Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wszystko o karmach monobiałkowych

Coraz częściej właściciele psów zwracają uwagę na objawy alergii pokarmowych u swoich pupili. Wzrasta też świadomość żywienia zwierząt i dokładniej analizujemy składy karm przed zakupem. Jaką z nich wybrać i na co zwrócić uwagę, gdy nasz psiak ma problemy z wchłanianiem?

 

Co to są karmy monobiałkowe?

Na pomoc przychodzą nam diety monobiałkowe, inaczej zwane też monoproteinowymi. Są to karmy zawierające w składzie tylko jeden rodzaj białka, dzięki czemu łatwiej jest nam obserwować i ewentualnie wyeliminować niepożądane produkty. Zdecydowanie ich ogromnym plusem jest odpowiednie zbilansowanie składników pokarmowych, mimo dosyć prostego składu, co niestety często bywa problemem w dietach domowych przyrządzanych przez opiekunów. Jeżeli jednak chcemy sami przygotowywać posiłki dla zwierzaka, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym, aby uniknąć niedoborów składników mineralnych.

 

Dla kogo są odpowiednie karmy monobiałkowe?

Tak naprawdę dla wszystkich psów! Najbardziej jednak są zalecane u alergików czy zwierząt z nietolerancją pokarmową. Terminy te często zostają mylone albo używane są zamiennie. Jednak pomiędzy alergią a nietolerancją występuje różnica:
• Alergia jest zaburzeniem o podłożu immunologicznym spowodowanym uwrażliwieniem na alergeny, pod których wpływem pojawiają się specyficzne objawy.
• Podłożem nietolerancji nie jest natomiast układ odpornościowy zwierzęcia, a z reguły zaburzenia związane z niewydolność układu pokarmowego np. brak odpowiednich enzymów trawiennych na pewne składniki pokarmowe.


Często też po takie karmy mogą sięgać właściciele niejadków, aby urozmaicić dietę i dowiedzieć się jaki rodzaj białka najbardziej przypasuje naszemu psiakowi. Ich zapach i smak zdecydowanie pobudzają apetyt.

 

Karmy Josera monobiałkowe dla psów. 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy monoproteinowej?

Przede wszystkim na skład. Czy nasza karma ma faktycznie tylko jeden rodzaj białka, jaka jest jego zawartość procentowa. Im mniej wypełniaczy i dodatkowych składników tym lepiej. Po drugie jaka jest odpowiedz organizmu naszego pupila. Czy je ją chętnie? Jakie są wypróżnienia? Czy występują wymioty? Dodatkowo bardzo dużym wyznacznikiem jest stan sierści psa. Jeżeli włos jest matowy i przerzedzony, a twój przyjaciel się drapie – powinniśmy szukać innego rozwiązania. Kolejno sprawdźmy uszy psa. Przy dobrze dobranej diecie nie powinno być stanów zapalnych kanałów słuchowych. Uszy powinny być bladoróżowe i bez zalegającej wydzieliny. Ponadto warto jest dostosować karmę do wieku oraz wielkości psa. Inaczej zbilansowana będzie ona dla szczeniąt niż dla psów dorosłych.
Ważna jest też wielkość krokieta - tu wyznacznikiem jest rasa i waga zwierzęcia. Rasy miniaturowe będą miały przecież problem ze zjedzeniem karmy dla owczarka niemieckiego.

 

Czy karmy monobiałkowe uczulają?

W składy takich karm wchodzą z reguły najbardziej hipoalergiczne proteiny, więc prawdopodobieństwo reakcji niepożądanej jest bardzo małe. Niestety może tak się zdarzyć, że mimo dokładnie wyselekcjonowanego białka nasz zwierzak zacznie się drapać, czy dostanie biegunki. Dzieje się tak ponieważ uczulić może dosłownie wszystko. Jednak w tym przypadku mamy pewność, co podajemy i ewentualnie możemy wyeliminować alergen z diety pupila, co jest niezwykle trudne przy karmach wieloskładnikowych.

 

Jaką karmę monobiałkową wybrać? Czym karmić psa alergika?

Badania wykazują, że największymi alergenami dla psów są zboża i mięso z kurczaka. Tak więc karmy monobiałkowe z reguły oparte są na jednym rodzaju białka zwierzęcego np. jagnięcinie, dziczyźnie czy łososiu. Większość z nich jest też bezzbożowa. Pamiętajmy tylko, że nie każdy osobnik reaguje tak samo na wybrane produkty, sprawa jest bardzo indywidualna.

Jeśli nasz pupil źle zareagował na podawany dotychczas pokarm z jagnięciną, czy wołowiną możemy spróbować podać karmę opartą na białku ryb. Jeden z obecnych produktów na rynku to Josera Lachs&Kartoffel – jedynym źródłem białka zwierzęcego jest łosoś. Dodatkowo receptura jest bezzbożowa, a źródłem węglowodanów są ziemniaki.
Karmy monoproteinowe występują w wariantach suchych i mokrych. Ważne jest też, aby w momencie diagnostyki alergii trzymać ściśle określoną dietę. Nie podawać zwierzakowi jedzenia ze stołu, uważać na różnego rodzaju smakołyki i przysmaki, które podajemy podczas treningu w formie nagrody. Czasami jednorazowe zaserwowanie czegoś innego może zaburzyć cały trud włożony w dietę eliminacyjną.

Jeśli chcemy urozmaicić dietę naszego czworonoga o karmy mokre, powinniśmy zwrócić uwagę, aby te produkty były również monobiałkowe i oparte na tym samym źródle mięsa co karma sucha i podawane smakołyki. Josera Meat Lovers Pure to 4 produkty, które w swoim składzie mają tylko jedno źródło mięsa. Opiekunowie mogą wybierać spośród indyka, jagnięciny, wołowiny czy kurczaka. Karmy są bezzbożowe, a wysoka zawartość mięsa i podrobów zapewnia dobrą przyswajalność produktu przez psa.

 

Dieta eliminacyjna – karmy monobiałkowe jako pomocne produkty przy tej diecie

Czasami przygoda z psią alergią trwa bardzo długo. Większość opiekunów w pewnym momencie załamuje ręce, nie wiedząc co robić dalej. Aby ustalić dokładną przyczynę najlepiej wprowadzić dietę eliminacyjną. W tym czasie należy karmić zwierzę takim pokarmem, którego składniki nie były jeszcze podawane lub podawane są rzadko, aby zobaczyć reakcje jego organizmu. Zacznijmy od jednego źródła białka i ewentualnie węglowodanów. W ofercie Josera znajdziemy karmę monobiałkową, o bardzo krótkim, prostym i przejrzystym składzie - Lamm&Reis. Jest oparta na delikatnym białku z jagnięciny, a jedynym źródłem węglowodanów jest ryż. Jej formuła jest lekkostrawna, a co za tym idzie, będzie odpowiednia dla wrażliwych czworonogów.

Gdy wszystko będzie w porządku, po tym czasie możemy wprowadzać po jednym, nowym składniku. Taka restrykcyjna dieta powinna trwać od 10 tygodni i wzwyż. Bardzo przydatne w tej sytuacji są właśnie gotowe karmy monobiałkowe, które usprawnią nam ten dosyć długotrwały proces.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość