Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Nowy domownik - ekspert Eukanuby radzi

Moment, w którym w twoim domu pojawia się nowy domownik, mały szczeniak, to ważne wydarzenie. Troskliwa opieka nad nowym pupilem opiera się na zapewnieniu mu właściwego treningu, pożywienia i socjalizacji. To jakim psem będzie w przyszłości zależy między innymi od tego, jak zbudujesz podstawy relacji między Wami.

 

W pierwszych tygodniach wspólnego życia kształtują się wzorce zachowań. Szczenię musi nauczyć się bardzo wielu rzeczy i jest to czas nie zawsze łatwej nauki. Najlepsze rezultaty przynosi szkolenie oparte na zasadzie pozytywnych interakcji i nagradzania. Wychowanie i szkolenie szczeniaka powinno polegać na nagradzaniu i chwaleniu za dobre zachowania, a nie na karaniu za zachowania niepożądane.

 

 

Szczeniak w domu to duże wydarzenie. W wyprawce powinien znaleźć się między innymi kocyk.

 

Socjalizacja szczeniaka 

Pies żyje tuż obok Ciebie, dlatego też musi nauczyć się rzeczy, które umożliwią mu udaną integrację z Tobą i Twoim środowiskiem. Taka nauka jest niezwykle istotna z punktu widzenia dobra psa. Jej celem jest ograniczenie do minimum prawdopodobieństwa wystąpienia u niego lęków i fobii związanych z dźwiękami, obrazami i zjawiskami. Oswajanie szczenięcia ze zjawiskami życia codziennego powinno odbywać się w sposób łagodny i kontrolowany. Pamiętaj, aby wszystkie Twoje kontakty z psiakiem  dostarczały mu pozytywnych wrażeń. Wszelkie zmiany wprowadzaj stopniowo, tak aby Twoje szczenię nie czuło się przytłoczone nowymi doświadczeniami. Jeśli szczenię ma już przykre doświadczenia, które wywołują u niego strach, postaraj się zapewnić mu pozytywne wrażenia, jeśli kiedykolwiek znajdzie się w podobnej sytuacji.

 

Karma dla szczeniąt

  

O czym należy pamiętać wybierając karmę dla szczeniaka?

Wiesz też z pewnością, że kluczową rolę w prawidłowym rozwoju szczenięcia odgrywa żywienie odpowiednio dopasowane do jego potrzeb.

Pożywienie ma ogromny wpływ na rozwój mózgu oraz na umiejętność szybkiego uczenia się szczeniąt. To, co jest istotne dla procesu nauki to obecność kwasu tłuszczowego DHA w pożywieniu. Kwas tłuszczowy DHA stanowi ważny, strukturalny budulec mózgu i jest niezbędny do budowy połączeń neuronowych. Naturalnie występuje w mleku karmiącej suki, lecz po odsadzeniu od matki, szczenię potrzebuje go w pożywieniu jako substancji wspierającej rozwój kognitywny. Zapotrzebowanie szczeniąt na kwas DHA jest wysokie i wymaga odpowiedniej karmy. Synteza kwasu DHA u młodych psów może być zbyt niska dla ich optymalnego rozwoju. W wieku 6. tygodni mózg szczenięcia osiąga 70% całkowitej masy mózgu dorosłego psa zaś 90% w wieku 12. tygodni i nadal się rozwija. Dlatego ważne jest, aby wraz z pożywieniem dostarczyć mu odpowiednio wysoki poziom kwasu DHA, na przykład taki jak w karmie EUKANUBA dla szczeniąt.

 

Wysoki poziom kwasu DHA w karmie EUKANUBA dla szczeniąt utrzymujemy dzięki obecności oleju z ryb. Przeprowadzone przez nas obserwacje wykazały, że szczenięta karmione Eukanubą osiągały lepsze wyniki zdolności uczenia się niż szczenięta z grupy kontrolnej, które nie otrzymywały w karmie kwasu DHA. Zapewnienie właściwego żywienia małemu psiakowi jest niezwykle istotne i wpływa na jego dorosłe życie. Zdolność uczenia się i bystrość przyda się twojemu szczeniakowi podczas domowych treningów, nauki czystości, szkoleń i ze wszystkim co nowe w jego życiu.

 

Dowiedz się więcej o nauce szczeniaka w specjalnym odcinku EUKANUBA Outdoor Academy dla szczeniąt:

 

 

Jak powinna wyglądać nauka czystości?

Nauka czystości szczeniaka nie musi być trudna. Wystarczy zaopatrzyć się w maty do nauki czystości i położyć je w wydzielonym dla psa miejscu. Szczególnie polecamy maty 8in1, o zapachu świeżej trawy. Dzięki niemu piesek będzie chciał załatwić na macie swoją potrzebę fizjologiczną. Jak wygląda nauka czystości przy pomocy mat? Może okazać się, że szczenię samo na nią wejdzie i się załatwi - poczekaj z okrzykiem radości, nie wystrasz szczeniaka i jak skończy podaj mu psi smaczek. Jeżeli maluch nie kojarzy maty z miejscem, w którym można się  wypróżnić to wskaż mu ją:

  • po każdym przebudzeniu - delikatnie podnieś pieska i postaw na macie - po przebudzeniu maluszki opróżniają  zazwyczaj pęcherz,
  • po jedzeniu tak pokieruj czworonogiem, aby był w bliskim kontakcie z matą bo to czas na wypróżnianie,
  • po zabawie też kierujcie się do maty, bo zazwyczaj jest to czas na toaletę,
  • bywa, że szczeniaki przed wydalaniem zaczynają się kręcić - w takiej sytuacji zadbaj o to by mata była blisko,
  • jeżeli przeoczysz moment i szczeniak już się wypróżnia nie krzycz. Możesz spokojnie podejść i przenieść pieska na matę. Czasem na skutek przerwania wypróżniania szczenię się zablokuje. Zostań w pobliżu maty, bo tak czy inaczej dokończy fizjologię.

Zawsze nagrodź maluszka za sukces na macie.

W miarę upływu dni zbliżaj się z matą w kierunku drzwi wyjściowych, po to by szczeniak zaczął sygnalizować potrzeby fizjologiczne przez podchodzenie do drzwi.  Po okresie karencji czeka Was wypróżnianie na zewnątrz podczas spacerów. Jednak maty mogą być przydatne, jeżeli szczenię zostanie samo w domu i nie zdążysz dopilnować wypróżnienia na zewnątrz np. po śnie.

Nauka czystości to też trening, podczas którego uczysz się odgadywać zachowanie swojego pupila.

 

Szczeniak labradora w kocyku.

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość