Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Tchórzofretki – jacy są krewniacy fretki domowej?

Tchórzofretka to mieszaniec z rodziny łasicowatych jest odmianą tchórza zwyczajnego, występuje jako udomowiona wersja lub też żyje na wolności, gdzie krzyżuje się z dzikimi tchórzami. Należy do drapieżników, dlatego potrzebuje dużej ilości surowego mięsa i warzyw, w wielu aspektach przypomina fretkę domową. Tchórzofretki nie są przystosowane do pływania, tak jak norki, ich kończyny nie są pokryte błoną pławną, prowadzą lądowy tryb życia. Są bardzo inteligentne i zwinne, jesteśmy w stanie je wytresować, a nawet nauczyć sztuczek.

 

Tchórzofretka na wolności, na piasku

 

Tchórzofretka domowa a dzika

Odmiana hodowlana tchórza zwyczajnego, czyli tchórzofretka, wywodzi się z rodziny łasicowatych. Taka krzyżówka powstała ze świadomego działania człowieka, aby wzmocnić hodowlę zwierząt:
  • futerkowych, ze skóry tchórzofretki tworzy się część garderoby damskiej, np.: kołnierze, czapki. Futro z tchórzofretki jest niezwykle cenne – wytrzymałe, miękkie i jedwabiste w dotyku
  • domowych, jako pupil, kompan trzymany głównie w klatce w domu.
  • laboratoryjnych, niektóre osobniki są wykorzystywane w celach badawczych przez naukowców.

Tchórzofretki to zwierzęta, które szybko się rozmnażają, poprzez swój spryt i inteligencję coraz więcej ludzi decyduje się na hodowanie tego rodzaju pupila w domu.

 

Tchórzofretka a fretka

Tchórzofretka jest krzyżówką tchórza zwyczajnego z fretką domową odmiany albinotycznej. Takie połączenie dało tchórzofretce zarówno cech zwierzęcia dzikiego jak i domowego. W jaką stronę pójdzie zwierzę zależy od jego doświadczeń i wychowania od samego urodzenia. Tchórzofretki laboratoryjne i hodowane dla futra pozostają nieufne i strachliwe wobec ludzi.

 

 

Tchórzofretka w domu

Tchórzofretki to inteligentne zwierzęta i bardzo ruchliwe. Muszą mieć też możliwość wybiegania się, zwiedzania i wyjścia na zewnątrz i pobiegania. Warto zaopatrzyć się w duży i bezpieczny wybieg i odpowiednio się przygotować przed wpuszczeniem pupila do domu, musimy kupić mu klatkę, miskę na jedzenie, poidełko i zabawki.
Jeśli decydujemy się na tchórzofretkę ze sklepu, a nie z hodowli, powinna się szybko przyzwyczaić do nowego miejsca i ludzi. Warto powoli ją oswajać i wypuszczać by mogła sama pobuszować po mieszkaniu. Oswajanie pupila można zacząć od głaskania i drapania za uchem, przydadzą się również smakołyki i przekąski. Kolejnym istotnym krokiem jest nauka czystości, tchórzofretka powinna się załatwiać w kuwecie, którą najczęściej się zostawia na brzegu klatki. Podczas pierwszych dni zwierzę może czuć się zdezorientowane, ale stosunkowo szybko się aklimatyzuje. Tchórzofretka to wierny pupil, który wymaga dużej ilości uwagi, warto o tym pamiętać i wyznaczać konkretne godziny zabawy ze zwierzęciem.

 

 

Jak wygląda tchórzofretka?

Wygląd tchórzofretki jest zbliżony do innych łasicowatych, takich jak kuna czy norka. Ma niewielką głowę i spłaszczony pyszczek, kolor oczu jest taki sam jak umaszczenia. Samice są stosunkowo większe i cięższe od samców. Szacuje się, że przeciętna tchórzofretka waży od jednego kilograma do nawet dwóch. Rodzajów umaszczenie jest wiele, klasyczne to tchórzowate, czyli ciemnobrązowe łapki, a reszta włosów o kolorze kremowym lub srebrzystym. Arlekin różni się jedynie białymi łapkami, dostępne są również umaszczenia cynamonowe, czarne, czekoladowe czy albinotyczne z czerwonymi oczami.

 

Tchórzofretka jest krzyżówką fretki domowej odmiany albinotycznej z tchórzem zwyczajnym.

 

Pielęgnacja futra tchórzofretki

Futerko tchórzofretki musi być odpowiednio pielęgnowane, szczególnie w okresie linienia warto korzystać ze specjalnych szczotek i regularnie wyczesywać sierść. Uzębienie pupila również wymaga uwagi, na rynku dostępne są pasty do zębów oraz preparaty usuwające kamień nazębny. Pamiętajmy również o pazurkach tchórzofretek, przycinamy je z pomocą cążków przeznaczonych dla małych ssaków. Myjemy pupila raz na miesiąc lub jeśli jest taka potrzeba to nawet dwa razy w miesiącu, warto używać delikatnych szamponów, które nie podrażniają skóry tchórzofretki.

 

 

Tchórzofretki co jedzą?

Pokarm tchórzofretki zależy od warunków, w jakich żyje, dlatego odpowiadając na pytanie: na co poluje tchórzofretka? Ciężko określić to jednoznacznie. Niektóre osobniki jedzą małe gryzonie, ptaki czy płazy. Udomowione tchórze posiadają zdecydowanie dłuższy przewód pokarmowy niż fretka, dlatego są w stanie zjeść więcej roślinności. Dieta tchórzofretki musi być zbilansowana, składać się z owoców, warzyw i największej ilości mięsa, najlepiej surowego. Zwierzę je często, ale w małych ilościach, przez co miska pupila powinna być cały czas pełna. Unikajmy zostawiania surowego mięsa na dłużej niż kilka godzin, gdyż tego typu produkty szybko się psują i jeśli tchórz zje nieświeże mięso, może nabawić się poważnych problemów żołądkowych. Poleca się w ciągu dnia używać mokrej karmy, a wieczorem i z samego rana, gdy zwierzę jest najbardziej głodne serwować surowiznę.
Dorosła tchórzofretka zjada około 200 gramów mięsa, warto wybierać wysokiej jakości produkty i bilansować dietę tak, aby nie zabrakło jej żadnych składników odżywczych.

 

 

Tchórzofretka cena

Ile kosztuje tchórzofretka? Cena zwierzęcia jest oczywiście zależna od miejsca, w jakim kupujemy. Zaleca się wybierać sprawdzone hodowle lub sklepy zoologiczne, w których ceny mogą zaczynać się od 600 zł do nawet 2000 tysięcy. Tchórzofretka nie jest tak popularna, jak fretka, dlatego nie w każdym sklepie ze zwierzętami jesteśmy w stanie ją znaleźć. Mimo to nie poleca się kupować pupila z aukcji internetowych, gdzie mamy większe ryzyko na dostanie już chorego osobnika.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość