Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co jedzą jaszczurki? Zdradzamy sekrety żywienia jaszczurek

Świerszcze, pająki, larwy, szarańcze. Decydując się na hodowlę jaszczurek, trzeba przygotować się na to, że oprócz nich w naszym domu zamieszka ich żywy pokarm. Przeczytaj, czym się żywią jaszczurki hodowlane – zarówno te żyjące w Polsce tylko w terrariach jak i te występujące w środowisku naturalnym.

Jaszczurki to jedne z tych zwierząt hodowlanych, które mimo zamknięcia w terrarium niezmiennie posiadają swoją pierwotną naturę. Dlatego ich żywienie to w gruncie rzeczy próba odwzorowania żywienia naturalnego.


Decydując się na hodowlę jaszczurki – zarówno naszej rodzimej zwinki jak i gatunków egzotycznych należy przede wszystkim przyjrzeć się ich życiu w naturalnym środowisku. Rolą hodowcy jest odtworzenie w terrarium ich rodzimego świata – zarówno jeżeli chodzi o temperaturę, wilgotność jak i dostęp do pożywienia. Tylko dokładne odwzorowanie tych warunków pozwoli jaszczurce na długie, zdrowe życie.

Kameleon zjada larwę.


Co je jaszczurka polna?

Jaszczurką polną lub leśną nazywa się zwykle pospolicie występujące jaszczurki w Polsce. Jaszczurka zwinka wraz z jaszczurką żyworodną stanowią dwa gatunki występujące w naturze – od morza po Tatry. Jaszczurki te można spotkać wylegującą się w słońcu nawet na miejskich osiedlach. Jaszczurka zwinka dorasta do około 23 cm, z czego prawie połowę stanowi ogon. Samice są szarobrązowe, samce zielone. Jaszczurka żyworodna dorasta średnio do ok. 16 cm i również połowę jej ciała stanowi ogon. Jej ubarwienie to różne odcienie brązu i szarości.
Najciekawszą częścią ciała jaszczurki stanowi ogon, który przestraszona jaszczurka odrzuca.
Obie z jaszczurek objęte są w Polsce ochroną.




Co jedzą jaszczurki zwinki i żyworodne?

Jaszczurka żyworodna i jaszczurka zwinka są mięsożerne i jest bardzo żarłoczna. W naturze polują głównie na szarańczaki, muchy i chrząszcze, ale chętnie też zjedzą pająka, ślimaka, gąsienicę, małe węże, a nawet małe gryzonie. Ofiarę zjadają w całości, ale najpierw miażdżą ją ząbkami osadzonymi na silnych szczękach.

Wśród jaszczurek występuje także zjawisko kanibalizmu – potrafią one zjeść mniejszych przedstawicieli swojego gatunku, a nawet swoje młode.

Jaszczurki te idealnie sprawdzają się również jako zwierzęta hodowlane. W takim przypadku ich pokarm stanowią przede wszystkim szarańczaki, mączniaki, muchy, pająki i stonogi. Można również podawać kawałeczki mięsa. Na szczęście właściciele jaszczurek nie muszą samodzielnie polować na te owady w naturze – większość jest dostępna w sprzedaży. „Owady karmowe”, czyli m.in. świerszcze, mole woskowe, szarańcza czy mącznik młynarek są dostępne w wielu sklepach zoologicznych. Zaleca się nowo zakupione owady przełożyć do innego pojemnika, a następnie podawać im pokarm bogaty w składniki odżywcze, witaminy i minerały przez co najmniej 1-2 dni. Dzięki temu stają się bardziej wartościowym pokarmem.

Jeżeli chcemy podać jaszczurce małego gryzonia, koniecznie należy go zabić przed podaniem, aby wykluczyć możliwość pogryzienia jaszczurki.

Dietę jaszczurki warto również urozmaicić gotową karmą dla jaszczurki.

Gekony są mięsożerne.

Co jedzą małe jaszczurki?

Młode jaszczurki podobnie jak dorosłe żywią się głównie małymi owadami – muszkami, larwami i pajączkami. Małym jaszczurkom lepiej nie podawać owadów z twardym pancerzem, który może powodować problemy trawienne.
Nie tylko zwinki!
W domowych hodowlach oprócz wspomnianych wyżej zwinek oraz jaszczurek żyworodnych można spotkać jeszcze kilka innych przedstawicieli tego gatunku m.in. warany, kameleony, agamy czy gekony. Jaszczurki te mają zwykle większe wymagania jeżeli chodzi o warunki w terrarium – temperaturę czy terrarium, ale mają podobnie jak nasze rodzime przedstawicielki wymagania żywieniowe. Przy czym warto pamiętać o tym, by przed zakupem koniecznie zapoznać się z indywidualnymi preferencjami co do żywienia poszczególnych gatunków – szczególnie jeżeli chodzi o ilość pokarmu czy częstotliwość karmienia.

Większość jaszczurek w Polsce jest mięsożerna, Dzikie jaszczurki jedzą pająki, owady czy nawet małe gryzonie.

Czy wszystkie jaszczurki są mięsożerne?

Nie. Istnieją gatunki jaszczurek roślinożernych. Należą do nich m.in. legwan zielony, biczogon oraz kanaryjka. Niestety żywienie jaszczurek roślinożernych jest w Polsce dużo trudniejsze niż hodowla mięsożernych, gdyż w skład ich diety wchodzą zielone części roślin polnych, które są bardzo trudno dostępne.


Witaminy dla jaszczurki

Jaszczurki hodowlane, oprócz stałego pokarmu dostosowanego do gatunku, często potrzebują także dodatkowej suplementacji. Niedobór wapnia może doprowadzić do krzywicy lub metabolicznej choroby kości, a brak witamin do wielu innych schorzeń. Suplementować te składniki można albo karmiąc żywy pokarm preparatami witaminowymi – o czym wspomnieliśmy wyżej, albo stosując gotowe mieszanki karmy lub posypywać pokarm jaszczurki witaminowymi proszkami. Dla odpowiedniego rozwoju i zdrowie jaszczurki potrzebne są także preparaty wapniowo – fosforowe.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Bardzo dziękuje!