Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wszystko o ciąży i porodzie myszy domowej

Jak wygląda przebieg ciąży u myszy domowej? Ile mysz rodzi młodych? Jak rozpoznać ciążę u myszy? Na co zwrócić uwagę po porodzie u myszy?

Decydując się na hodowlę myszy, warto wiedzieć, jak wygląda zapłodnienie, ciąża oraz poród u myszy domowej. Dowiedź się, kiedy koniecznie należy udać się z rodzącą myszą do weterynarza.

 

Jak dochodzi do zapłodnienia u myszy domowej?

Mysz domowa dojrzałość płciową osiąga w wieku 2-3 miesięcy. Od tego momentu zaczynają się trwające 4-5 dni cykle płciowe. Sama ruja trwa około 10 godzin. Jeśli dojdzie do stosunku w trakcie trwania rui, w pochwie myszy formułuje się czop śluzowy. Mysz domowa może mieć w sprzyjających warunkach nawet 8 miotów podczas jednego roku.

Płodność u myszy samic trwa do około 18 miesięcy, u samców może trwać nawet do 22 miesiąca.

 

Jak dochodzi do zapłodnienia u myszy domowej?

 

Ile trwa ciąża u myszy?

Ciąża u myszy trwa od 18 do 21 dni – chyba że do zapłodnienia doszło w okresie laktacji, wówczas czas trwania ciąży może się wydłużyć nawet o 14 dni. Związane jest to z opóźnioną implantacją zarodka w ścianie macicy.

 

 

Jak przebiega ciąża u myszy domowej?

Niedoświadczonej osobie bardzo trudno będzie sprawdzić, czy mysz jest w ciąży. Ale może na to wskazywać obrzmienie gruczołów mlekowych (proces ten zaczyna się ok. 16 dnia ciąży) oraz wicie gniazda przez mysz w rogu klatki dla myszy. Dodatkowo mysz może zacząć się inaczej zachowywać – być spragniona kontaktu lub wręcz przeciwnie unikać zabaw i pieszczot z opiekunem. Ciąże u myszy może potwierdzić także lekarz weterynarii – delikatnie macając jej podbrzusze. Nie należy tego jednak robić samodzielnie – może to bowiem prowadzić do komplikacji, a nawet poronienia. Tuż przed porodem brzuch myszy może być wyraźnie zaokrąglony i nabrzmiały. Zwykle od tego momentu mija zaledwie kilka godzin do porodu.
W każdym miocie myszy domowej jest zazwyczaj 6-11 młodych, ale może być to także kilkanaście myszek.

 

 

Jak wygląda poród u myszy domowej?

Poród u myszy zwykle ma miejsce w nocy, ale zdarza się także w czasie dnia. Zwiastować go może wylizywanie zewnętrznych narządów płciowych przez mysz oraz krew z pochwy. Mysz może być podczas porodu nerwowa. Średni czas porodu wynosi 1-3 godziny. Młode rodzą się jeden po drugim, a pomiędzy nimi mysz rodzi łożyska. Noworodki rodzą się ślepe oraz nagie.

 

Jak wygląda poród u myszy domowej?

 

Co powinno zaniepokoić właściciela podczas porodu myszy?

Małe ssaki są fizjologicznie przygotowane do częstych porodów i rodzenia wielu młodych, dlatego komplikacje podczas porodu zdarzają się niezwykle rzadko, ale mogą mieć miejsce.
Do komplikacji może dojść z przyczyny młodych (są za duże, źle ułożone, zdeformowane lub obumarłe) lub z uwagi na samicę (wady anatomiczne macicy, niedożywienie lub choroba).

W czasie porodu warto więc szczególną uwagę zwrócić na niepokojące sygnały, do których należą m.in. krwista wydzielina z pochwy – jeżeli nie następuje po niej postęp porodu, lub duża ilość krwi, napinanie się i chodzenie samicy bez postępu porodu, widoczny w drogach rodnych płód, który się nie przesuwa.

Szczególną uwagę należy zwrócić na samicę, która urodziła martwego noworodka, może się bowiem okazać, że wewnątrz macicy jest inny martwy noworodek. Może na to wskazywać brak zainteresowania innymi młodymi i nerwowość u myszy. Bardzo ważne jest, aby w porę to zauważyć i udać się z myszą do weterynarza, który oczyści macicę – brak interwencji skutkować może chorobą, a nawet śmiercią myszy.


Jeżeli podczas porodu zauważymy jakiekolwiek niepokojące problemy, należy jak najszybciej udać się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Lekarz wówczas będzie mógł podjąć próbę wsparcia porodu myszy. Jeżeli to będzie możliwe to ręcznie lub przy użyciu szczypców, a w dalszej kolejności konieczne może być wsparcie chirurgiczne - czyli cesarskie cięcie.
Wielu lekarzy w takim przypadku może zasugerować kastrację myszy, gdyż często problem z porodem jest powtarzalny.

 

 

Ruja poporodowa u myszy

W ciągu 24 godzin po porodzie u myszy trwa tak zwana ruja poporodowa. Najlepiej wówczas odseparować samicę od samca, w przeciwnym razie może dojść do kolejnej ciąży.
Warto też unikać zbliżeń samicy i samca z uwagi na ryzyko ciąży urojonej. Rozwinąć się ona może po nieudanej kopulacji. Trwa 11 dni, objawia się głównie powiększeniem gruczołu mlekowego. Podczas ciąży rzekomej mysz może także przygotowywać gniazdo oraz wykazywać niestandardowe zachowania jak apatia czy nerwowość.

 

 

Rozwój młodych myszy

Myszy rodzą się głuche, ślepe i łyse. Sierścią zaczynają porastać już od 2-3 dnia życia. Przewody słuchowe otwierają się około 3 dnia i od tego momentu młode zaczynają słyszeć. Oczy zaczynają otwierać po około 10 dniach, ale widzieć wyraźnie zaczynają po upływie 12-15 dni. Od około 10 dnia życia młode myszy zaczynają próbować pokarmu stałego, ale dopiero po około 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki i od tego momentu powinny być od niej odseparowane.

Nie należy trzymać młodych wraz z matką po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej, gdyż może to skutkować ciążami kazirodczymi.


 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Nasze małe myszki urodziły się 9.11., kiedy mogę je dotknąć aby uprzątnąć klatkę, zaczyna się silny i nieprzyjemny zapach.
A czy mogę zostawić córeczki przy matce synów już oddzieliłam
Dzień dobry chciałam zapytać w jakim stopniu spokrewnione ze sobą myszy można krzyżować np kuzynostwo zodzeństwo przyrodnie albo wójka siostrzenicą i jakie kosnekfencje może mieć ciąża kazirodcza np rodzeństwa