Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź kiedy i na co musisz zaszczepić swojego pupila.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie
Pierwsze szczepienie zwierzęcia musi być wykonane po uprzednim zaczipowaniu. Oznacza to, że data zaszczepienia nie może być wcześniejsza niż data wszczepienia transpondera. Pierwsze szczepienie u zwierzęcia, które ukończyło 3 miesiąc życia nabiera ważności dopiero po upływie 21 dni. Kolejne dawki, u zwierząt szczepionych wedle schematu szczepień przeciwko wściekliźnie, są dawkami przypominającymi i jeśli nie było luki pomiędzy szczepieniami uzyskują one ważność w dniu zaszczepienia. Pamiętajmy żeby zawsze mieć przy sobie potwierdzenie o szczepieniu.
Inne zabiegi profilaktyczne lub lecznicze
Warto zabezpieczyć psa nie tylko szczepionką przeciwko wściekliźnie, ale też przeciwko innym chorobom. W przypadku psów wyjeżdżających do Anglii lub Irlandii warto poprosić lekarza o zaszczepienie psa przeciwko leptospirozie szczepionką, która zabezpiecza na więcej niż jeden gatunek tej bakterii oraz daje odporność dłuższą niż 3 miesiące. W Anglii leptospiroza jest częstą choroba psów. Jest to choroba śmiertelna, jeśli nie zostanie szybko podjęte leczenie.
Większość krajów wymaga również zabezpieczenia zwierzęcia przeciwko kleszczom. Nie jest to póki co regulowane prawnie, jednak aby uniknąć nieprzyjemności w trakcie przekraczania granicy, warto zabezpieczyć zwierzę w ten sposób. Obroże nie są uznawane jako zabezpieczenie. Służby angielskie uznają profilaktykę pasożytów zewnętrznych za konieczną, ale nie jest ona obowiązkowa.
Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.