Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Sum rekini – najważniejsze informacje o gatunku

Ryba akwariowa, która również jest hodowana w celach konsumpcyjnych. Sum rekini wywodzi się z Azji. Gatunek słodkowodny to jedna z większych ryb, jakie ludzie trzymają w akwarium, która wymaga odpowiednich warunków hodowlanych, aby mogła bez problemu się rozwijać. Sum rekini to towarzyska ryba, która nie należy do agresywnych gatunków, lecz mimo to hodowla jej w domu wymaga poświęcenia uwagi i dużej ilości czasu.

Sum rekini, z jakimi rybami może obcować w jednym zbiorniku? Jak wygląda rozmnażanie się suma? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

 

Sumik rekini pochodzenie

Sum rekini wywodzi się z Azji, a dokładniej z Tajlandii, Laosu i Wietnamu, zamieszkuje głównie kanały i dopływy większych rzek w tych rejonach. Sum rekini w wielu obszarach jest hodowany wyłącznie w celach konsumpcyjnych, mimo to możemy również zakupić go w sklepach zoologicznych i trzymać w akwarium z innymi rybami.

 

Sum rekini akwariowy - wygląd i charakter

Rekini sum w naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 130 cm długości, jego odpowiednik wychowywany w zwykłym akwarium z innymi rybkami, jest nawet o połowę mniejszy. Ma ciemny kolor łusek, najczęściej szaro-grafitowy, rzadziej czarny, podbrzusze natomiast ma odcień jasny. Ciało ryby ma podłużną formę, płetwa grzbietowa jest w formie trójkąta. Sum rekini wychowywany w akwarium jest zbliżony kolorystycznie do wersji hodowanej. Niektórzy uważają, iż sum rekini nie powinien być uznawany za rybę akwariową, gdyż jej wielkość znacząco różni się od wszystkich innych ryb trzymanych w tego typu zbiornikach. Mimo to możemy je znaleźć w wielu sklepach zoologicznych.

 

Sum rekini w akwarium z podłożem piaskowym.

 

Sum rekini hodowla

Sum rekini w akwarium powinien mieć zapewnioną odpowiednio dużą przestrzeń, aby mógł swobodnie się poruszać i rozwijać prawidłowo. Akwarium musi mieć około 150 centymetrów, a nawet i więcej, wszystko za sprawą tego, iż nawet sum rekini kupiony w sklepie zoologicznym jest w stanie osiągnąć duże rozmiary. Jeśli chodzi o oświetlenie, ten gatunek preferuje zacienione miejsca, dlatego warto w tym celu wykorzystać roślinność akwariową. Podłoże w zbiorniku może się składać przykładowo ze żwiru, piasku oraz małych kamieni. Filtracja wody jest równie istotną sprawą, jako że akwarium dla suma jest większe niż te standardowe, powinniśmy wybrać wysokiej jakości filtr do wody, który będzie w stanie przeczyszczać wodę. Pozostałe wyposażenie zbiornika jest zależne od naszych własnych upodobań, kamienie, korzenie czy krzaki, są również dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy również o pokrywie do akwarium, która uchroni suma przed wyskoczeniem ze zbiornika.

Częste pytanie zadawane przez początkujących akwarystów dotyczy innych ryb, z jakimi możemy trzymać suma rekiniego. Mimo że to gatunek towarzyski i spokojny, nie zaleca się go hodować z mniejszymi rybami, najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie tego samego gatunku ryby, lub innego, lecz o takiej samej wielkości. Jeśli chodzi o pozostałe wytyczne dotyczące akwarium, to pH wody powinno być w przedziale 6,5-7,5, a zalecana temperatura to około 22-26 stopni.

 

Zobacz akwaria dla ryb

 

Sum rekini rozmnażanie

Rozmnażanie się suma rekiniego w domowych warunkach jest niemożliwe, nie jesteśmy w stanie stworzyć dogodnych warunków w akwarium. Sum rekini w naturalnym środowisku przemieszcza się w górę rzeki, gdzie odbywa się ich tarło. Hodowane w celach konsumpcyjnych sumy rozmnażają się w specjalnie przygotowanych do tego zbiornikach.

 

Sum rekini - choroby

Sum rekini często choruje z powodu zanieczyszczeń wody, jest wrażliwy na wszelkie zabrudzenia i odpady. Dlatego tak ważną rolę odgrywa filtracja wody i dbanie o regularną wymianę wody. Warto być świadomym tego typu rzeczy jeszcze przed zakupem suma rekiniego. Dodatkowo nie zaleca się hodować początkującym akwarystom tego gatunku, gdyż on wymaga przeznaczenia większej ilości czasu i uwagi. Sum rekini charakteryzuje się nadprodukcją metabolitów, które w dużej ilości mogą być szkodliwe dla nich samych. Woda powinna być wymieniana co dwa tygodnie oraz warto również zwracać uwagę na pojemność akwarium. Sumy nie mogą żyć ściśnięte, potrzebują dużej przestrzeni do ruchów, inaczej mogą być ospałe i apatyczne.

Przeczytaj więcej: Najczęstsze choroby ryb akwariowych

 

Zobacz ofertę karm dla ryb

 

Sum rekini - karmienie

Sum rekini w akwarium karmi się w inny sposób niż pozostałe ryby akwariowe, sum nie zje pożywienia, które spadło na ziemię, nie wyjadą resztek ani odpadów. Mimo to sum należy do gatunku wszystkożernego, dlatego każdy rodzaj karmy suchej czy mokrej sprawdzi się doskonale. Możemy również sami przygotować chude mięso oraz warzywa, najlepiej sprawdzą się kawałki sałaty. Pamiętajmy, by urozmaicać posiłki dla suma rekiniego, by nie zabrakło mu potrzebnych witamin i minerałów, co również pomoże w zapobieganiu chorobom.

Może Cię zainteresować: Co jedzą rybki akwariowe?

 

Sum rekini cena

Cena suma rekiniego zależy od miejsca, w jakim go kupimy, warto wybierać sprawdzone hodowle lub sklepy zoologiczne. Jako ze sum rekini nie jest aż tak popularną rybą akwariową, czasem może być trudno go znaleźć. Cena za jedną sztukę nie powinna przekraczać 15 złotych, oczywiście ceny suma konsumpcyjnego jest zupełnie inna i często zależy od wagi danej ryby.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Artykuł o sumie rekinim a na zdjęciu sum czerwonopłetwy.