Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Codzienny jadłospis kociąt

Prawidłowe żywienie kotów to gwarancja zrównoważonego rozwoju i mniejsze ryzyko występowania problemów zdrowotnych i chorób w późniejszych latach życia mruczków. Każdy opiekun, który chce jak najlepiej wspierać rozwój swojego czworonoga, powinien zadbać o zbilansowaną dietę bazującą na produktach bogatych w substancje odżywcze niezbędne dla zwierząt. Jak więc karmić koty? Jak powinna wyglądać kocia dieta?Spis treści

  1. Prawidłowe żywienie małych kotów
  2. Żywienie kotów w późniejszych etapach życia
  3. Czego nie może zabraknąć w kociej diecie?


Kociak je z miski.

 

Prawidłowe żywienie małych kotów

Pierwsze miesiące życia kociąt to niezwykle ważny czas, w którym szczególnie należy zadbać o ich prawidłowe żywienie. Odpowiednie wsparcie zagwarantuje zdrowy, zbilansowany wzrost zwierząt i zmniejszy ryzyko ewentualnego wystąpienia późniejszych problemów zdrowotnych. Etapy wzrostu kotów możemy podzielić na dwa główne okresy: od urodzenia do 4. miesiąca życia oraz od 4. do 12. miesiąca.

Okres od urodzenia do 4. miesiąca życia

W tym czasie kocięta potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju przede wszystkim mleka matki, które przez pierwsze cztery do sześciu tygodni jest głównym pożywieniem tych zwierząt. W mleku kocicy zawarte są wszystkie niezbędne substancje odżywcze, wspierające prawidłowy rozwój kociąt. Są to między innymi białka i tłuszcze, które dostarczają im energii. Jeśli z jakiegoś powodu mały kot nie ma dostępu do mleka matki, nie należy podawać mu mleka krowiego, tylko zastąpić pierwsze pożywienie specjalnymi produktami mlekozastępczymi. Mleko pochodzące od innych gatunków zwierząt może się okazać niezwykle szkodliwe dla zdrowia młodych kotów.

Już na początku okresu odsadzania, który przypada na czwarty–ósmy tydzień życia kociąt, opiekunowie powinni włączyć do jadłospisu małych kotów pełnoporcjowe karmy mokre, aby w ten sposób zamienić pełnowartościowe mleko matki na pokarm stały. Początkowy powinien mieć on delikatną konsystencję, tak aby ułatwić maluchom przejście z jedzenia płynnego właśnie na pokarm stały. Warto zadbać o to, aby pierwsza karma była lekkostrawna i dostarczała kotom wysokiej jakości białka.

Od 4. do 12. miesiąca życia

Jest to nadal okres intensywnego wzrostu. W tym czasie koty powinny mieć dostęp do wysokiej jakości białka oraz dobrych tłuszczów, dzięki którym zaspokoją dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Pamiętajmy, że może się ono delikatnie różnić w zależności od rasy kota, jego wielkości i aktywności.

Od 4. do 12. miesiąca życia układ pokarmowy i odpornościowy kotów funkcjonuje coraz sprawniej, ale nadal jest na tyle wrażliwy, że potrzebuje lekkostrawnej karmy. W tym czasie warto zadbać o kompletną i zbilansowaną dietę, która jest dostosowana do potrzeb rosnącego organizmu. Zwierzęta potrzebują karmy różnorodnej pod względem smaku i tekstury, przeznaczonej specjalnie dla młodych kotów, czyli jedzenia z linii „junior”.

 

Kocięta jedzą mokrą karmę z miski.

 

Żywienie kotów na późniejszych etapach życia

Po 12. miesiącu życia koty wchodzą w etap dorosłości i od tego momentu zmieniają się również ich potrzeby żywieniowe. Jest to związane z mniejszą aktywnością zwierząt oraz przemianami, jakie zachodzą w ich metabolizmie. Dotyczy to między innymi zapotrzebowania na białka i tłuszcze, ponieważ dorosłe koty nie rozwijają się tak intensywnie jak kocięta. Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pupila, dlatego też mruczek powinien otrzymywać dietę kompletną i zbilansowaną.

Dorosłe koty należy karmić pełnoporcjową karmą gotową oznaczoną jako „adult”. Istnieją również produkty oznaczone np. jako „sterilised”, które są przeznaczone dla zwierząt po kastracji. Zabieg ten wpływa na organizm zwierzęcia i może prowadzić do zmian w zapotrzebowaniu na kalorie.
Pełnoporcjowe karmy są najlepszym wyborem dla kotów, ponieważ zawierają wszelkie niezbędne substancje w odpowiedniej ilości i we właściwych proporcjach. Tego typu pożywienie jest przygotowywane przez specjalistów, którzy mają wiedzę na temat prawidłowego żywienia czworonogów.

Dorosłe koty powinny otrzymywać zarówno karmę mokrą jak i suchą. Korzystanie z dwóch rodzajów karm pozwala zwierzęciu na skorzystanie ze wszystkich zalet obu pokarmów Jedzenie suche jest około 4-krotnie bardziej kaloryczne od mokrego (dostarcza 4 razy więcej energii w porcji o tej samej masie). Jedzenie mokre ułatwia natomiast optymalne nawadnianie kociego organizmu oraz dbanie o szczupłą sylwetkę pupila. Jest także atrakcyjne pod względem zapachowym, co w żywieniu mruczków ma duże znaczenie. Koty należą do zwierząt, które przykładają wagę do tekstury, smaku i zapachu spożywanych pokarmów i nie przepadają za monotonią. Musimy więc postarać się o to, aby zróżnicować pożywienie pod względem tych cech.

 

 Oferta zabawek dla kociąt.

 

Czego nie może zabraknąć w kociej diecie?

Jakich substancji odżywczych nie może zabraknąć w diecie kotów? Warto znać odpowiedź na to pytanie, ponieważ odgrywają one dużą rolę w żywieniu naszych mruczących przyjaciół. Poniżej zamieszczamy informacje na temat najważniejszych składników:

minerały – są to substancje, które pozwalają zadać o zdrowe zęby i kości. Dodatkowo wspierają metabolizm czworonogów. W diecie kotów nie może zabraknąć: wapnia, fosforu, potasu oraz magnezu. Ważne są również: żelazo, miedź, cynk i selen. Substancje te znajdziemy w karmie i przekąskach zawierających ryby, mięso, wątrobę i zboża;
witaminy (rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K – oraz wit. z grupy B) – odpowiadają za wiele ważnych funkcji organizmu, m.in. prawidłowe widzenie, budowę mięśni i kości, krzepliwość krwi czy pracę układu moczowego lub nerwowego;
tłuszcze, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – wspierają utrzymanie zdrowej skóry, sierści, układu rozrodczego oraz prawidłowego metabolizmu. To nie tylko główne źródło energii, lecz także transporter ważnych witamin;
białko – zapewnia zdrowy wzrost i rozwój mięśni. Znajdziemy je w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, a zatem w karmie, w której skład wchodzą np.: jaja, ryby, drożdże.. Ważnym dla kotów aminokwasem jest tauryna, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie serca i układu nerwowego. Mruczki nie syntezują tego składnika samodzielnie, dlatego też należy go im dostarczać w pokarmie pełnoporcjowym.

Aby przygotować pełnoporcjową dietę dla kota, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii - w przypadku chorych zwierząt; lub dietetykiem - przy kotach zdrowych, który pomoże dokonać najlepszego wyboru karmy pełnoporcjowej, dopasowanej do potrzeb naszego pupila.

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość