Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Muzyka relaksacyjna dla kota – jaką wybrać?

Muzyka relaksacyjna może mieć duży wpływ na nastrój i zachowanie kota. Tak oddziałuje na zwierzę zwłaszcza muzyka klasyczna – utwory Haendla, Bacha czy Mozarta. Behawioryści polecają muzykoterapię zwłaszcza dla zestresowanych kotów. Utwory relaksujące wyciszają i uspokajają zwierzęta.

Muzyka może mieć duży wpływ na zachowanie i stan psychofizyczny kotów. Jeśli twój pupil jest nerwowy, bywa agresywny i zestresowany, warto zastosować muzykoterapię. W sprzedaży są nawet specjalnie opracowane składanki dla kotów. Zobacz, jakie utwory mogą spodobać się twojemu pupilowi.

 

Kociak śpi na arkuszu z nutami.

 

Muzyka relaksacyjna dla kota – jaka najlepsza?

Mimo że koty lubią słuchać muzyki, utwory mogą na nie różnie wpływać. Solista z amerykańskiej Symfonicznej Orkiestry Narodowej David Teie wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison przygotowali płytę z kocią muzyką. Zebrali utwory stworzone specjalnie z myślą o kotach.

Uczeni stworzyli idealne dźwięki, choć nie wykorzystali do tego kocich odgłosów. Powstała melodia o rytmie i tonie najlepiej odbieranym przez koty. Zwierzęta te wydają dźwięki wyższe o oktawę niż ludzie. W przypadku rytmu opierano się na tym, który towarzyszy mruczeniu i ssaniu mleka przez małe. W ten sposób powstała muzyka relaksacyjna dla kota. Efektem pracy były melodie przypominające odgłosy przyrody z nutami kołysanki. Więcej na ten temat można przeczytać w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science.

 

Przeczytaj również: Jak uspokoić kota? 

 

Kot leży pomiędzy głośnikami.

 

Relaksująca muzyka dla kota u weterynarza

Specjaliści są zdania, że muzyka jest pomocna podczas wizyty u weterynarza. Powinno się z niej korzystać w trakcie przeprowadzania zabiegu. Znany portugalski weterynarz Miguel Carreira podkreśla, że muzyka działa na zwierzęta kojąco i znacznie redukuje poziom odczuwanego przez nie stresu. Pod jej wpływem stają się spokojniejsze i bardziej ufne. Natomiast oprócz dobroczynnego wpływu na pacjenta muzyka poprawia samopoczucie lekarzy i kocich opiekunów.

Na podstawie prowadzonych badań Carreira donosi, że relaksująca muzyka dla kota to przede wszystkim klasyka. Biorące udział w jego eksperymencie koty upodobały sobie zwłaszcza dzieła niemieckiego kompozytora Georga Friedricha Händel. Z dokładnymi wynikami badań zapoznać się można na łamach magazynu Journal of Feline Medicine and Surgery. Badacz ma w planach kontynuację badań, pragnie bowiem sprawdzić, czy muzyka wpływa na poziom kortyzolu i katecholamin. Interesuje go też hipoteza wpływu muzyki relaksacyjnej dla kotów na obniżenie ilości podawanych leków znieczulających.

 

Może Cię zainteresować: Filmy dla kotów - jakie wybrać i jakie polubi Twój kot?

 

Kot brytyjski siedzi na klawiszach pianina.

 

Przykłady relaksacyjnej muzyki dla kotów

Oto przykłady muzyki relaksacyjnej dla kotów autorstwa Davida Teie:

● Cozmo’s Air,
● Ballada Rusty’ego,
● Padma's Love,
● Spook's Ditty.

A może Twojego kota zaciekawi coś z klasyki:

● Georg Friedrich Händel, Ombra mai fu,
● Wolfgang Amadeus Mozart, Requiem,
● Ludwig van Beethoven, Für Elise,
● Ludwig van Beethoven, Moonlight Sonata.

 

Zobacz preparaty uspokajające dla kotówOlga Dąbska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość