być trzymany w mieszkaniach, o ile będzie regularnie wyprowadzany na spacery. Dom z ogrodem jest jeszcze lepszym miejscem, ale pamiętajmy, żeby pilnować, by pies nie uciekł z posesji. W przypadku tej rasy niestety - ucieczki dość często się zdarzają, gdyż pies jest bardzo ciekawy świata i podczas każdego wyjścia z domu mocno się ekscytuje.

Coton de tulera bywa grymaśny i jeśli nie będzie odpowiednio wyszkolony może zacząć sprawiać większe problemy, dlatego też dużo zależy od hodowcy i jego podejścia do czworonoga.

Pies coton charakteryzuje się również dobrym zdrowiem, nie posiada żadnych poważniejszych chorób genetycznych.
Kamień nazębny to jedyna częsta dolegliwość u tej rasy, dlatego należy dbać o higienę jamy ustnej pupila. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele preparatów, takich jak szczoteczki do zębów oraz pasty myjące, które będą odpowiednie dla tej rasy psa.Jeśli będziemy regularnie badać pupila, i podawać mu wysokiej jakości karmę dla psa to coton de tulear w zdrowiu może dożyć nawet 18 lat.

 

Przeczytaj również: Dlaczego pies ucieka i jak temu zaradzić?

 

Coton de tulear - cena

Pies coton de tulear nie należy do tanich ras. Szczeniaki coton de tulear kosztują od 3000 zł do 3500 zł w zależności od renomy i wielkości hodowli. W Polsce rasa nie jest szczególnie znana, dlatego często dostępność psów tej rasy jest ograniczona. Miesięczny koszt utrzymania coton de tulear nie powinnien przekraczać 200 zł. Jednak zawsze należy mieć odłożone pieniądze na dodatkowe lub niespodziewane wydatki. Co parę miesięcy należy z psem odwiedzić weterynarza na rutynowe badania i szczepienia według kalendarza szczepień.

 Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość