Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Tran dla psa – szkodzi czy pomaga?

Tran dla psa to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA, które powinny się znaleźć w diecie psa, zwłaszcza na etapie wzrostu i rozwoju. Wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego i wzroku młodego zwierzęcia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat działania oraz suplementacji oleju z wątroby dorsza dla psa.



Spis treści:

  • Tran dla psa – działanie
  • Tran z dorsza dla psa – suplementować czy nie?
  • Jaki tran dla psa wybrać?

 

Tran dla psa.

 

Tran dla psa – działanie

Tran to olej pozyskiwany z wątroby dorsza i innych ryb dorszowatych. Tłuszcz rybny jest dla psa przede wszystkim źródłem energii i materiałem budulcowym. Zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także witaminy A i D. Olej z wątroby dorsza dla psa swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza zwłaszcza obecności kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA). Tran dla psa dostarczany w odpowiedniej ilości:

  • wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego,
  • poprawia wzrok,
  • ma silne właściwości przeciwzapalne,
  • wspomaga leczenie niektórych chorób skórnych,
  • wzmacnia odporność,
  • działa korzystnie na pracę serca,
  • wpływa na regenerację tkanki kostnej i chrzęstnej,
  • poprawia wygląd sierści, nadając jej połysk i gęstość,
  • wpływa na zdolność uczenia się młodych psów.

 

 

Tran z dorsza dla psa – suplementować czy nie?

Tran dla psa może znaleźć się w diecie młodych, rosnących psów jako źródło kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Są to składniki niezbędne dla szczenięcia, ponieważ jego organizm nie jest w stanie ich sam wytwarzać. Dobre karmy dla szczeniąt zawierają kwasy tłuszczowe EPA i DHA, np. w formie oleju z wątroby dorsza.
Gotowe produkty dla szczeniąt, w których składzie znajduje się źródło kwasów EPA i DHA, to optymalne rozwiązanie w przypadku żywienia szczeniąt. Tłuszcz rybny ma specyficzny zapach, dlatego dla niektórych zwierząt może być nieapetyczny. Tran, będący elementem pełnoporcjowej karmy, jest niewyczuwalny w smaku i zapachu. Pies otrzymujący odpowiednią porcję takiego pokarmu dziennie zjada ją ze smakiem i dostarcza swojemu organizmowi tyle kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin A i D, ile rzeczywiście potrzebuje.

Po konsultacji z lekarzem weterynarii niektóre dorosłe psy też mogą wymagać podawania tranu, m.in. osobniki w podeszłym wieku czy mające problemy dermatologiczne. Olej z wątroby dorsza znajduje również zastosowanie w diecie suk ciężarnych i karmiących – wspiera rozwój mózgu u szczeniąt. Kwasy EPA i DHA, obecne w diecie suki, przenikają do mleka i w odpowiedniej dawce trafiają do organizmów szczeniąt. Tran dla psa może być zalecony przez lekarza weterynarii w formie suplementu, jeśli specjalista uzna, że stan zdrowia pupila wymaga dodatkowej podaży niektórych składników odżywczych w nim zawartych. Jednak zawsze podstawą diety powinna być karma pełnoporcjowa. Podając czworonogowi kompletny i zbilansowany pokarm gotowy, dostosowany do jego rozmiarów i wieku, nie musimy martwić się o niedobory pokarmowe.

Wybierając pożywienie dla pupila, należy pamiętać, że w diecie ważna jest nie tylko zawartość kwasów tłuszczowych, lecz także zachowanie właściwych proporcji między nimi oraz pozostałymi składnikami, co najlepiej zapewniają produkty dla zwierząt opracowane przez specjalistów. Równie istotne są przeciwutleniacze, dlatego należy zwrócić uwagę, czy w pokarmie wzbogaconym tranem dla psa znajduje się witamina E. Chroni ona przed utlenianiem się tłuszczu i wytwarzaniem szkodliwych dla zwierzęcia wolnych rodników.

 

Pies dostaje posiłek.

 

Jaki tran dla psa wybrać?

Ze względu na prozdrowotne właściwości tranu dla psa wielu opiekunów decyduje się na profilaktyczne podawanie tego suplementu dorosłym zwierzętom, mimo że nie ma takiej konieczności po okresie szczenięcym, bez specjalnych potrzeb żywieniowych. Suplementacja kwasów EPA i DHA u czworonogów powinna być stosowana dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii. Podpowie on, jaka forma podania tych substancji będzie odpowiednia dla konkretnego psa (nie zawsze jest to tran).
Jeżeli specjalista zalecił suplementację Twojemu psu, np. tranem z wątroby dorsza, powinieneś wybrać właśnie ten preparat. W żadnym wypadku nie kupuj tranu z apteki dla psa. Dawkowanie tranu dla ludzi jest zupełnie inne niż dla psów – zwierzęta zwykle potrzebują dużo mniejszej dawki. Nadmierne spożycie tranu przez psa może spowodować szkodliwą kumulację tych witamin (A i D) w jego organizmie. Preparaty, przeznaczone dla człowieka nie są odpowiednie dla zwierząt również dlatego, że mogą zawierać substancje pomocnicze, szkodliwe dla czworonogów. Skutki uboczne niewłaściwego dawkowania tranu dla psa to m.in. pogorszenie gojenia się ran czy zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Suplementy diety dedykowane psom mają odpowiednią formę oraz dokładnie dobrane dawkowanie dostosowane do wieku, wielkości i stanu zdrowia zwierzęcia. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele środków zawierających tran z wątroby dorsza, które podaje się wraz z pokarmem lub bezpośrednio do jamy ustnej pupila. Mają one zazwyczaj formę płynną (krople) lub kapsułek.
Z podawaniem tranu dla psa wiąże się również konieczność jego właściwego przechowywania. Olej rybi jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które szybko się utleniają. Po otwarciu tran powinien stać w lodówce i należy zużyć go w ciągu około 2–3 miesięcy. Zwróć uwagę na informację na opakowaniu – przechowuj produkt zgodnie z instrukcją producenta.
Tran dla psa nie jest szkodliwy, pod warunkiem że dawkujemy go prawidłowo. Najlepiej jednak jeśli kwasy tłuszczowe EPA i DHA dostarczymy psu w formie pełnoporcjowej karmy gotowej, mającej je w składzie. Ewentualną suplementację należy prowadzić pod kontrolą lekarza weterynarii.

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość