Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Fretka - najważniejsze informacje i porady

Fretka domowa to mały zwinny drapieżnik, który należy do gatunku udomowionej wersji tchórza zwyczajnego. Fretka ostatnimi czasy stała się jednym z popularniejszych zwierząt domowych. Wyróżnia się niezwykłą inteligencją i sprytem oraz zwinnością, dlatego też właściciel fretki musi przygotować odpowiednie miejsce dla pupila, by nowe zwierzątko czuło się swobodnie i mogło się rozwijać prawidłowo.

Warto na samym początku, jeszcze przed zakupem pupila zadać sobie kilka znaczących pytań: czy fretka to zwierzę dla mnie? Czy będziemy w stanie zadbać o pupila w odpowiedni sposób? Co je fretka? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

 

Fretka w domu śpi

 

Fretka domowa

Fretka domowa to ssak, drapieżnik wywodzący się z rodziny łasicowatych. Zwierzę jest udomowione i dobrze się czuje, żyjąc w domu, klatce, jednak należy do osobników terytorialnych, które lubią mieć swoją przestrzeń. Fretka często jest postrzegana jako pupil, który ma w sobie cechy psa i kota, dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Dodatkowo jej niezwykła inteligencja i spryt, zachwycą nie jednego hodowcę. Fretki lubią towarzystwo oraz codzienne aktywności, cały dzień spędzony w klatce dla fretki nie będzie czymś przyjemnym, zwierzę potrzebuje dużej ilości ruchu i miejsca na wybieg.

 

Zachowanie fretki

Fretki domowe posiadają silny instynkt łowiecki, wykorzystywane są podczas polowań na króliki, dzięki swojemu sprytowi i zwinności radzą sobie bardzo dobrze w tego typu zadaniach. Śpią od 12 do 14 godzin dziennie, największą aktywność mają w godzinach porannych oraz wieczornych, wtedy muszą mieć miejsce i przestrzeń na zabawy. Ich gruczoły zapachowe znajdują się również w odbycie, dzięki czemu zaznaczają swoje terytorium moczem lub odstraszają inne zwierzęta zapachem wydzieliny. Fretki potrafią rozpoznać inne osobniki na podstawie wydzielanego przez nich zapachu. Charakterystyczny taniec łasiczy to seria podskoków i nastroszone futro, które jest oznaką ekscytacji i chęci do wspólnej zabawy.

 

Zobacz klatki dla fretki

 

Fretka w domu - wyposażenie

Przed zakupem fretki do domu warto dowiedzieć się, czego zwierzę potrzebuje i jakie wyposażenie będzie nam potrzebne. Ssak jest bardzo zwinny, przez co potrafi wcisnąć się w każdą szczelinę czy dziurę, dlatego też przed wprowadzeniem fretki do domu, trzeba dokładnie zabezpieczyć miejsca, takie jak wentylację, otwory w drzwiach czy szpary. Warto zrobić to dokładnie, bo fretka ma mocne zęby i pazury, dzięki którym bez problemu rozszarpie taśmę czy inne materiałowe osłony. Na rynku dostępne są specjalne kratki zabezpieczające, które się najlepiej sprawdzają w takich sytuacjach. Wszelkie kable, poleca się zasłonić lub schować, szczególnie młode osobniki lubią gryźć tego typu przedmioty. Klatka dla fretki jest azylem, schronem, warto wybierać stosunkowo duże klatki, jeśli nie mamy wystarczającej przestrzeni w mieszkaniu, można zdecydować się na dwupiętrowe klatki. W niej powinno się znaleźć miejsce na miskę, kuwetę czy legowiska i hamaki dla fretki. Większość hodowców trzyma pupila na wolności w mieszkaniu, tak aby sam mógł w każdym momencie wejść do klatki.
Fretki potrzebują od 2 do nawet 3 godzin codziennych aktywności, dlatego też potrzebny będzie specjalny wybieg.

 

Fretka domowa na łące 

 

Co jedzą fretki?

W jadłospisie fretki powinno się znaleźć mięso, należy ona do grupy drapieżników, dlatego też tak istotne jest w ich przypadku białko zwierzęce. Dodatkowo zaleca się podawać warzywa i owoce, takie jak ogórki czy paprykę oraz dużą ilość wody, aby zwierzę się nie odwodniło.
Warto sięgać po gotowe karmy dla fretek, aby dieta była w pełni zbilansowana i nie zabrakło żadnych składników odżywczych. Niektórzy hodowcy, podają im wysokiej jakości kocią karmę, co również się dobrze sprawdza i jest urozmaiceniem w codziennym żywieniu.

 

Preczytaj również: Poznaj tchórzofretki - kuzynów fretek 

 

Ile żyje fretka?

Fretka żyje od 5 do nawet 10 lat, to zwierzę, które nie ma innych poważniejszych chorób. Ważne, aby raz na rok zaszczepić fretkę oraz odrobaczyć. Pupil może się zarazić pasożytami wewnętrznymi, takimi jak tasiemce czy pierwotniaki, oraz zewnętrznymi insektami typu wszy lub kleszcze. Częstym problemem w przypadku fretek jest grzybica, która dotyka stosunkowo dużą część populacji. Zauważa się również problemy z jelitami lub układem trawiennym, dlatego tak ważne jest wysokiej jakości pożywienie, które podajemy naszym pupilom.

 

Ile kosztuje fretka?

Cena fretki może różnić się ze względu na miejsce, w jakim ją kupimy. W sklepach zoologicznych znajdziemy młode osobnika za 600 zł, a starsze do 1000 zł. Jeśli natomiast chcemy kupić fretkę z hodowli to musimy się przygotować na wydatek rzędu 1000 złotych. Mimo to warto szukać polecanych i sprawdzonych miejsc, kupno fretki z aukcji internetowej może być ryzykowną decyzją.
Warto zaznaczyć, iż fretka domowa najlepiej czuje się w towarzystwie, dlatego powinniśmy od razu przemyśleć kwestię zakupu dwóch pupili. Oczywiście wtedy musimy zagospodarować zdecydowanie większą przestrzeń w mieszkaniu, dlatego warto takie decyzje przemyśleć z wyprzedzeniem.

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam chętnie adoptuje 2fretki młode lub kupie
To ja chyba grubo przepłaciłam za fretkę, ponieważ koszt jej był 1800 zł
Witam adoptuje lub kupię fretke
Witam. Chciałabym zakupić lub zaadoptować fretkę. Słyszałam że najlepiej wziąć dwie żeby miała towarzystwo i kotów do zabawy.
Przygarnę lub kupię fretkę
Zaadoptuje lub kupię fretkę :)
Przygarnę lub kupię fretke
Zakupie fretkę najlepiej samiczkę
Zakupie fretkę
Witam , zadoptuje ogonka a najlepiej dwójkę :)
Przygarnę fretkę (najchętniej w miare młodą),mam warunki i serce na miejscu
Chętnie przygarnę fretka wiem o nich dużo i wiem jak nimi się zajmować
Proszę o kontakt sms najlepiej z miłą chęcią wziął bym młoda fredke do siebie:) najlepiej dolny Śląsk o każdej porze również z ofertami kupna proszę
image
Pilnie sprzedam fretkę samiczkę, która ma 3 miesiące.
Zaadoptuje młoda fretke
Witam czy jest u państwa możliwość oddania fredki w dobre ręce bo muszę opuścić mieszkanie i nie mam gdzie jej wziasc albo namiary kto by mugl ją zabrać razem z woblera za darmo i jedzeniem
Dzień dobry była bym zainteresowana kupnem fretki czy jest u was taka możliwość?
Dzień dobry. Czy jest możliwość kupic Fretke?
Ile kosztuje fretka?
Ile kosztuje Fredka i gdzie można kupić w pobliżu Podkarpacia
tyle ile kosztuje fretka
ile kosztuje fretka