Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Odpowiednie dawkowanie karmy dla psa, czyli sposoby na utrzymanie prawidłowej wagi

Dorosłość psa to czas kiedy jest on już w pełni rozwinięty pod względem fizycznym jak i psychicznym. To również czas, kiedy zmieniamy karmę z tej, przeznaczonej dla szczeniąt na wersję dla psów dorosłych. W zależności od wielkości psa wybieramy produkty dla rasy miniaturowej, małej, średniej, dużej czy olbrzymiej.

 

 

Dzienna dawkowanie pokarmu

Mówiąc o prawidłowym żywieniu psów mamy na myśli dzienną dawkę pokarmową, która będzie źródłem energii z węglowodanów, tłuszczy. białek oraz elementów budulcowych – białek i kwasów tłuszczowych, witamin oraz soli mineralnych.
Po zakończonym okresie wzrostu szczenięcia rozpoczynamy stosowanie karmy dla psów dorosłych. Aby uniknąć problemów z przewodem pokarmowym w postaci biegunek i/lub wymiotów związanych ze zbyt szybką zmianą karmy wprowadzamy siedmiodniowy okres przejściowy. W tym czasie mieszamy dotychczasową karmę z nową, stopniowo zwiększając jej ilość, tak aby w siódmym dniu w misce znajdowała się już tylko nowa karma.
Większość naszych pupili to dorosłe zwierzęta, żyjące w umiarkowanym klimacie. Zazwyczaj nie są w ciąży i nie karmią szczeniąt oraz nie wykonują ciężkiej pracy. Są więc typowymi psami towarzyszącymi. Dlatego psy takie pobierają niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dzienną ilość składników odżywczych w postaci dwóch-trzech posiłków. Trzy posiłki dziennie powinny otrzymywać psy ras miniaturowych i małych. Rasy typu mini charakteryzuje szybka przemiana materii – metabolizm (poziom glukozy w krwi ulega szybkiemu obniżeniu). Warto unikać karmienia późnym wieczorem, gdyż konsekwencją będzie konieczność wieczornego lub nocnego spaceru celem załatwienia potrzeb fizjologicznych przez psa. Pora posiłku to także istotny element codziennego życia psa. Należy przyzwyczaić psa do stałej pory karmienia.

 

 

Odpowiedni pokarm dla psów

Psy jako względni mięsożercy przystosowani są do zjadania pokarmów mięsnych. W czynności tej pomaga im budowa i fizjologia przewodu pokarmowego. Połykają pokarm bez wcześniejszego jego próbowania i tak połknięty trafia do żołądka w którym następuje szybki proces trawienia. W wyniku małej ilości kubków smakowych zlokalizowanych na języku, pies ma słabo wykształcony zmysł smaku. Dzięki obecności 42 zębów w psim pysku, silnej szczęce oraz żuchwie dochodzi do rozrywania mięsa. Ślina nie zawiera enzymów trawiennych, co wyklucza możliwość wstępnego trawienia pokarmu, a bardziej kwaśne pH żołądka w porównaniu z człowiekiem umożliwia likwidację szkodliwych dla zdrowia bakterii obecnych w nieodpowiednim pokarmie.

 

 

Układ pokarmowy dorosłych psów

Żołądek dorosłego psa w porównaniu z tym, z okresu szczenięcego jest większy i bardziej elastyczny.
Zdrowy pokarm wykazuje wysokie właściwości odżywcze, dobrą przyswajalność oraz dobraną ilość energii do wielkości psa. Sposób żywienia, ilość podawanej karmy oraz dzienna dawka warunkowana jest występowaniem podziału w obrębie psów dorosłych.
Rozróżniamy psy dorosłe ras miniaturowych i małych, które ważą do 10 kg; dorosłe ras średnich, o masie pomiędzy 11 a 25 kilogramami; dorosłe ras dużych, których masa przekracza 25 kilo oraz olbrzymie z wagą ponad 45 kilogramów.
Żywiąc psy ras małych i średnich pamiętajmy o ich zwiększonej predyspozycji do występowania problemów stomatologicznych. Jest to efekt niewielkich rozmiarów żuchwy i szczęki, czego konsekwencją jest rozmieszczenie zębów na małej przestrzeni. Dlatego bardzo ważny jest czyszczący efekt gryzienia odpowiedniej wielkości krokietów suchej karmy oraz konieczność codziennego szczotkowania zębów. Doskonałym przykładem wysokiej jakości produktu dla psów dorosłych ras małych i miniaturowych jest karma Josera MINIWELL. To produkt o wysokiej smakowitości, z prawidłowej wielkości krokietami, dzięki którym ograniczona zostaje ilość odkładanego kamienia nazębnego. Poprzez ograniczenie wzrostu poziomu wapnia w ślinie psa walczy z odkładaniem się kamienia nazębnego. Dzięki gwarantowanej w karmie ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz biotynie – witaminie H zapewniony jest piękny wygląd okrywy włosowej.
Dla psów średnich, o wysublimowanym „podniebieniu” dedykowany jest produkt Josera FESTIVAL. Karma może być podawana zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Chrupiące granulki otoczone są pysznym sosem, a po ich zalaniu letnią woda powstaje posiłek z płynnym, smacznym sosem. Receptura dodatkowo wzbogacona jest o łososia. Zawarte w karmie wartościowe kwasy tłuszczowe warunkują zdrowie skóry i okrywy włosowej a prawidłowy stosunek wapnia do fosforu dba o silne kości i stawy.
W przypadku ras dużych i olbrzymich istotnym elementem diety jest dodatek wspierający zdrowe stawy. Najczęściej występuje w postaci siarczanu glukozaminy, siarczanu chondroityny oraz kwasów tłuszczowych. Składniki te zapobiegają oraz wspomagają funkcjonowanie chrząstek stawowych, w obrębie połączeń kości, a także ograniczają reakcje zapalne. Istotą żywienia psów dorosłych ras dużych i olbrzymich jest dostarczenie karmy z umiarkowaną zawartością energii, aby umożliwić zmniejszenie objętości posiłku a tym samym zabezpieczyć przed przeładowaniem przewodu pokarmowego i skrętem żołądka. Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, immunologicznego, zdrowej skóry i okrywy włosowej pokarm powinien zawierać niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Takie cechy posiada Josera Optiness. Jest to formuła bezglutenowa, bez kukurydzy, a źródłem mięsa jest bogata w składniki odżywcze jagnięcina.

 

 

 

Kaloryczność karm mokrych

Na rynku dostępne są gotowe karmy w postaci suchej, pół wilgotnej i wilgotnej, czyli mokrej – puszkowe. Podstawową różnicą w rodzaju karmy jest zawartość w nich wody. Karmy suche charakteryzują się mniej więcej 8-9 % zawartością wody, a karma mokra posiada jej już około 70-80 %. Dlatego należy pamiętać, iż bardziej kaloryczna jest karma sucha niż ta sama ilość karmy mokrej dla psa. Wielu właścicieli czworonogów stosuje tzw. mieszany sposób żywienia. Polega on na karmieniu zarówno karmami mokrymi i suchymi. Warunkiem prawidłowego stosowania takiego sposobu żywienia jest dobranie odpowiedniej do wagi i aktualnego stanu zdrowia psa proporcji. Warto pamiętać, iż ze względu na niską zawartość wody oraz wyższą zawartość składników pokarmowych ta sama porcja karmy suchej nie jest równa ilości karmy mokrej. Dzienna porcja karmy przy żywieniu łączonym /sucha + mokra/ powinna być w przybliżonej proporcji 75 % karmy suchej i 25 % karmy mokrej.

 

 

Źródła energii w diecie psa

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa niezbędna jest energia. Nie jest ona składnikiem pokarmowym, natomiast jest dostarczana jako substancje odżywcze w postaci węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Określenie kilokalorii (kcal) opisuje wartość energii cieplnej. U zwierząt względnie mięsożernych, jakimi są psy, źródłem energii w pokarmie są cukry i tłuszcze. Prawidłowe żywienie psa to warunek harmonijnego oraz zdrowego rozwoju młodego organizmu. Siła i witalność dorosłego zwierzęcia, a w przypadku seniora gwarancja długiego życia i profilaktyki wielu schorzeń. W negatywny sposób na wzrost, rozwój i dalsze lata życia wpływa nieodpowiednie żywienie. Niezbilansowany odżywczo pokarm doprowadzi w konsekwencji do zaburzeń rozwoju szkieletu i zębów u młodych szczeniąt, a u starszych osobników spowoduje nadwagę i problemy w poruszaniu się oraz wywoła alergię pokarmową czy skórną. Jeśli opiekun nie rozpocznie leczenia, zmiany tę będą się nasilały, a u starszego czworonoga spowodują poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego tak ważnym jest, aby nie żywić psa resztkami ze stołu, przygotowywanym w domowych warunkach jedzeniem, czy dokarmiać słodyczami. Stosowanie w codziennym żywieniu takiego pokarmu wywoła niedobory mineralno-witaminowe, będzie źródłem zbyt dużej lub małej ilości białka potrzebnego do budowy komórek, osłabionej odporności, słabych mięśni czy nadmiaru lub niedoboru energii z węglowodanów i tłuszczu. Brak tych elementów w negatywny sposób wpłynie na jakość okrywy włosowej, skórę, pazury i obniży w widoczny sposób kondycję zwierzęcia. Sposobem na określenie czy nasz pupil zbyt dużo waży to obserwowanie jego zachowania oraz kontrola czym karmimy naszego pupila.
Obniżenie aktywności fizycznej, zbyt szybkie męczenie się czy niechęć do ruchu może sugerować nadmiar kilogramów. Innym sposobem jest zwykłe zważenie psa i jeśli odbiega od wzorca rasy to już sygnał do wprowadzenia ograniczeń w żywieniu. Sposobem jest także określenie wagi w oparciu o indeks BCS / Body Condition Score /. Zdrowy pies ma dobrze wyczuwalne żebra, ale nie widoczne, a jego talia powinna być widoczna gdy patrzymy na niego od góry i z boku. Pies z nadwagą będzie miał wyraźnie obwisły brzuch, nie dostrzeżemy talii, a jego żebra trudno będzie wyczuć pod tkanką tłuszczową, jego grzbiet będzie płaski i szeroki. Natomiast u psa wychudzonego będzie widać z daleka żebra, kręgosłup czy inne wyniosłości kostne, brzuch będzie podkasany.
Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe prowadzące do rozwoju nadwagi i otyłości u zwierząt?
Podstawowym błędem jest przekarmianie, czyli dostarczanie zbyt dużo kalorycznego pokarmu, które zwierzę nie jest w stanie wykorzystać do codziennych swoich czynności. Żywienie karmą niedostosowaną do wieku zwierzęcia, do aktualnych potrzeb fizjologicznych np. żywienie karmami typu active psów o małej aktywności fizycznej, żywienie karmami przeznaczonym dla szczeniąt dorosłych psów, niekontrolowana ilość podawanych przysmaków, żywienie niezbilansowanym pokarmem tzw. resztkami ze stołu czy łączenie swobodnie karmy mokrej z suchą.
Każdy dobry producent pokarmu dla zwierząt sugeruje dzienne dawki karmy jakie opiekun powinien stosować w codziennym jego żywieniu. Bezzbożowy produkt z łososiem i ziemniakami, bogaty w zioła i owoce to charakterystyka karmy Josera Lachs&Kartoffel. Dzięki zredukowanej ilości energii i białka podawana może być psom z nadwagą oraz seniorom.
Kiedy dochodzi do niekontrolowanego dostarczania organizmowi kalorii oraz składników odżywczych, zaczyna się rozwijać nadwaga, a dalej otyłość. Jest to stan, kiedy otrzymywany przez psa pokarm w niekontrolowanej, zbyt dużej ilości powoduje nadmierny wzrost ciężaru ciała, co z kolei prowadzi do problemów z poruszaniem się, pogłębia zaburzenia kostno-stawowe, wywołuje schorzenia układu krążenia i oddychania oraz cukrzycy. Rozwój nadwagi to proces powolny i systematyczny. Powodem jest dostarczenie organizmowi większej ilości energii, niż jej potrzeba do codziennej aktywności i zaspokojenia potrzeb życiowych. Nadmiar ten gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. Wśród objawów, którym towarzyszy nadwaga spotyka się trudności w poruszaniu się psa, spowolnione ruchu, krótki oddech, dłuższy sen oraz niewyczuwalne na klatce piersiowej żebra. Takie objawy to wyraźny sygnał, iż pies ma nadwagę. Dla rozwoju otyłości i nadwagi sprzyjającymi czynnikami są wiek psa (im starszy tym jego aktywność jest mniejsza, a dostarczone w nadmiarze kalorie nie są wykorzystywane), rasa psa - niektóre psy są predysponowane do wystąpienia schorzenia np. labradory, ewentualne zabiegi kastracji również przy niekontrolowanym żywieniu prowadzą do otyłości.

 

 

Walka z nadwagą

Walkę z nadwagą i uzyskanie przez psa prawidłowej dla siebie masy można uzyskać poprzez podawanie sugerowanej przez producenta ilości karmy, niedokarmianie psa resztkami ze stołu, smakołykami oraz wzrostem aktywności fizycznej psa. Regularne, dłuższe spacery, pływanie, zabawa będą pomocne w uzyskanie zdrowej wagi, a tym samym poprawią kondycję i dobre samopoczucie opiekuna. W walce z otyłością psa pomaga produkt Josera Light & Vital. To dietetyczna karma wspomagająca redukcję masy ciała oraz utrzymanie odpowiedniej wagi. Dedykowana jest dla psów, które mają tendencję do tycia lub cierpią na nadwagę. Niska zawartość tłuszczu i wysoki poziom substancji balastowych zapewniają długotrwałe uczucie sytości, przy jednocześnie niskiej kaloryczności. L-karnityna i tauryna wspomagają funkcję serca i mają pozytywny wpływ na witalność psa. Wysoka zawartość białka przyspiesza przemianę materii, a dodatek L-karnityny wspomaga spalanie tłuszczów.
Optymalne żywienie psów dorosłych to pewność zdrowia, witalności, wysokiej aktywności fizycznej psów. Poprzez świadome i prawidłowe dobranie dziennej dawki karmy opiekun nie doprowadzi do nadwagi i otyłości psa oraz konsekwencji wynikających z tych zaburzeń.

 

 

Określenie odpowiedniej dawki karmy

Określenie dziennej dawki pokarmowej dla psa wymaga znajomości kaloryczności pożywienia oraz zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Modyfikacja wielkości dziennej porcji pokarmowej możliwa jest w oparciu o regularne ważenie i ocenę kondycji zwierzęcia na podstawie skali Body Condition Score / BSC /. Wraz z postępującym wiekiem, rozwojem schorzeń, upływem lat czy zmianą warunków życia, a także zmienną aktywnością fizyczną dochodzi do zmian w zapotrzebowaniu energetycznym. Niesie to ze sobą konieczność modyfikacji wielkości dziennej porcji karmy. Odpowiednio dobrana ilość ma zapewnić prawidłowy bilans energetyczny psa.
Proponowane przez producenta dzienne dawki pokarmu należy traktować jako wartości podstawowe, ponieważ zapotrzebowanie organizmu uzależnione jest od stanu zdrowia, stanu fizjologicznego – ciąża, charakteru i temperamentu psa, rodzaju wykonywanej pracy czy pory roku.
Na produktach Josera widnieją tabele dawkowania, w oparciu o które można określić ilość karmy jaką powinien otrzymać pies. Jest ona uzależniona od aktualnej wagi zwierzęcia i stopnia aktywności fizycznej.
Żywienie psa z wolnym dostępem do pokarmu tzw. żywienie ad libitum polega na nieograniczonym do niego dostępie. Pies zjada posiłki kiedy poczuje głód. Taki sposób pobierania pokarmu oparty jest na samodzielnym kontrolowaniu przez zwierzę ilości pobieranej energii i składników odżywczych. Wykorzystywany jest przy większej ilości psów w domu. Niesie jednak ze sobą ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości kiedy zwierzę nie kontroluje ilości przyjmowanego pokarmu. Taki sposób żywienia jest odpowiedni przede wszystkim dla kotów - z racji ich szybkiego metabolizmu oraz kociej łowieckiej natury, która charakteryzuje się przyjmowaniem kilku lub nawet kilkunastu małych posiłków zarówno podczas dnia jak i nocy.

 

Podsumowanie

Starajmy się oprzeć codzienne żywienie naszego pupila na pokarmie, który nie będzie zawierał szkodliwych dla zdrowia substancji i zbędnych wypełniaczy. W dobrej jakości pokarmie wykorzystano zaawansowane i nowoczesne procesy produkcji, a smakowitość stanowi wysokiej jakości mięso. Świadomy wybór karmy to inwestycja w zdrowie i długie życie psa.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość