Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najlepsze zabawki dla szczeniaka – jakie warto kupić?

Zabawki dla szczeniaka powinny pobudzać zwierzę do aktywności ruchowej. Jest ona we wczesnym okresie życia psa bardzo ważna, ponieważ pozwala prawidłowo rozwijać się fizycznie i doskonalić zdolności motoryczne. Zabawa wspomaga też emocjonalny rozwój zwierzęcia.

 

Wybierając zabawki dla szczeniaka, trzeba pamiętać, że od ich rodzaju ważniejszy jest sam kontakt z opiekunem. Dzięki częstym zabawom buduje się silną więź z czworonożnym pupilem, zdobywa jego zaufanie i lojalność. Wspólna zabawa służy też przyswajaniu przez psa nowych umiejętności.

 

Zabawki dla szczeniąt powinny rozwijać zmysły i ćwiczyć kondycję dorastającego psa.

 

Po co kupować zabawki dla szczeniaka?

Najlepsze zabawki dla szczeniaka to takie, które mogą się poruszać, stymulując łowiecki instynkt zwierzęcia. Podążając w ślad za „uciekającym” przedmiotem, pies doskonali swoje zdolności motoryczne i rozwija masę mięśniową. Obserwacja poruszających się zabawek kształci również zmysł wzroku – pozwala na prawidłowe określanie położenia w trójwymiarowej przestrzeni oraz uczy właściwej oceny odległości.

Zabawki dla szczeniaka powinny służyć rozwojowi jego inteligencji. Trening umysłu wspierają na przykład specjalne automaty na karmę, które wymagają od zwierzęcia aktywnego wydobywania jedzenia. Poprzez zabawę – zwłaszcza połączoną z interakcją z opiekunem – szczeniak rozwija się także emocjonalnie. Kontakt z przedmiotami o różnych kształtach i fakturach służy habituacji zwierzęcia. Sama zabawa jest dla psa pozytywnym doznaniem, które wpływa korzystnie na jego samopoczucie. Jeśli dodatkowo bierze w niej udział opiekun, dochodzi do zacieśnienia więzi z człowiekiem.

 Okres wymiany zębów w wieku szczenięcym wiąże się z nadmiernym gryzieniem wszystkiego. Warto wtedy postawić na gryzaki dla szczeniąt.

 

Jak wybrać zabawki dla szczeniaka?

Rodzaj zabawki należy dostosować do wieku szczeniaka. Dwumiesięcznemu pieskowi nie należy kupować np. piłek tenisowych ani specjalnych proc, które służą do ich wyrzucania na dużą odległość. Młody pies nie będzie w stanie utrzymać koncentracji na tyle długo, by dobiec do rzuconej daleko piłki. Poza tym, nawet jeśli osiągnie punkt, gdzie leży zabawka, może nie być w stanie wziąć jej w pysk. Kupując zabawki dla szczeniaka, należy pamiętać, że gadżety przeznaczone dla dorosłych psów mogą być za duże lub zbyt ciężkie. Młode czworonogi często obgryzają przedmioty, ponieważ ich zęby znajdują się w okresie wzrostu i wymiany. Z tego względu trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nie wolno wybierać zabawek nie dość elastycznych i wytrzymałych. Podczas zabawy z użyciem – idealnego dla szczeniąt – szarpaka (stymuluje instynkt łowiecki i służy nauce samokontroli), nie należy zbyt mocno go ciągnąć, by nie uszkodzić delikatnego uzębienia psa.

 

 

Zabawki dla młodego szczeniaka

Potrzeba zabawy, ruchu i pogoni za poruszającym się celem pojawia się u szczeniaka bardzo wcześnie. Początkowo jego ruchy są niezborne, brak im siły i koordynacji. Jednak nawet najmłodszy szczeniak chętnie będzie obgryzał, nosił w pysku czy przesuwał łapami gumowe, piszczące zabawki. Odpowiednie dla maluchów są także pluszaki – służące nie tylko do szarpania i obgryzania, ale też do przytulania się. Ten ostatni aspekt ma duże znaczenie szczególnie w przypadku szczeniąt, które wcześnie zostały oddzielone od matki i rodzeństwa. Kontakt z pluszową zabawką w pewnym stopniu zaspokaja instynktowną potrzebę ciepła, bezpieczeństwa i ułatwia adaptację w nowym miejscu. W przypadku najmłodszych psów doskonale sprawdza się gadżet przeznaczony głównie dla kotów – tzw. wędka, czyli obiekt (np. pluszowa mysz) zawieszony na długiej gumce i elastycznym pręcie. Z użyciem takiej zabawki można skutecznie stymulować aktywność ruchową szczeniaka. Należy wybierać tylko takie przedmioty, które pozbawione są małych, łatwych do odgryzienia i połknięcia elementów. Zabawa zawsze powinna odbywać się pod okiem opiekuna.

 

Sznury do zabawy pomagają budować więź między opiekunem i psem. Wspólna zabawa jest świetnie spędzonym czasem.

 

Zabawki dla starszych szczeniaków

Szczeniaki w wieku 5–12 miesięcy są już gotowe do bardziej intensywnej zabawy. Dobrze obserwują otoczenie, ich czas reakcji jest bardzo krótki, a ruchowo niemal nie ustępują dorosłym psom. Mają przy tym niespożytą energię. Dlatego w ich przypadku dobrze sprawdzają się takie zabawki, jak latające krążki czy ringo. Często stosowane są specjalne klocki do aportowania – z wąską częścią środkową i z dwoma ciężarkami na końcach – przypominające kształtem hantle. Zwierzęciu łatwo jest je złapać, a dodatkowo równomiernie obciążają one głowę i zęby szczeniaka. Są przy tym bezpieczniejsze od piłki, która złapana do pyska utrudnia psu oddychanie. Trzeba pamiętać też o tym, że zabawka dla yorka musi mieć inną wagę i wielkość, niż zabawka dla owczarka niemieckiego czy labradora. Dlatego przy doborze akcesoriów dla szczeniaka warto skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą, hodowcą czy z weterynarzem.

 

Sprawdź ofertę zabawek dla psa

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość