Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Papużki nierozłączki – czym je karmić?

Papużki nierozłączki to małe i bardzo kolorowe ptaki z Afryki. Ich nazwa pochodzi od przejawianego zachowania – łączy je z partnerem bardzo silna więź. Nierzadko spotkać można się z poglądem, że kiedy jeden z ptaków umiera, drugi odchodzi niedługo po nim z tęsknoty. Jest to kompletną nieprawdą.

Papużki nierozłączki są ptakami aktywnymi i głośnymi – wydają piskliwe, donośne głosy. Nie powinno się ich stale przetrzymywać w klatce. Oswojenie wymaga cierpliwości i czasu, lecz tylko wtedy będzie można je wypuszczać. Papużki nierozłączki są gatunkiem roślinożernym, ale od czasu do czasu należy wprowadzić do ich diety niewielką ilość białka zwierzęcego w postaci owadów.

 

Papużka nierozłączka na gałęzi

 

Papużki nierozłączki – co to za zwierzęta?

Zwyczajowo nazywane papużkami nierozłączkami, fachowo określane są jako agapornis. To rodzaj wielobarwnie upierzonych i niewielkich ptaków. Dorosłe osobniki osiągają 13–18 cm długości i 25–66 g masy ciała. Ich nazwa wiąże się z niezwykle silną więzią między partnerami. Zwierzęta te tworzą trwałe związki monogamiczne. Papużki nierozłączki należą do najczęściej spotykanych w hodowli egzotycznych ptaków. Pochodzą z południowej i wschodniej Afryki. Popyt na nie spowodował masowe poławianie ich w warunkach naturalnych i znaczne ograniczenie liczebność populacji. Największą popularnością w hodowli cieszą się nierozłączki czarnogłowe, czerwonoczelne, rudogłowe.

 

Zobacz ofertę karm dla ptaków

 

Jak odżywiają się papużki nierozłączki?

W środowisku naturalnym papużki nierozłączki żywią się głównie nasionami traw, prosem, zielonymi częściami roślin, warzywami i owocami. Niekiedy skuszą się na owady. W hodowli również należy zapewnić im urozmaiconą dietę. W sklepie zoologicznym spotkać można wiele gotowych mieszanek ziarnowych. W ich składzie znajdują się ziarna prosa, kanaru, owsa i słonecznika. Kupną karmę wzbogaca się świeżym pokarmem. Można podawać ptakom banany, jabłka, winogrona. Pamiętaj, aby były obrane ze skórki i rozdrobnione. Papużki chętnie zjedzą też młode liście mlecza, szpinak, sałatę, ostrożeń polny, wiechlinę oraz persicarię. Ważnym elementem jadłospisu nierozłączek okazują się kostki wapienne lub kolby, dostępne w różnych smakach. Służą przede wszystkim do tępienia dziobu, ale zapewniają też ptakom zabawę i cenne składniki mineralne. Nie można zapomnieć o nawadnianiu papużek nierozłączek. Powinno się podawać im wodę w temperaturze pokojowej.

 

Papużki nierozłączki jedzą z wiszącej miski

 

Jak oswoić papużki nierozłączki?

Papugi nierozłączki okazują się wdzięcznymi pupilami domowymi, o ile zostaną oswojone. Proces ten wymaga jednak czasu i cierpliwości. Na początek należy zdobyć ich zaufanie. W tym celu trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Klatka to główne miejsce ich przebywania. W niej też zapoczątkuje się proces oswajania, dlatego należy zadbać o jej rozmiar i wyposażenie. Po przybyciu ptaków do domu trzeba im zapewnić przez kilka dni spokój. Odwiedziny powinny polegać tylko na napełnianiu misek z wodą i pokarmem. Kiedy przyzwyczają się nieco do otoczenia, można stopniowo wydłużać przebywanie w ich towarzystwie. Dobrze jest mówić do ptaków, a klatkę czyścić, kiedy to konieczne, powoli i bez hałasowania.

Kolejnym etapem w oswajaniu jest podanie smakołyka. Smaczek serwuje się przez kratki klatki. Jeśli ptaki nie wezmą go od razu, trzeba go zostawić i odejść. Po jakimś czasie nabiorą odwagi i przekonają się do karmienia z ręki. Wtedy można spróbować ze smaczkiem położonym na dłoni, żeby zwierzę na nią weszło. Następnie można je pogłaskać i wypuszczać z klatki. Nie wolno zmuszać papużek do opuszczenia domku. Kiedy zechcą, same z niego wyjdą. Papużki nierozłączki powinny jak najczęściej mieć zapewnioną możliwość swobodnego polatania.

 

Zobacz klatki dla ptaków

 

Jaka klatka sprawdzi się dla papużek nierozłączek?

Absolutnie minimalna klatka dla papużek nierozłączek powinna mieć wymiary 1 m × 0,5 m × 0,5 m. Za mała przestrzeń może przynieść wiele złego. Skutkiem ciasnej klatki mogą być ospałość lub apatia, w których konsekwencji zwierzę przybiera na wadze. Ptaki mogą też stać się agresywne i popadać w histerię – dziobać klatkę, obijać się o kraty. Papużki nierozłączki to „wulkany energii” i muszą mieć dużo miejsca, aby dać jej upust.

Wewnątrz klatki należy zamocować kilka żerdek; mogą być przycięte z pokrytych korą gałązek wierzbowych. Ważne są poidełko i dwa karmniki – na świeże jedzenie i ziarno. Warto zamontować huśtawki, drabinki, na które ptaki będą się wspinać, i basenik. Nierozłączki przepadają za kąpielami. Dno klatki najlepiej wysypać piaskiem z wapiennymi dodatkami.

 

Przeczytaj również: Jak zbudować wolierę dla papug?Olga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość