Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akita amerykańska - Encyklopedia ras psów

Akita amerykańska, mimo zbliżonej historii i pochodzenia, aktualnie nie ma wiele wspólnego z akitą japońską. Rasa amerykańska jest oficjalnie uznana za osobną rasę w klasyfikacji FCI. Są to psy niezależne, wymagające, z trudnym charakterem. Z pewnością nie sprawdzą się dla każdego, ale czy dla ciebie? Przeczytaj cały opis rasy, aby znać zalety i wady akit amerykańskich.

 

Akita amerykańska łaciata.

 

Historia rasy psa akita amerykańska

Akita amerykańska wywodzi się od akity japońskiej. Na początku XX wieku, kiedy akity były bardzo popularne, do Ameryki zaczęto sprowadzać psy z Japonii. Zyskały one duże uznanie wśród miejscowych – również hodowców – głównie za sprawą orientalnego wyglądu oraz charakteru tak innego od typowego dla amerykańskich ras. Amerykanie rozpoczęli własne hodowle akit, jednak nie brali pod uwagę wytycznych, ani wskazówek od japońskich hodowców. Przez co wykształcił się odmienny typ rasy – psów większych i masywniejszych, o innym umaszczeniu i częściowo - charakterze.

Początkowo nowa rasa – akita amerykańska została uznana przez amerykański związek kynologiczny – AKC, a następnie również przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI, stając się oficjalnie odrębną rasą. Należy do grupy V FCI - szpiców i psów w typie pierwotnym.

 

Szczeniak akity amerykańskiej.

 

Akita amerykańska – waga i ogólny wzorzec

Akita amerykańska jest psem należącym do ras dużych. Występuje dymorfizm płciowy. Dorosły samiec akity amerykańskiej osiąga wysokość ok. 66-71 cm i masę ciała 50 – 60 kg, samica 61-66 cm oraz 45 – 55 kg masy ciała. Kościec jest mocny, przez co sylwetka psa wydaje się być masywna i zbita. Grzbiet jest prosty, brzuch podciągnięty, nogi proste i bez kątowania. Ogon jest silnie skręcony, wysoko osadzony. Głowa akity amerykańskiej jest proporcjonalna do ciała. Stop mocno zaznaczony, uszy trójkątne, średniej wielkości. Oczy małe, raczej ciemne.

Dozwolone umaszczenie akity amerykańskiej to: czerwone, płowe, białe, łaciate, pręgowane. Dopuszczalne są znaczenia takie jak strzałki lub maska. Podszerstek może być innej barwy niż włos okrywowy. Cała okrywa włosowa akity amerykańskiej jest gęsta i mocna, ale włos okrywowy jest twardy i szorstki, podszyciowy natomiast miękki.

Akita amerykańska długowłosa nie występuje. Jedyna oficjalnie uznana odmiana rasy to ta krótkowłosa.

 

Akita amerykańska z czarną maską.

 

Akita amerykańska a japońska

  • Akita amerykańska jest większa i masywniejsza od akity japońskiej
  • Akita amerykańska ma szerzej rozstawione uszy niż akita japońska
  • Akita amerykańska ma większe uszy od akity japońskiej
  • Akita amerykańska ma większą głowę niż akita japońska
  • Obie rasy różnią umaszczenia sierści. U akity amerykańskiej dopuszczalna jest czarna maska lub strzałka, które są zabronione u akit japońskich

 

Charakter akity amerykańskiej

Pies akita amerykański jest wymagającą rasą. Sprawdzi się tylko u doświadczonego opiekuna psów, hodowców lub osób w pełni zaangażowanych w wychowanie psa – mających spore zaplecze czasowe i finansowe. Akity z natury są psami wiernymi i oddanymi swoim opiekunom i całym rodzinom. Jednocześnie są bezkompromisowe i stawiające na swoim. Trudne w obejściu i szkoleniu, trening psa powinien opierać się na cierpliwości i żmudnym powtarzaniu codziennie tych samych ćwiczeń. Akita amerykańska nie lubi się podporządkowywać, z uporem będzie dążyła do swoich postanowień.

Akita amerykańska nie jest psem zbytnio wylewnym, okazującym uczucia. Woli spędzać czas w pobliżu swojej rodziny, ale niekoniecznie na kolanach ludzi czy poddając się pieszczotom. Pies ten z dystansem podchodzi do nieznajomych, nie narzuca się w kontaktach. W stosunku do obcych psów może wykazywać zachowania agresywne, to też bardzo istotna jest socjalizacja szczeniaka akity i zaznajamianie jej z poprawnym współżyciem i tolerowaniem innych psów. U akit często występuje problem nadmiernego ciągnięcia na smyczy, konieczne jest tutaj wczesne zaznajamianie psa z akcesoriami treningowymi.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

 

Biało-brązowa akita amerykańska.

 

Pies akita amerykańska dobrze sobie radzi podczas krótkotrwałej samotności. Dla urozmaicenia jej otoczenia można zastosować maty węchowe czy zabawki typu KONG. Amerykańska akita nie jest hałaśliwa – co jest plusem w mieszkaniu w bloku, ale oznacza to również, że akita nie sprawdzi się jako stróż posesji. Akita amerykańska jest bardzo silnym psem, należy zapewnić jej zajęcia i aktywności umożliwiające rozładowanie nadmiaru energii.

 

Zdrowie psa amerykańskiego akity

Akity amerykańskie na ogół są psami z mocną odpornością, cieszącymi się dobrym zdrowiem nawet do później starości. Średnia długość życia akity amerykańskiej to 12 lat.
Psy tej rasy mogą mieć tendencję do występowania chorób oczu, np. katarakty, zapalenia spojówek, zaniku czy dysplazji siatkówki. Ze względu na duże rozmiary ciała, możliwe jest również występowanie skrętu żołądka. Prewencją do wystąpienia tego jest karmienie psa wysokiej jakości lekkostrawną karmą oraz podawanie jej w odstępach od aktywności fizycznej psa. Najlepiej podawać dorosłemu psu 2 – 3 posiłki na dzień, rozkładając dzienną dawkę kaloryczną.

 

Akita amerykańska szczeniak.

 

Ile kosztuje akita amerykańska?

Cena akity amerykańskiej waha się od 4000 do nawet 7000 zł. Wiele zależy od hodowli oraz miejsca kupowanie szczeniaka tej rasy. Pies akita amerykańska nie jest bardzo popularny w Polsce, hodowli najlepiej szukać w zachodniej części kraju, zachodzie Europy lub całkiem za oceanem – to tam ta rasa wiedzie prym. Przed podjęciem decyzji o zakupie szczeniaka akity warto odwiedzić daną hodowlę, wypytać hodowcę o poprzednie mioty, występowanie w nich chorób, socjalizację szczeniąt.

Miesięczne utrzymanie akity amerykańskiej wynosi ok. 400 zł. Największym kosztem jest jakościowa karma oraz szkolenie psa.




Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość