Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot czy kotka – jak poznać płeć i jakie są kluczowe różnice między nimi?

Kotka czy kot? Kwestia płci w przypadku zwierzęcia domowego jest często poruszana zanim podejmie się decyzje o jego przygarnięciu. Z płcią wiąże się przecież w dużej mierze sposób ich zachowania. Mimo wychowania i socjalizacji w genach zakorzenione są cechy charakteru, które mogą być bardziej lub mniej pożądane.

Płeć kota to kwestia dość istotna dla większości osób decydujących się na to zwierzę. Uważa się, że dymorfizm płciowy przejawia się zarówno w osobowości, jak i w wyglądzie kotów. Pytanie tylko, jak poznać, czy to kot czy kotka? Kierować się powinno zwłaszcza wyglądem narządów płciowych. Jeśli nie jest się pewnym, to warto skorzystać z porady weterynarza. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Kot czy kotka? Kocury są z reguły większe i masywniejsze od kotek.


Jak rozpoznać, czy to kot czy kotka? Budowa narządów płciowych

Kot czy kotka? W jaki sposób sprawdzić płeć napotkanego zwierzęcia? Przede wszystkim sprawdzając wygląd jego układu moczowo-płciowego, który mieści się pod ogonem. U samic znajduje się on w bliskiej odległości od odbytu. Specjaliści uważają, że przypomina wyglądem średnik (;) – otwór odbytowy i pochwa, jako mała pionowa szczelina. W przypadku samców układ moczowo-płciowy i odbyt nie graniczą ze sobą, a są wyraźnie oddalone. Porównuje się je do dwukropka (:) – owalne szczeliny, między którymi znajduje się wypukłość – kocie jądra. Rozpoznawanie płci kotów w oparciu o te znaki interpunkcyjne uważa się za najprostsze obrazowe przedstawienie występujących między nimi różnic.

Koty nie zawsze pozwalają swobodnie sprawdzić, co kryje się pod ich ogonem. Jeśli napotka się opór ze strony zwierzęcia, warto poprosić o pomoc drugą osobę. Płeć można sprawdzić, odwracając uwagę zwierzęcia zabawą czy drapaniem. Jak poznać, czy to kot czy kotka? Specjalista jest w stanie odróżnić kotkę od kocura nawet po kilku godzinach od przyjścia na świat. Osoby niewtajemniczone w tym temacie potrzebują co najmniej kilku dni. W przypadku przygarnięcia do domu dorosłego kota narządy płciowe są dobrze widoczne i nie ma obawy, że zdarzy się niespodzianka.


Kot czy kotka? Wygląd zwierzęcia

Poza wyglądem narządów płciowych koty rozróżnić można, biorąc pod uwagę ich wygląd zewnętrzny, o ile ma się do czynienia z dojrzałym osobnikiem. Po pierwsze rozmiar. Samce osiągają z reguły większe gabaryty niż kotki, które są smuklejsze. Różnica wielkości pomiędzy kotem a kotką najsilniej zaznacza się u przedstawicieli dużych ras. Znaczenie ma także sierść. Przeważnie nie spotyka się kocurów, które są szylkretowe, tzn. mają trójkolorową sierść. Tego typu umaszczenie zarezerwowane jest dla samiczek. Dlaczego? Kwestia ta związana jest z genetyką i zdolnością dziedziczenia genu, który odpowiada za rudy kolor (orange). Gen ten znajduje się na chromosomie X, na którym występować może też gen non-orange. Kiedy dojdzie do ich spotkania (XX), powstaje trójkolorowe umaszczenie. W przypadku kocurów, które mają chromosom X i Y, nie ma do tego naturalnej możliwości.

Są jednak wyjątki, za które odpowiadają mutacje. Zdarzają się sytuacje, kiedy samiec posiada jeden chromosom Y i dwa chromosomy X. Wówczas może mieć trójkolorowe umaszczenie, ale taka mutacja powoduje też wysokie prawdopodobieństwo bezpłodności. Jeśli kot o garniturze chromosomowym XXY ma zdolność rozpłodu, nie można dopuścić, aby miał młode z uwagi na postrzeganie tej mutacji w kategorii wady genetycznej. Zatem po jakim kolorze sierści rozpozna się samca? Jeśli kot jest rudy, to w około 80% można być pewnym, że to samiec.

 

Kotki można spotkać o ubarwieniu szylkretowym, natomiast samce rude. Rozpoznanie płci kota można powierzyć weterynarzowi.


Kotka czy kot – czy są między nimi różnice w charakterze?

Uważa się, że z płcią kotów wiąże się ich usposobienie. Można spotkać się z dwoma sprzecznymi zdaniami na ten temat - jedna, że kotki są mniej agresywne, dużo łatwiejsze w wychowaniu, bardziej ciekawskie, chętne do zabaw i pieszczot oraz łagodniejsze niż kocury. Natomiast druga mówi jakoby samice były wyniosłe I łatwiejsze do zdenerwowania. Prawda jest jednak taka, że charakter to głównie kwestia osobnicza, na która wpływ może mieć rasa, ale przede wszystkim wychowanie I proces socjalizacji w młodości.

Osobowość kota można jednak poznać tylko w przypadku osobników rasowych, które mają określony wzór i to po części. Hodowca powinien przybliżyć cechy charakteru rodziców zwierzaka. Nie sposób całkowicie określić, jak będzie się zachowywało dane zwierzę. W przypadku dachowców zawsze jest to niewiadoma. Pamiętać trzeba jednak, że charakter kota kształtuje się w dużej mierze w procesie socjalizacji i wychowania. Dzięki nim można złagodzić cechy, które się opiekunowi nie podobają i podkreślić te pożądane.


Kot czy kotka – co wybrać?

Płeć determinuje zakres usług, z jakich trzeba będzie skorzystać w gabinecie lekarza weterynarii. Szczególnie często przywołuje się tu kwestię kastracji i sterylizacji. Zabieg u kotów jest tańszy. Średni koszt procedury u samców wynosi około 100 zł, zaś u samic nawet trzy razy tyle. Jeśli kotka nie zostanie poddana kastracji, trzeba mieć na uwadze prawdopodobieństwo powiększenia kociej rodziny i konieczności zaopiekowania się kilkorgiem kociąt. Warto też zaznaczyć, że u kocurów po kastracji kwestia diety ma większe znaczenie niż u kotek, bo wykazują wzmożoną tendencję do tycia.

Nie sposób w tym miejscu nie poruszyć wpływu kastracji i sterylizacji kotów na ich zachowanie. Nie poddane zabiegom zwierzęta bez względu na płeć miewają humory i mogą zaznaczać moczem teren. To całkowicie naturalne zachowanie, choć nieprzyjemne dla opiekuna. Zapach kociego moczu jest wyjątkowo silny, trudny do wyeliminowania. Dodatkowo zwierzęta takie mogą organizować sobie kilkudniowe przechadzki. W przypadku niewykastrowanych kotek zwraca się też uwagę na humorzaste zachowanie związane z hormonami. Zabiegi kastracji i sterylizacji są polecane tym kotom, które nie są przeznaczone do rozrodu w ramach hodowli.

Mówi się też o tym, że na podatność na alergię na wpływ płeć kota. Kocury, w tym szczególnie te niewykastrowane, wytwarzają więcej alergenów niż kotki. Mają też więcej silniej pracujących gruczołów łojowych. A przecież za objawy alergii u kota nie odpowiada jego sierść, a białko zawarte w wydzielinach. Zatem mniejszą alergiczność wykazują kotki.

Lepszy jest kot czy kotka, jeśli ma się w planach założenie hodowli? W tym przypadku odpowiedź jest prosta. Osoby, które podjęły decyzję o prowadzeniu hodowli kotów rasowych, będą mogły ją zarejestrować oraz rozpocząć rozród tylko wówczas, jeśli będą posiadały samiczkę. Samiec, nawet ten z rodowodem, nie daje prawa do założenia hodowli. Płeć kota ma tu duże znaczenie.



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Moim zdaniem kotki są bardziej trudne podczas rui a samce są mniej uciążliwe