Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zaskroniec w oczku wodnym – co robić?

Zaskrońce są silnie związane ze środowiskiem wodnym. Gdzie woda – tam można spotkać również zaskrońca. Żyją one nad rzekami, jednak mogą zadomowić się również w oczku wodnym w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że zaskrońce nie zagrażają człowiekowi ani rybom obecnym w oczku – ich podstawowym pokarmem są głównie żaby.

 

Zaskroniec na drzewie.

 

Jak wygląda zaskroniec?

Wielkość zaskrońca może zaskoczyć – samice potrafią bowiem mierzyć do 1,5 m długości. Występują w stalowo-czarnej barwie z oliwkowym połyskiem. Przypadkowi obserwatorzy mają tendencję do błędnej identyfikacji zaskrońca, obawiając się, że jest to faktycznie żmija. Posiadając odpowiednią garść informacji, łatwo jednak dostrzec, że te dwa węże różnią się od siebie wyglądem.

 

 

Zaskroniec a żmija

Żmija zygzakowata a zaskroniec – nad podobieństwami tych dwóch zwierząt można się rozwodzić i w przypadku spotkania, może to przysporzyć nam wiele stresu. Umiejętność odróżnienia zaskrońca od żmii wydaje się więc bardzo pomocna i pozwala na uniknięcie nieprzyjemnej niespodzianki. Zaskrońca najłatwiej odróżnić po regularnych czarnych znaczeniach wzdłuż boku, a także żółtych plamach po bokach głowy. Niektórym osobnikom brakuje jednak tych oznaczeń, ale ogólny wzór ciała, duży rozmiar i okrągła źrenica nadal powinny być charakterystyczne. Żmija preferuje również środowisko suche, dlatego ciężko będzie spotkać ją przy oczku wodnym (zobacz: akcesoria do oczka wodnego) na działce.

 

Złapany zaskroniec.

 

Padalec a zaskroniec

Na początku warto wspomnieć, że oba te gatunki lubią bytować w ogrodach i w okolicach terenów podmokłych. Padalec preferuje jednak cieplejsze pory roku.
Najważniejszą różnicą między tymi zwierzętami stanowi fakt, iż padalec to nic innego jak jaszczurka. Ze względu na zrośnięcie głowy z tułowiem przypomina węża, jednak posiada otwory uszne, których węże nie mają. Jest to jeden ze sposobów odróżnienia padalca od zaskrońca. Wato jednak pamiętać, że padalce również nie są niebezpieczne.

 

 

Czy zaskroniec jest jadowity?

Zaskroniec zwyczajny nie jest jadowity, dlatego w zupełności nie należy się go obawiać. Do tego rzadko gryzie, jednak w razie potrzeby – gdy zostanie osaczony i czuje się zagrożonych – może przybrać pozornie agresywny wygląd, nadmuchując ciało i głośno sycząc. Czasami zwierzę przyjmuje również zupełnie inną formę obrony - udając martwe. Ten bardzo przekonujący pokaz polega na tym, że wąż wije się na grzbiecie, ciało staje się zwiotczałe, a język wywieszony. Jeśli zaskrońce zostaną mocniej sprowokowane lub złapane, będą się gwałtownie szarpać i wypuszczać śmierdzący płyn (podobnie jak skunksy). Ukąszenie i ugryzienie zaskrońca to mit – zwierzęta te nie są agresywne i nie mają gruczołów jadowych.

 

 

Zaskroniec w domowym ogrodzie

Ogród czy oczko wodne, to często idealne miejsce dla zaskrońca, dlatego powinniśmy liczyć się z tym, że – zwłaszcza w okresie letnim – możemy go tam zastać. Nie są to jednak zwierzęta przepadające za towarzystwem ludzi, dlatego w wielu przypadkach przez długi czas możemy nie zdawać sobie sprawy z obecności naszych wężowych gości. Zaskrońce, wbrew, powszechnej opinii, nie atakują jednak ryb w oczku wodnym, a same mają wielu wrogów naturalnych (jak bociany, czaple, lisy czy myszołowy).

Gdy nasza działka zamieszkiwana jest przez zaskrońce, istnieje szansa, że natkniemy się na jaja zaskrońca. Gody zaskrońców odbywają się w kwietniu, a samica składa jaja na przełomie czerwca i lipca. Najczęściej wybiera miejsca takie jak kupki liści czy nawet kompostowniki. Młode wylęgają się po około 4-8 tygodniach i od razu szukają nowego schronienia, by zdążyć przed nadchodzącą jesienią.

Zaskrońce coraz częściej pojawia się w ogrodach, ponieważ człowiek zabiera im ich naturalne środowiska.

 

Zaskroniec w wodzie.

 

Jak złapać zaskrońca i jak się pozbyć go z oczka wodnego?

Zaskrońce pływające w naszym oczku wodnym lub wygrzewające się w słońcu mogą być ciekawym obiektem do obserwacji i nie należy ich tępić.

W przypadku, gdy usilnie zastanawiamy się, jak się pozbyć zaskrońca z działki lub jak odstraszyć zaskrońce, można ostrożnie odłowić zwierzę siatką i przenieść w pojemniku do innego naturalnego zbiornika wodnego. W wieku przypadkach wystarczy jedynie głośnie tupać. Zaskroniec nie słyszy, lecz jest w stanie świetnie wyczuć wibracje na ziemi.
Wbrew pozorom pomóc może również utrzymywanie porządku na działce – wszystkie porzucone doniczki czy akcesoria ogrodowe to potencjalne schronienie dla zaskrońca. Niska i skoszona trawa również nie będzie dla węża wystarczająco zachęcająca – a koszenie trawy dodatkowo przepłasza zwierzęta.

Co ważne, należy przede wszystkim pamiętać, że wąż zaskroniec w Polsce jest pod ochroną! W naszym kraju wszystkie występujące gatunki węży są pod ochroną. Żmija jest jednak jedynym jadowitym wężem w Polsce.

 

Może Cię zainteresować: Opis węży występujących w Polsce

 

Arnika Persona

Komentarze

Nowa wiadomość
Autorka teksu jest niedouczna, pisząc, że zaskrońce nie jedzą ryb.
Zjadł mi kota !
Marku,
zaskrońce są jajorodne.
czy jest zyworodny czy wylęga się z jaj?
Bzdury! Wyjadają mi ryby z oczka wodnego bez przerwy. Najpierw nie mogłam w to uwierzyć ale faktycznie widziałam kilka razy na własne oczy a nawet 3x wyciągnęliśmy mu z paszczy. Wyłapuję obecnie i wynoszę do lasu, niestety mam ich mnóstwo. Chcę się radykalnie pozbyć.
wierutne bzdury autora/ki wpieprzają kolorowe karasie aż im się ogon trzęsie