Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pomsky – najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Pomsky to rasa psa będąca połączeniem huskyego i szpica miniaturowego. Wyglądem przypomina mniejszą wersję husky – a po kim pomsky odziedziczył charakter? Przeczytaj wszystkie informacje o psie pomsky.

Pomsky to stosunkowo nowa rasa, ale będąca połączeniem dwóch, znanych ras – czyli tak zwana rasa hybrydowa. Takie kojarzenie psów ma na celu stworzenie nowej rasy, która będzie łączyła pożądane cechy u konkretnych ras. Pomsky to jedna z najbardziej udanych hybryd – sprawdź, jakie cechy odziedziczyła po swoich potomkach – szpicu miniaturowym i huskym.

 

Pomsky o umaszczeniu biało-beżowym.

 

Pomsky – historia rasy

Poznanie sylwetki, historii i charakteru psa pomsky najlepiej zacząć od poznania opisu dwóch najbliższych rasowych przodków – czyli szpica miniaturowego oraz husky’ego.
W wyniku połączenia tych dwóch ras powstaje pies pomsky. Pierwsze takie krzyżówki robiono w Stanach Zjednoczonych. W ich efekcie powstał pies o wyglądzie wilka o znacznie mniejszych gabarytach. Jest to stosunkowo młoda rasa i w związku z tym, że dopiero się tworzy, pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami rasy można zaobserwować spore różnice.

 

 

Pomsky – wygląd i sylwetka

W związku z tym, że pies pomsky nie jest dotychczas uznaną rasą, nie ma ustalonego fenotypu rasy. Wygląd i wielkość zależy od wyglądu rodziców i rozkładu genów obu ras. Średnio jednak pies ten ma od 25 do 35 cm wzrostu i waży około 10 do 14 kg. Wygląd ten może ulegać zmianie w kolejnych pokoleniach i krzyżówkach – w drugim pokoleniu psy są najczęściej mniejsze, ponieważ krzyżowane są psy pomskye z pomeranianami.
Umaszczenie psiaka różni się znacznie w zależności od umaszczenia rodziców. Psy mogą być zarówno szare, białe czy czarne, jak również rude czy brązowe.
Oczy najczęściej są dziedziczone po huskym – więc są niebieskie lub dwubarwne.

 

Szczeniak pomsky.

 

Pomsky – zachowanie i charakter

Pomsky to pies, który łączy w sobie dwa silne i niezależne psy. Jest wesoły i pełen energii jak szpic, a jednocześnie wierny i inteligentny jak husky. Zarówno husky, jaki i pomeranian są zaliczane do V grupy FCI - szpiców i ras pierwotnych, dlatego raczej pewne jest, że każdy pomsky będzie miał w sobie sporo energii i niezależności. Dlatego bardzo ważna jest wczesna socjalizacja i szkolenie – w przeciwnym razie pomsky może być psem bardzo upartym i nieposłusznym, a w skrajnych przypadkach lękliwym i przejawiającym zachowania agresywne.

Pomsky może mieć także silny instynkt obronny i być dobrym stróżem. Lubi też szczekać i wydawać całą gamę różnych dźwięków – co może być utrapieniem, zwłaszcza w bloku.

Pies pomsky nie najlepiej znosi samotność i nudę – znudzony pomsky sam sobie potrafi znaleźć zajęcie, które niekoniecznie przypadnie do gustu właścicielowi. U tej rasy idealnie sprawdzają się wszelkie zabawki stymulujące pracę umysłową i gry dla psa
Pomsky nie ma łatwego charakteru i powinien sobie z tego zdawać sprawę potencjalny właściciel. Pod opieką odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna pies ten staje się za to prawdziwym, wiernym przyjacielem zaskakującym inteligencją.

 

 

Pomsky – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Najwięcej uwagi podczas pielęgnacji pomskiego wymaga sierść, która składa się z gęstego podszerstka i sztywnego włosa okrywowego. Wymaga ona regularnego szczotkowania i mycia.

Psy te są dość ruchliwe i nie mają szczególnej tendencji do tycia, ale nie należy ich przekarmiać i najlepiej opierać dietę na wysokiej jakości karmie bytowej.

Pomsky może borykać się z problemami zdrowotnymi charakterystycznymi zarówno dla husky, jak i pomeranianów – mogą mieć problemy z uzębieniem, wzrokiem, biodrami i stawami - dlatego przed zakupem należy koniecznie zweryfikować stan zdrowotny obojga rodziców.

Pomskye żyją ok. 14 lat.

 

Pomsky leży w domu.

 

Pomsky – hodowla i cena

Pomsky nie jest uznawany za rasę, dlatego nie istnieją listy hodowców opracowane przez Związek kynologiczny w Polsce. Dlatego wybierając szczeniaka, trzeba szczególną uwagę zwrócić na hodowcę i rodziców. Niestety zakup psa pomsky wiąże się ze sporą dozą niepewności, co ostatecznie wyrośnie ze szczeniaka. Z uwagi na kosztowny i skomplikowany proces rozrodu cena takiego psa może być bardzo wysoka i wnosić od 5000 do nawet 10000 zł!

 

 

Pomsky – ciekawostki

Ze względu na naturalną różnicę wielkości u rodziców, rasa pomsky powstaje poprzez sztuczne zapłodnienie. Z tego względu matką jest zawsze husky, aby uniknąć problemów spowodowanych porodem zbyt dużych szczeniąt.



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość