Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot i noworodek

Pojawienie się w domu małego człowieka jest ogromną zmianą dla młodych rodziców, ale również dla ich pupili. Istnieje wiele mitów na temat relacji kotów z dziećmi. Jak jest naprawdę? Czy koty i noworodki mogą ze sobą współistnieć?

Koty nie reagują najlepiej na zmiany. Są zwierzętami terytorialnymi i stosunkowo trudno jest im zaakceptować nową sytuację. Oczywiście zmiany są naturalną częścią życia i przygotowanie do nich kota jest możliwe, ale wymaga zrozumienia i cierpliwości.
Noworodek przynosi do domu całkiem nowe zapachy, a te szpitalne są dla zwierząt wyjątkowo drażniące. Należy także pamiętać, że dziecko wiąże się najczęściej z krzykiem, płaczem i zabraniem 100% uwagi opiekunów, która wcześniej należała do pupila. Większość poczułaby się zdezorientowana, więc jak ma to rozumieć kot?

 

Czy kot zagraża noworodkowi?

Krąży wiele mitów na temat tego, jakoby koty miały atakować małe dzieci, gryźć je i drapać. Nie ma to nic wspólnego z prawdą. Koty są bardzo ciekawe świata i Twój kot będzie z pewnością bardzo zainteresowany małym stworzeniem, które pojawiło się na jego terytorium, ale nie wyrządzi mu żadnej krzywdy (o ile oczywiście nie ma poważnych problemów behawioralnych, o których wiesz). Większość kotów jest albo bardzo przyjaźnie nastawiona do noworodków, albo od nich ucieka, kiedy usłyszy ich krzyk.
Kot, który regularnie odwiedza lekarza weterynarii, został zaszczepiony zgodnie z książeczką szczepień, a także jest odrobaczany, nie stanowi żadnego zagrożenia chorobowego dla ciężarnej kobiety jak i już narodzonego dziecka. Bardzo często słyszy się o toksoplazmozie, jednak według badań większe ryzyko zarażenia się nią niesie jedzenie niemytych owoców i warzyw, a także mięsa. W przypadku kotów wektorem zakażenia są odchody, które musiałyby leżeć w kuwecie parę dni, aby drobnoustroje mogły się rozwinąć i stanowić realne zagrożenie.

 

Matka trzyma dwuletniego chłopca i podchodzi do nich biały, mały kotek.

 

 

Jak przygotować dom na pojawienie się dziecka?

Oswajanie kota z małym domownikiem należy zacząć na długo przed porodem. Kiedy tylko urządzicie pokój dla dziecka, kot powinien mieć możliwość przechadzania się po nim, obwąchania wszystkich nowych sprzętów i pozostawienia swojego zapachu. Może się zdarzyć, że kot zechce wypróbować łóżeczko, czy przewijak w roli legowiska. Pozwól mu - powinien się oswoić z wszystkimi nowościami. Jeśli jednak nie chcesz, by kot wylegiwał się w łóżeczku, czy wózku, musisz mu to zakomunikować od razu i za każdym razem, kiedy będzie próbował na nie wskoczyć. Niekonsekwencja działa na Twoja niekorzyść. Dobrym pomysłem jest także zaaranżowanie miejsc dostępnych tylko dla kota w nowym pokoju. Mogą to być np. kocie półki ścienne , legowisko (np. na parapet), drapak, itp. Pozwoli to poczuć się kotu bezpieczniej w nieznanej dotychczas przestrzeni i przy nowym członku rodziny. Dołoży to także zasobów kotu, które nadają stabilizację psychologiczną kota.
Po narodzeniu dziecka, ale jeszcze przed jego przyniesieniem do domu, niech jedna osoba – tata, ktoś z rodziny, przyjaciele, przynosi rzeczy przesiąknięte tamtejszym zapachem. Mogą to być ubranka, kocyk czy zabawka.

Pozwólcie kotu na spokojnie zapoznanie się z nowym domownikiem.  Połóżcie noworodka w bezpieczne, ale odkryte miejsce, gdzie kot będzie mógł podejść z każdej strony, obwąchać i przywitać się na swój sposób.

 

Przeczytaj również: Jak i gdzie głaskać kota?

 

 

Jak przyzwyczaić kota do noworodka?

Tak jak w przypadku powyższego punktu, można zacząć oswajanie na długo przed porodem, poprzez odtwarzanie kotu dźwięków płaczu i innych wydawanych przez noworodka. Najlepiej zacząć od ściszonych dźwięków i stopniowo podkręcać głośność.

Pamiętajmy również, że kot wymaga czułości i uwagi. To oczywiste, że po porodzie siłą rzeczy będzie jej dostawał mniej, ponieważ dziecko początkowo pochłonie większość czasu. Dlatego należy nieco zmniejszać czas poświęcany kotu już przed porodem, czy nie czuł się odrzucony. Jednak mimo nowych obowiązków nie można zapominać o kocim domowniku i poświęcać mu czas i uwagę, przytulać i zabawiać.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ koty tak drastycznie pozbawione uwagi popadają w depresję. Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć, szczególnie, że przecież miłością darzymy zarówno kota, jak i noworodka.

 

Przeczytaj również: Felinoterapia - na czym polega i jakie ma plusy?

Kot leży obok leżącej małej dziewczynki, kot próbuje ją zaczepiać do zabawy.

 


Jeśli wiesz, że Twój kot jest nerwowy i obawiasz się pierwszego spotkania z małym dzieckiem, możesz zaopatrzyć się w środki relaksujące dla kota. Są to preparaty zmniejszające napięcie i poprawiające nastrój, takie jak:

1. Preparaty ziołowe
2. Suplementy
3. Feromony (niektóre preparaty można włożyć do kontaktu jak dyfuzor zapachowy, uwalniają wtedy uspokajającą dla kota woń)


Jeszcze jednym świetnym sposobem jest przywiezienie ze szpitala ubranek i kocyków dziecka, by dać kotu kilka dni na oswojenie się w nowym zapachem, przez to pierwsze spotkanie i przyzwyczajenie się kota do dziecka powinno odbyć się bez większych problemów.Wychowywanie dziecka w obecności zwierząt, a tym bardziej milusińskich kotów, bardzo pozytywnie wpływa na ich rozwój psychoruchowy. Warto zrobić wszystko, aby pupil od razu nie zraził się do noworodka i aby rozwinęła się między nimi wyjątkowa przyjaźń.

 

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość