Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Pies posiadający żółtą wstążkę jest znakiem ostrzegawczym, który musimy traktować poważnie. Jeśli zauważamy na obroży czy szelkach psa żółtą wstążkę, czy sznurek w tym kolorze, powinniśmy zachować ostrożność i ograniczyć jakikolwiek kontakt z takim czworonogiem.

Co oznacza żółta wstążka przy obroży? Jak zachowywać się, gdy spotykamy psa z żółtą wstążką na szyi? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

 

Pies z żółtą wstążką.

 

Żółta wstążka u psa - historia i znaczenie

Żółta wstążka u psa została wprowadzona kilkanaście lat temu i do tej pory jest używana przez wielu właścicieli czworonogów. Głównym zamysłem akcji była ochrona psów przez nadmiernym kontaktem z innymi ludźmi oraz zredukowanie ilości stresu, jaki może się pojawić podczas poznawania nowych osób.

Żółty materiał czy dodatek na szyi psa mówi, że pies potrzebuje przestrzeni, nie wolno go dotykać czy się z nim bawić bez zgody właściciela. Tego typu działania są stosowane szczególnie w przypadku bojaźliwych psów, które źle znoszą kontakt z innymi osobami. Warto zwracać na to uwagę i nie narażać naszych czworonogów na nadmierny stres czy zdenerwowanie.

 

 

Co oznacza żółta wstążka?

Noszenie żółtych wstążek przez psy może mieć różne podłoże, w zależności od zachowania czy charakteru psa. Częstym powodem są choroby czy ciężki stan zdrowia pupila. Najpopularniejsze przyczyny zakładania żółtej wstążki u psa to:
- choroba,
- starość,
- szkolenie, treningi,
- wiek,
- agresja psa,
- lękliwość,
- rekonwalescencja po zabiegu czy operacji,
- agresywna reakcja na głaskanie czy bliższy kontakt z nieznajomymi.


Powodów zakładania żółtej wstążki może być wiele, każdy przypadek jest zupełnie inny i nie powinniśmy lekceważyć danego znaku, który ma na celu chronić przestrzeń czworonoga.

 

Pies z żółtą kokardką.

 

Pies z żółtą wstążką, jak się zachować i reagować?

Stosunkowo często głaskamy napotkane psy na ulicy czy się z nimi witamy, nie mając nawet pojęcia czy dany czworonóg dobrze znosi tego typu sytuację. Brak świadomości może doprowadzić do wybuchów agresji ze strony psa. Wielu ludzi często widząc zwierzę z żółtą wstążką, nie do końca wie, jak ma zareagować. Po pierwsze nie róbmy żadnych gwałtownych ruchów w kierunku psa, nie odbiegamy, głaskamy czy krzyczymy na niego. Można zapytać właściciela, jaka odległość jest odpowiednia dla jego pupila i jak bardzo możemy sobie pozwolić. Kolejna kwestia dotyczy kontaktu psa z żółtą wstążką a innymi czworonogami. Najważniejsze, abyśmy nie spuszczali naszego psa od razu ze smyczy, warto zachować bezpieczną odległość i uspokoić pupila, jeśli robi się nadmiernie pobudzony na widok innego czworonoga. Tak samo, jak i w pierwszym przypadku warto zapytać właściciela, jak dalece możemy sobie pozwolić w takiej sytuacji. Czy pies noszący żółtą wstążkę dobrze reaguje na inne psy, czy potrzebuje więcej czasu na oswojenie się? Nigdy nie róbmy gwałtownych ruchów w kierunku takiego psa, nie wiemy, jak pupil zachowuje się w danej sytuacji i jaki ma charakter. Chodzi tu o nasze własne bezpieczeństwo, ale również o stan psychiczny psa. Ważne, aby nie lekceważyć żółtej wstążki w żadnym przypadku i szanować zwierzęta.

 

 

Czy pies ze żółta wstążką jest agresywny?

Ludzie, którzy widzą psa z żółtą wstążką, od razu stwierdzają, że pupil jest nadmiernie agresywny. To jedno z najczęstszych stereotypów, jakie pojawiają się w tego typu sytuacjach, żółta wstążka przy obroży sygnalizuje jedynie, że pies potrzebuje więcej przestrzeni i spokoju. Jeśli zapytamy właściciela takiego pupila czy możemy podejść i go pogłaskać w większości przypadków się zgadzają albo po prostu wyjaśniam czemu lepiej tego nie robić. Akcja z żółtą wstążką ma na celu pokazać, że psy nie zawsze są skore do zabawy z obcymi. Pamiętajmy, by wszystko robić w granicach przyzwoitości i szanować przestrzeń psa. Warto porzucać stereotypowe myślenie, wedle którego żółte wstążki u psa są jedynie oznaką agresji, co w wielu przypadkach mija się z prawdą.

 Żółta bandana dla psa.

 

Żółta wstążka przy obroży lub na smyczy psa - alternatywy

Właściciele psów często stosują różnego typu alternatywy, takie jak:
- żółte smycze,
- żółte bandany,
- żółte obroże,
- żółte wstążki,
- żółte szelki.


Problemem jest to, że ludzie na ulicach nie znają symboliki żółtego koloru u psa albo po prostu ignorują. Popularnym rozwiązaniem tego typu sytuacji są bandany z napisem:

- nie dotykaj,
- nie głaszcz.
Wielu właścicieli stosuje tego typu zabiegi, kiedy notorycznie musi upominać inne osoby, aby zachowały odpowiedni dystans.

 

Zobacz ofertę ubranek dla psów

 

Yellow dog projekt - zalety

Projekt związany z zakładaniem żółtej wstążki na szyi psa ma wiele zalet, które ochraniają pupili przed nadmiernym stresem. Tego typu akcje podnoszą świadomość ludzi na temat tego, że pies nie jest zabawką i trzeba mieć na uwadze jego potrzeby i komfort psychiczny. Wiele fundacji na rzecz zwierząt wspiera tego typu akcje i je nagłaśnia, uczy, że warto zmienić swoje podejście do zwierząt i nie traktować ich jak maskotek. Pies często uważany jest jako przyjaciel człowieka, ale to nie oznacza, że musi być męczony i zaczepiany na ulicy, jeśli nie czuje się z tym swobodnie. Warto tego typu kwestie omawiać z behawiorystą, który pomoże nam zrozumieć niektóre zachowania psa.

 

Przeczytaj także: Jak prawidłowo głaskać psa?Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość