Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Żywienie szczeniaka – jak powinno wyglądać? Czym i jak często karmić młode psy?

Żywienie szczeniaka to niezwykle istotna kwestia wpływająca na pozostałe fazy życia zwierzęcia. Najlepszym pokarmem dla maluchów jest mleko matki, w nietypowych sytuacjach zastępowane bywa preparatami mlekozastępczymi. Później podawać trzeba karmę odpowiednią dla wieku.

 

Zanim w domu pojawi się szczeniak, należy zapoznać się z informacjami na temat sposobu odżywiania go. Najlepiej uzyskać je od hodowcy, a w razie jakichkolwiek niewiadomych skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub weterynarzem. Żywienie szczeniaka powinno odbywać się o stałej porze, w określonych ilościach i dawkach.

 

Żywienie szczeniąt wpływa na ich rozwój i wzrost. Kształtuje też nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe.

 

 

Mleko dla szczeniąt

Przez pierwsze 3–4 tygodnie życia najlepszym, a zarazem jedynym pokarmem dla szczeniaka jest mleko matki. Dostarcza wszelkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Maluch potrafi wyssać od matki nawet 3 l pożywienia dziennie. W przypadku licznego miotu, osierocenia, odrzucenia szczeniaka przez sukę czy jej złego stanu zdrowia konieczne okazuje się stosowanie specjalnych preparatów mlekozastępczych. Stanowią one pełnowartościowy i zbilansowany posiłek. Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór produktów tego typu. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z ich składem i wybierać te bogate w witaminy A, D i E oraz wapń i fosfor. Od ich jakości zależy ochrona organizmu młodego psa. Mleko zastępcze najczęściej ma postać sproszkowaną, którą należy przygotowywać zgodnie z instrukcją na opakowaniu i podawać psu butelką. Ile razy należy nim karmić szczeniaka? To bardzo czasochłonne zajęcie – maluchy jedzą nawet kilkanaście razy dziennie. Szczeniaki nie powinny być natomiast karmione mlekiem krowim z kartonika, ponieważ go nie trawią.

 

 

Żywienie szczeniaka – jak przebiega?

Po ukończeniu przez szczeniaka 3–4 tygodni do jego jadłospisu wprowadza się stopniowo stałe produkty. Żywienie go najlepiej rozpocząć od bardziej lekkostrawnej i delikatnej karmy wilgotnej. Po kilku tygodniach można zastąpić ją karmą suchą. Początkowo warto zwilżać ją wodą, by nie była za twarda i by pies nie miał trudności z jej pogryzieniem oraz przyswojeniem. Zapewnić trzeba też stały dostęp do świeżej, czystej wody. Po upływie ok. 10 tygodni pieski mogą zostać przekazane do nowych opiekunów. Wówczas ich jadłospis musi opierać się wyłącznie o karmę. Dobrze dowiedzieć się od hodowcy, czym zwierzę było dotychczas karmione. Jeśli postanowi się zmienić rodzaj karmy, należy pamiętać o robieniu tego stopniowo:

  • 1 tydzień - 25% nowej, 75% starej karmy,
  • 2 tydzień - 50% nowej, 50% starej karmy,
  • 3 tydzień - 75% nowej, 25% starej karmy,
  • 4 tydzień - 100% nowej karmy.

 

Karma dla szczeniąt powinna być delikatna i lekkostrawna.

 

Czym karmić szczeniaka?

Wątpliwość, czym karmić szczeniaka, ma wielu właścicieli młodych czworonogów. Żywienie szczeniąt musi zaspokajać ich specyficzne potrzeby – wysokie zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze oraz wrażliwy układ trawienny. Stąd dla niedoświadczonych lub nieposiadających wystarczająco dużo czasu właścicieli psów najlepszym rozwiązaniem będzie gotowa karma. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać jej zwierzętom dorosłym. W karmieniu szczeniąt postawić trzeba na specjalne karmy przeznaczone dla nich, które wybrani producenci podzielili nawet, biorąc pod uwagę wielkość rasy.

 

Ile karmić szczeniaka specjalną karmą? Najkrócej wymagają tego przedstawiciele ras miniaturowych (do 68 miesięcy) i ras małych (do 9 miesięcy). U psów ras średnich i dużych trwa to 12 miesięcy, a ras olbrzymich 1824 miesięcy.

 

 

Jak często karmić szczeniaka?

Choć młode psy mają duży apetyt, należy pamiętać o ich małych żołądkach. Podanie na raz dużej porcji pokarmu odbije się na zdrowiu pupila. Maluchy powinno się karmić często, ale małymi ilościami.

 

Oto wskazówki, jak karmić szczeniaka:

  • 2 miesiące od wprowadzenia stałego pokarmu 46 porcji,
  • kolejne 23 miesiące 4 porcje,
  • następne 46 miesiące 3–4 posiłki,
  • po tym czasie 3 posiłki.

 

 

Ile powinien jeść szczeniak?

Potrzeby żywieniowe psa to sprawa indywidualna, którą determinują rasa, wiek, aktywność, stan zdrowia i inne cechy jednostkowe. Niezwykle pomocna jest w tym tabela karmienia szczeniaka znajdująca się na opakowaniach z karmą. Wyczytać z niej można preferowane dawki dla zwierząt w różnym wieku i o różnej wadze.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość