Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Szczeniak i kociak w domu - co musisz wiedzieć?

Nowy zwierzak w domu to zwykle ogromne szczęście jak i nie małe wyzwanie organizacyjne. Jak więc dobrze przygotować się na przyjęcie szczeniaka bądź młodego kotka, aby zarówno dla nas jak i dla nich okres aklimatyzacji przebiegł możliwie bezstresowo?

 

Często decyzja o nowym zwierzaku to wielomiesięczny proces, w czasie którego wybieramy odpowiednią dla nas rasę i poszukujemy dobrej hodowli. Czasami to poszukiwanie tego wyjątkowego dla nas zwierzaka spośród wielu mieszkańców schronisk i podopiecznych fundacji. Zawsze jednak powinna być to decyzja przemyślana, a na przybycie nowego domownika należy odpowiednio przygotować siebie jak i sam dom. Jakie akcesoria są niezbędne na przybycie szczeniaka bądź kociaka, czym go karmić , jakie zabawki są bezpieczne oraz czy i jakie przysmaki dawać takiemu maluszkowi. Jest to tylko kilka z wielu pytań jakie zadają przyszli właściciele czworonogów.

 

Jakie akcesoria dla szczeniaka i kociaka?

Jeśli zbliża się moment, gdy nowy pupil zagości w naszym domu, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Pierwsze legowisko dla szczeniaka nie powinno być zbyt drogą inwestycją i należy się liczyć, że szybko zostanie „zjedzone”. Jego umiejscowienie w domu jest dość istotne, powinno być położone w miejscu spokojnym ale z tego miejsca powinno być widoczne możliwie jak najwięcej mieszkania, co da komfort zarówno kotu jak i psu. Często nowy pupil szybko weryfikuje nasz pogląd na najlepsze położenie legowiska i trzeba w miarę możliwości przenieść je w miejsce, gdzie najbardziej lubi się kłaść. W przypadku szczeniaka, bądź kota wychodzącego na spacery będzie niezbędna smycz. Na początek sprawdzi się tradycyjna nie automatyczna, gdyż zwierzak dopiero będzie uczył się na niej chodzić. Do tego przydadzą się szelki lub obroża, odradzam te wykonane ze zbyt wąskich pasków, które mogą się wżynać, gdy pies czy kot będzie ciągnąć na smyczy. Najlepiej sprawdzą się takie zrobione ze skóry lub parciane. Zdecydowanie należy unikać metalowych, gdyż są one ciężkie i często pozbawione odpowiedniej regulacji. Do obróżki czy szelek warto od razu zaopatrzyć się w adresówkę, a samego zwierzaka zachipować, gdyż ciekawskie maluchy lubią często znikać nam z oczu nawet przy chwili nieuwagi właściciela. Oczywiście niezbędne będą co najmniej dwie miski, jedna na wodę, a druga na jedzenie. Najlepsze są ceramiczne i metalowe. Najważniejsze jednak aby były stabilne, gdyż poznający świat maluch będzie je chętnie wywracał. Warto zakupić również podkładkę pod miski, aby łatwiej było zadbać o higienę w ich okolicy. Rzeczą niezbędną jest szczotka bądź grzebień, które pomogą nam utrzymać sierść pupila w dobrej kondycji, a nasz dom ochronią przed wszechobecnymi śladami sierści. Ważne jest, aby akcesoria do czesania były dostosowane do rodzaju oraz długości sierści zwierzaka.

 Kociak w domu, jak się przygotować do tego radosnego wydarzenia.

 

Jak przygotować mieszkanie na kociaka i szczeniaka?

Na przybycie nowego domownika należy przygotować mieszkanie usuwając możliwe zagrożenia z zasięgu szczeniaka czy kociaka. Najgroźniejsze są leżące kable, które maluszki lubią niestety gryźć. Jeśli jest taka możliwość, trzeba je schować za meblami, bądź umieścić je poza zasięgiem małych ząbków. Drugim istotnym aspektem są rośliny jakie posiadamy w domu. Upewnijmy się, czy te które posiadamy nie są trujące dla psa bądź kota. Młode i ciekawskie zwierzaki często zjadają połykają rzeczy, które nie tylko jadalnymi nie są ale nawet mogą być dla nich niebezpieczne. W przypadku kotów głównym zagrożeniem są wszelkie tasiemki, nitki czy włóczki. W przypadku szczeniąt zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się skarpetki, pończochy, buty oraz dziecięce zabawki. Należy możliwie ograniczyć naszym młodym i mało doświadczonym pupilom dostęp do tych przedmiotów.

 

W przypadku szczeniąt musimy przygotować się na naukę z zakresu czystości w domu. Najważniejsze są w tym przypadku ogromne pokłady cierpliwości i dużo pracy, jednak można się wspomagać dostępnymi na rynku kuwetami dla szczeniąt, a także warto mieć zapas podkładów chłonnych oraz ręczniczków papierowych. Innym aspektem higieny są kąpiele młodego psiaka, jeżeli pies jest zadbany i nie ma problemów z sierścią nie należy go kąpać możliwie długo, nawet w pierwszych miesiącach życia. Jednak gdy bierzemy malucha ze złych warunków, a jego stan wymaga kąpieli należy sięgnąć po szampony przeznaczone dla szczeniąt, gdyż mają łagodniejszą recepturę od preparatów przeznaczonych dla psów dorosłych.

 

Zachowywanie czystości u kotów może wydawać się łatwiejsze niż u szczeniąt. Kocięta instynktownie zaczynają korzystać z kuwety pod warunkiem, że spełnia ona ich wymagania. Teoretycznie kuweta powinna mieścić żwirek, w którym kot może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, a boki tej kuwety powinny być możliwie wysokie, aby uniemożliwiać rozsypywanie tegoż żwirku. Najlepiej sprawdzają się kuwety zamknięte, w których kot ma zapewnioną intymność, a żwirek nie ma większych możliwości wysypywać się na zewnątrz, nawet w przypadku kotów intensywnie kopiących. Jednak w przypadku kociąt warto początkowo zdjąć drzwiczki, aby ułatwić im naukę korzystania z takiej kuwety. Dla młodych kotów najbezpieczniejszy jest naturalny drewniany pelet, gdyż kocięta lubią podjadać żwirek co w przypadku stosowania podkładu bentonitowego może skutkować zaparciami, a nawet zatkaniem układu pokarmowego maluszka. Umiejscowienie kuwety jest bardzo ważne, powinna ona stać w miejscu spokojnym, gdzie kot nie będzie narażony na „wścibskie” spojrzenia domowników. Na pierwszy rzut oka dla nas błahe problemy z umiejscowieniem bądź budową kuwety, mogą skutkować dość problematycznym załatwianiem się naszego pupila w innych miejscach domu. Ważne jest też, aby mieć o jedną kuwetę więcej niż mamy kotów, zwiększy to komfort naszych zwierzaków i pomoże uniknąć niemiłych niespodzianek.

 

W przypadku kotów warto zaopatrzyć się w transporter, w którym będziemy mogli bezpiecznie przewozić kota choćby na wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Kolejnym niezbędnym elementem jest drapak, gdyż jego obecność zwiększy szansę uchronienia naszych mebli przed zniszczeniem. Obecnie na rynku są dostępne drapaki tworzące istne place zabaw dla kotów, ważne jednak by były one stabilnie, aby bawiące się koty nie ucierpiały w przypadku przewrócenia się takiej wieży.

Szczeniak wyżła weimarskiego ma niebieskie oczy.

 

Jaka karma dla szczeniaka i kociaka?

Gdy bierzemy zwierzaka z profesjonalnej hodowli zwykle ma on już 8-12 tygodni i jest już nie małym psotnikiem. Jednak odstawienie od matki, często daleki transport i zmiana miejsca pobytu są bardzo stresujące dla takiego podrostka. Warto dowiedzieć się jaką karmę zwierzak dostawał do tej pory i w ciągu pierwszych 2-3 tygodni dawać ją nadal, aby oszczędzić naszemu nowemu pupilowi stresu związanego ze zmianą karmy. Wyjątki stanowią sytuacje, gdy bierzemy zwierzaka z miejsca, gdzie żywienie było na bardzo niskim poziomie i dostawał np. resztki ludzkiego jedzenia, wtedy należy niezwłocznie to zmienić. Po upływie okresu aklimatyzacji można w sposób stopniowy zmienić karmę na taką, która spełnia nasze oczekiwania. Należy jednak pamiętać, aby była to karma dla szczeniąt lub kociąt, a w przypadku psów dostosowana również do docelowej wielkości psa, zwłaszcza w przypadku ras dużych i olbrzymich ze względu na ich intensywny wzrost. Jeżeli kupujemy dobrej jakości karmę jakakolwiek dodatkowa suplementacja nie jest konieczna.

 

Jakie przysmaki dla szczeniąt i kociąt?

Właściciele często pytają o przysmaki dla kociąt i szczeniąt. Są one bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku treningu młodych psów. Jednak na rynku jest niewiele smakołyków przystosowanych dla młodych zwierzaków, a ich jakość czasami odbiega od naszych wymagań. Alternatywą jest stosowanie suchej karmy używanej na co dzień. Można odliczyć 10% z dziennej dawki i przeznaczyć to na nagrody w trakcie nauki.

 

I na koniec trzeba dodać, że jedną z najistotniejszych rzeczy jaką musimy posiadać jest książeczka zdrowia zwierzaka. Dzięki niej będziemy wiedzieć co do tej pory było podawane oraz kiedy należy ponownie udać się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Jeżeli takiej książeczki zwierzak nie posiada należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby zaplanować kolejne etapy profilaktyki chorób oraz przeciwdziałania pasożytom.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Dorota Jóskowiak

 

 

Komentarze

Nowa wiadomość
ale ile radości przy okazji!