Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Żywienie psów karmami mokrymi

Stosowanie w codziennym żywieniu psów karm mokrych to niezawodny, bezpieczny i wygodny sposób dostarczenia bardzo smacznego i wartościowego pożywienia. Ich atrakcyjność opiera się na dużych kawałkach mięsa w bulionie czy sosie. Dobra strawność karm mokrych świadczy o dobrej jakości użytych składników pokarmowych. Żywienie tylko karmami mokrymi jest możliwe, a dodatkowo ze względu na niższą zawartość energetyczną można je traktować jako element uzupełniający do żywienia karmami suchymi. Dla psów żywienie zarówno karmą suchą oraz mokrą, to smaczny i odżywczy sposób dostarczanie wszelkich niezbędnych składników pokarmowych.

Do surowców stosowanych w produkcji karm dla psów należą: mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, surowce pochodzenia roślinnego, dodatki mineralne i witaminowe. Surowce te stosowane w odpowiednich proporcjach zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój zwierząt oraz gwarantują utrzymanie prawidłowych funkcji osobników dorosłych. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony to właściwa jakość surowców pod względem wartości odżywczej, bezpieczeństwo mikrobiologiczne oraz brak zanieczyszczeń chemicznych i fizycznych.

Wysoka zawartość wody, różne proporcje podstawowych makroskładników, niska zawartość węglowodanów, to główne cechy karm wilgotnych odróżniające je od karm suchych. Głównym składnikiem karm mokrych są surowce pochodzenia zwierzęcego. Ich jakość jest identyczna z tą akceptowaną do produkcji spożywczej dla ludzi, a ich bezpieczeństwo higieniczne podlega ścisłej kontroli.

Gatunek mięsa z jakiego pochodzi mięso nie ma dużego znaczenia, jeżeli bierzemy pod uwagę dostarczanie składników pokarmowych. O wartości surowca decyduje ilość tłuszczu np. tłuszcz drobiowy i wieprzowy zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż wołowy i owczy.

 

Mokre karmy Josera dla psów.

 

Dodatki dietetyczne w karmach mokrych

Mięso, zarówno mięśniowe jak i podroby zawiera bardzo mało wapnia i ma niekorzystny stosunek wapnia do fosforu od 1:15 do 1:26. Jeżeli mięso, bez odpowiednich dodatków, stanowi główną część diety, to mogą pojawić się bardzo poważne zaburzenia w mineralizacji kości. Całe mięso mięśniowe oraz większość podrobów i odpadków rzeźnych są ubogie w witaminę A i D. Dobrym źródłem tych witamin jest wątroba, a w mniejszym stopniu nerki. Jednak żywienie w nadmiarze wątrobą skutkuje nadmiar witaminy A, co może skutkować poważnymi schorzeniami. Dlatego odpowiednia suplementacja składnikami mineralnymi oraz witaminami świadczy o wysokiej jakości danej karmy mokrej. W karmach Meat Lovers od Josera skład jest odpowiednio zbilansowany, a nad recepturą czuwają specjaliści i akredytowanej laboratorium. Produkty musza spełniać szereg ściśle określonych norm, a składy analityczne produktów są tak skomponowane, aby dostarczać czworonogom wszystkiego, czego potrzebują.

Mięso to źródło wysokiej jakości białka, tłuszczu, żelaza oraz niektórych witamin z grupy B, szczególnie niacyny, tiaminy, ryboflawiny i B12. Jest dla psów smacznym pożywieniem i na ogół jest dobrze trawione. Przy odpowiedniej suplementacji karmy wapniem, fosforem, jodem, witaminami A i D mięso i jego pochodne stanowią doskonałe pożywienie.

 

 Zobacz mokre karmy Josera dla psa.

 

Reakcje alergiczne na karmy mokre u psa

Niepożądane reakcje na pokarm stanowią potencjalne przyczyny różnych objawów ze strony przewodu pokarmowego i skóry u psów. Ze względu na pochodzenie, niepożądane reakcje na pokarm można podzielić na dwie kategorie: reakcja o podłożu immunologicznym i o podłożu nieimmunologicznym. W przypadku alergii pokarmowej, po spożyciu pokarmu powstaje reakcja o podłożu immunologicznym, natomiast nietolerancja pokarmowa oznacza reakcję na pokarm lub dodatki pokarmowe o podłożu innym niż mechanizmy immunologiczne.

Karmy mokre przeznaczone dla psów najczęściej zawierają dużą liczbę białek, dlatego trudno jest zidentyfikować konkretny alergen pokarmowy. W przeprowadzonej analizie, która objęła 12 różnych prac badających łącznie 265 psów, dowiedziono, że dwóm trzecim psów, u których rozwinęły się zmiany skórne będące wynikiem niepożądanej reakcji na pokarm, podawano wołowinę, produkty mleczne lub pszenne. Niepożądane reakcje na mięso, jaj kurze, jagnięcinę i soję stanowiły około 25% opisanych u psów przypadków alergii pokarmowych. W innym opracowaniu dotyczącym alergii pokarmowej wykazano, że źródłem było krowie mleko, wołowina i jagnięcina. Rzadko notuje się niepożądane reakcje na kukurydzę, wieprzowinę, ryż i ryby.

 

Mokre karmy Josera dla psa.

 

Monobiałkowe karmy mokre. Jak znaleźć hipoalergiczną karmę dla psa?

Stosowane w codziennym żywieniu psów karm tzw. hipoalergicznych jest bardzo popularne. Taka karma powinna opierać się na prostym składzie, gdzie znajdziemy 2-3 składniki. Powinna stanowić dla psa nowe źródło białka, węglowodanów, z którymi zwierzę nie miało jeszcze kontaktu. Może się zdarzyć tak, że dla zwierzęcia, które nigdy nie miało kontaktu z mięsem drobiowym stanie się dla niego karmą hipoalergiczną, mimo iż przyjmuje się że białko drobiowe należy do często alergizujących białek mięsa. Wśród innych istotnych alergenów na liście mogą znajdować się: wołowina, ryby czy nabiał. Do pojęcia alergenów należy podchodzić indywidualnie. Dla jednego drób, wołowina czy np. gluten, jako białko pochodzenia roślinnego będzie stanowić silny alergen, a z kolei dla innego pupila objawy alergii pokarmowej wywoła wieprzowina czy jagnięcina czy inny składnik karmy np. przeciwutleniacz, konserwant czy kukurydza. Meat Lovers Pure firmy Josera to rozwiązanie dla psów z nietolerancją na dany rodzaj białka czy nietolerancję zbóż lub glutenu. Monobiałkowa i bezzbożowa formuła tylko z jednym rodzajem białka zwierzęcego, to możliwość żywienia psa z alergią pokarmową. Jednocześnie karma jest bogata w składniki mineralne oraz witaminy, dostarczając pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje w codziennej diecie. Psi smakosze mogą wybierać spośród jagnięciny, wołowiny, kurczaka czy indyka.

Częstym błędem wśród właścicieli jest pogląd, że psy jako organizmy mięsożerne można żywić wyłącznie mięsem, a tym bardziej surowym. Taki sposób żywienia wywoła z pewnością niedobory mineralno-witaminowe, zaburzenia w układzie kostnym, problemy z uzębieniem oraz łamliwością kości. Okrywa włosowa stanie się matowa, pojawi się silny łupież, świąd skóry, ubytki w sierści, bóle kostno-stawowe a nawet schorzenia nerek i wątroby. Żywienie surowym mięsem, a tym bardziej mięsem niewiadomego pochodzenia, surowymi rybami i surowymi podrobami niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia. Te nieznanej jakości i z nieznanego źródła mogą być źródłem pasożytów lub drobnoustrojów chorobotwórczych. Z kolei surowe podroby i surowa konina – nieznanego pochodzenia - może sprzyjać rozwojowi egzemy – zmian atopowych na skórze, atopowego zapalenia skóry.

Podsumowując, można stwierdzić, iż dana karma zawiera określony składnik, ale można także pokazywać opiekunowi, że pokarm jest od jakiegoś składnika wolny. Świadomość zdrowotna ludzi powoduje, że właściciele psów poszukują produktów wolnych od różnego rodzaju substancji czy surowców. Np. deklaracja „produkt bezglutenowy” czy „produkt hipoalergiczny” oparty na jednym rodzaju białka jest jak kierunkowskazem i pomaga wybrać odpowiednie produkty dla czworonoga.

 

Karmy Josera dla psów.

 

Czyste i proste etykiety karm mokrych

W karmach mokrych Josera Meat Lovers producent określił na froncie opakowania źródło białka zwierzęcego, co ułatwia wybór odpowiedniej karmy. Analizując skład, który jest krótki można stwierdzić, że w produktach znajduje się tylko, co jest niezbędne dla diety psa. Nie ma tutaj sztucznych wypełniaczy, a zboża w postaci ryżu znajdują się tylko w jednym produkcie Josera Meat Lovers Chicken &Carrot.

Dieta zwierząt w swoim składzie zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego, ale także i wartościowe składniki pochodzenia roślinnego. Wśród nich wyróżniamy nasiona zbóż i przetwory z nich wytworzone, warzywa korzeniowe, nasiona roślin strączkowych, a także w nieco mniejszej ilości owoce w formie surowej oraz suszone.

Składniki roślinne jako elementy odżywcze w dietach dostarczają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych czyli węglowodany, białka, tłuszcze / kwasy tłuszczowe /, składniki mineralne oraz witaminy. Niejednokrotnie surowce pochodzenia roślinnego stanowią jedyne źródło związków mineralnych i witaminowych w diecie psów. Rośliny dostarczają organizmowi zwierzęcemu substancje biologicznie czynne, które zapobiegają wielu chorobom lub ograniczają ich skutki. Wśród tych substancji wyróżnić należy polifenole, flawonoidy, fitosterole, fitoestrogeny, związki siarkowe czy frakcje włókna pokarmowego a także kwasy organiczne. Budowa przewodu pokarmowego psów pozwala im na wykorzystywanie surowców roślinnych ważnych dla funkcjonowania organizmu. Dzięki enzymom amylolitycznym dochodzi do uwolnienia energii zawartej w roślinach.
Do najczęściej stosowanych warzyw w produkcji karm dla psów jest marchew, pietruszka, seler korzeniowy, dynia, ziemniaki, kalafior, brokuły i inne. Dzięki niskiej zawartości kalorii warzywa oraz stosunkowo wysokiej zawartości wody wykorzystuje się ich potencjał do walki na psią nadwagą czy ich otyłością. Ziemniaki z kolei nie przydają się w walce z nadwagą czy otyłością ze względu na wysoką zawartość łatwostrawnych węglowodanów, ale stanowią pomoc przy żywieniu psów z nietolerancją pokarmową.
Wiele warzyw stosowanych w produkcji pokarmu dla psów np. dynia stanowią źródło cennych frakcji włókna pokarmowego jako czynnika o właściwościach prebiotycznych. Należy także zaznaczyć, iż ze względu na wysoką zawartość włókna pokarmowego w warzywach, ich ilość w psiej diecie kontrolowana jest przez dietetyków przygotowujących receptury karm. Josera Meat Lovers Menu to połączenie wysokiej jakości mięsa różnych gatunków tj. wołowina, kurczak, kaczka, oraz dodatki w postaci ziemniaków, groszku, dyni czy marchewki oraz ryżu jako hipoalergicznego składnika i źródła węglowodanów.

Zboża i ich przetwory również stanowią cenne źródło wysokoenergetycznych wartości. Wśród nich znajdujemy pszenicę, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, kukurydzę, proso i grykę. Stanowią one źródło białka i węglowodanów. Zarodki zbóż to bogate źródło kwasów tłuszczowych, witaminy E czy fitosteroli. Zboża to także źródło cukrów prostych, cukrów złożonych czy składników tłuszczowych.

Od pewnego czasu surowcem pochodzenia roślinnego szeroko wykorzystywanym w produkcji karm są nasiona soi. Zawierają dużo pełnowartościowego białka najbardziej zbliżonego do białka mięsa. Zawierają także tłuszcz, co stanowi o wysokiej kaloryczności, a także cechują się bogatą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Soja to również bogate źródło witamin i składników mineralnych. Wysoka zawartość witamin z grupy B1, B2, B6.

Źródłami białka, które można wykorzystać w żywieniu zwierząt towarzyszących są mięsa pochodzące od różnych gatunków, jaja, soja oraz rośliny strączkowe, jako źródła białek roślinnych. Należy jednak pamiętać, że białka roślinne nie są tak dobrze zbilansowane, ani tak strawne jak białka pochodzenia zwierzęcego. Można również uznać, że mimo wszystko są lepsze niż białka zawarte w złej jakości produktach zwierzęcych, takich jak kości, głowy, kopyta, rogi itp. Żywienie psów będących względnymi mięsożercami wyłącznie mięsem może być zdecydowanie szkodliwe. Samo mięso nie jest pokarmem zbilansowanym pod względem energetycznym oraz zawartością składników pokarmowych. Zbyt duża zawartość czy niedobór substancji zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Jako ważny element uzupełniający psią dietę należy wymienić warzywa i owoce.

Sprawdź inne produkty w strefie marki Josera

 


Opracowano na podstawie:
  • Jorg M. Steiner, Small Animal Gastroenterelogy, Galaktyka,
  • Debora Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów, Edra
  • M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Elsevier Urban&Partner,
  • A.T.B. Edney, Żywienie psów i kotów, Waltham
  • Thomas David, Brigitte R. Winkler, Poradnik dla posiadaczy psów, Delta

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość