Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ślimak ampularia - najważniejsze informacje

Ampularia to bardzo popularny ślimak akwariowy. Nie tylko zachwyca akwarystów swoim pięknem, ale także pomaga im utrzymać czystość w zbiorniku. W artykule przedstawimy kluczowe informacje dotyczące hodowli, rozmnażania, żywienia, warunków środowiskowych oraz typowych problemów zdrowotnych tego ślimaka. Gotowy na porządną dawkę wiedzy? Jeśli tak – zapinaj pasy – startujemy.

Ślimak akwariowy ampularia – opis

Ampularia (Pomacea bridgesii) to gatunek ślimaka słodkowodnego, który należy do rodziny Ampullariidae. Ślimak ampularia w naturze zamieszkuje głównie stawy, jeziora, bagna i rzeki. Domem większości gatunków jest Ameryka Południowa. Są to zwierzaki płucodyszne, co oznacza, że okresowo muszą wynurzać się na powierzchnię wody, aby oddychać powietrzem atmosferycznym.

Ampularię charakteryzują duże rozmiary, nawet do 5-15 cm oraz różne kolory, od intensywnie żółtego, przez niebieski po różowy. Czytaj dalej i zobacz szczegóły.

Popularne odmiany ampularii

Zobacz, jakie są popularne odmiany ampularii:

• ampularia niebieska: ma piękną niebieską muszlę. Kolor muszli jest bardzo wyrazisty,
• ampularia różowa: jej muszla ma delikatną, różową barwę: intensywność koloru zależy od warunków wodnych w akwarium,
• ampularia żółta: ma żółtą lub brązową muszlę i najczęściej gości w domowych akwariach.

Ampularia w akwarium — warunki hodowlane

Teraz podzielimy się z Tobą wiedzą, która ochroni Cię przed ewentualnymi karami finansowymi za hodowlę ampularii. Zgodnie z ustawą z dnia 13 lutego 2020 roku o ochronie roślin przed agrofagami, na terytorium Polski nie można hodować, rozmnażać, utrzymywać i przemieszczać ślimaków Pomacea (potocznie nazywanych w handlu „ampularia”). Dlaczego? Ponieważ Pomacea należy do agrofagów kwarantannowych dla Unii.

Czym jest agrofag kwarantannowy? To organizm szkodliwy o potencjalnym znaczeniu gospodarczym dla obszaru zagrożonego, na którym dotychczas nie występuje, albo występuje, lecz nie jest szeroko rozprzestrzeniony i podlega urzędowemu zwalczaniu (na podstawie definicji stosowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa).

Obecnie kara za hodowlę ślimaków Pomacea wynosi od 1000 do 10000 złotych.
Niestety, wielu akwarystów, sprzedawców albo z niewiedzy lub z pełną świadomością hoduje i rozpowszechnia te ślimaki. Ampularia może być jedynie hodowana np. w celach badawczych.

Pobawmy się trochę wyobraźnią, żebyś lepiej poznał tego ślimaczka. Wyobraź sobie, że jesteś naukowcem i po uzyskaniu pozwolenia, zaczynasz hodować ampularię. Zobacz wymagania tego ślimaka.

Ampularia - temperatura i życie w akwarium

Ślimak akwariowy ampularia jest świetnym pomocnikiem w czyszczeniu akwarium, ale ma też swoje wymagania – oto one:

temperatura: ampularia dobrze się czuje w temperaturze 18-28°C, odpowiednią temperaturę zapewni jej dobrej jakości grzałka do akwarium. Od temperatury zależy długość życia ślimaka,
• uzdatnianie wody: woda powinna być dobrze przefiltrowana przez filtr do akwarium i uzdatniona, pozbawiona chloru oraz metali ciężkich. Ampularie lubią wodę o twardości 6-15 dGH i pH 7-8. Ze względu na muszle ważny jest też poziom wapnia,
dekoracje: ślimak ampularia to mały himalaista: z chęcią wspina się po dekoracjach, dlatego należy zapewnić mu w akwarium gałęzie, korzenie i rośliny. Nie umieszczamy w zbiorniku ozdób o ostrych krawędziach, bo ostre krawędzie mogą uszkodzić muszlę ślimaka,
towarzystwo: ampularia świetnie dogaduje się z innymi spokojnymi rybami i bezkręgowcami. Nie należy łączyć ślimaka z agresywnymi rybami, takimi jak pielęgnice.

Ważne: ślimak ampularia potrzebuje akwarium z pokrywą, która ochroni go przed opuszczeniem zbiornika.

Ampularia rozmnażanie

Rozmnażanie ślimaków ampularia jest niezwykle ciekawym procesem. Ampularie są rozdzielnopłciowe. Zapłodniona samica składa jaja na lądzie, powyżej poziomu wody, ulubione miejsca to pokrywa akwarium lub jego ścianki. Zobacz, jak to wygląda:

• ampularia kokon: jaja ampularii tworzą kokon. W zależności od gatunku kokon może być pomarańczowy, biały, zielony lub różowy,
• ślimak ampularia jaja: samiec nie musi być obecny podczas składana jaj, ponieważ samica może przechowywać nasienie przez dłuższy czas,
• inkubacja: po kilku godzinach od złożenia jaj, kokon twardnieje, a po ok. 3 tygodniach wykluwają się małe, które wpadają do wody.

Ważne: akwarium musi być zakryte, bo w przeciwnym wypadku samice mogą za bardzo oddalić się od zbiornika i się zagubić. Młode oddzielamy od rodziców, bo ze względu na swój mały rozmiar, grozi im połknięcie. Nie zapominajmy o tym, że malutkie ślimaki będą też dobrym kąskiem dla innych ryb.

Dobrym pomysłem na ochronę maluszków, jest przeniesienie ich do odrębnego akwarium. Przeprowadzkę robimy na etapie kokonu, który po uprzednim zwilżeniu, delikatnie odczepiamy od ścianki i przenosimy. Jeśli czasowy zbiornik tworzymy od zera, dajmy sobie dwa tygodnie na przygotowanie odpowiednich warunków dla młodych.

Co jedzą ampularie?

Ampularie to małe żarłoczki! Są wszystkożerne. Niemniej jednak mają swoje preferencje:

• kochają świeżą zieleninę, na niej najlepiej rosną,
• nie pogardzą też suchą karmą dla ryb (tabletki i granulat dla bezkręgowców) i padliną,
• lubią też warzywa (np. gotowana marchew, cukinia, szpinak).

Ślimaki ampularia to niezawodna ekipa sprzątająca akwarium. Ekipa zaczyna porządki od glonów, następnie z akwarium znika rzęsa wodna, rogatek sztywny i… pożądane w zbiorniku rośliny. Jedynym gatunkiem ampularii, który nie zagrozi roślinkom jest Pomacea diffusa, bo ślimak ma miękkie zęby i żywi się głównie obumarłymi częściami roślin.
Ważne: ampularie mają delikatne podniebienie, nie należy ich karmić twardym i ostrym pokarmem.

Ampularia - choroby i problemy zdrowotne

Choroby ampularii często wynikają z nieprawidłowych parametrów wody w akwarium. Czynnikiem chorobotwórczym jest też stres.

Przykładowe problemy ze zdrowiem ślimaków ampularia:

• infekcje bakteryjne,
• infekcje pasożytnicze,
• pękanie muszli,
• osłabienie spowodowane stresem.

Musisz wiedzieć, że niektóre leki dla ryb, mogą osłabiać i szkodzić ślimakom, dlatego na czas kuracji rybek, najbezpieczniej umieścić ślimaczki w innym akwarium.

Czy widok mało aktywnej, pływającej ampularii na powierzchni wody jest niepokojący? To zależy. Ślimaki pływają na powierzchni wody, w chwili gdy mają w płucach sporo powietrza. Nie jest też niczym dziwnym czasowa, mała aktywność ampularii: niższa temperatura zmniejsza metabolizm i ruchliwość ślimaka. Wyższa temperatura zwiększa aktywność zwierzaczka, ale też skraca jego życie. Ampularie, w zależności od temperatury i warunków w akwarium, żyją od jednego do czterech lat.

Kiedy powinien zaniepokoić nas widok nieruchomego ślimaka? Czerwone światło zapala się, gdy ciało zwierzaka wiotczeje i wydaje nieprzyjemny zapach. Martwe ampularie natychmiast usuwamy ze zbiornika.

Cena ampularii

Tak jak mówiliśmy: obowiązuje zakaz hodowli ampularii pod groźbą kary. Niemniej jednak w Internecie znajdziesz oferty, w których cena waha się od 5 do 15 zł za jednego ślimaka. Wierzymy, że jesteś świadomym akwarystą i wesprzesz działania, które pozwolą zadbać o bioróżnorodność środowiska i uchronią przed zagrożeniami wynikającymi z hodowli ampularii.

Podsumowanie

Ślimaki ampularia to mocna ekipa sprzątająca w akwarium. Te zwierzaki to wszystkożercy. Ale prace porządkowe to nie jest jedyne zadanie ślimaczka. Ampularie stanowią piękną ozdobę zbiornika i urozmaicają podwodny krajobraz. Występują w różnych kolorach: ampularia niebieska, żółta czy różowa. Są to ślimaki płucodyszne, co oznacza, że okresowo wynurzają się z wody, aby oddychać powietrzem atmosferycznym. Samice składają jaja nad powierzchnią wody. Warunki hodowlane są proste. Pamiętaj, że zgodnie z prawem na terenie Polski i Unii Europejskiej obowiązuje zakaz hodowli tych zwierząt.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie ślimaki są zagrożeniem w podwodnym świecie



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość